• Як піст і тимчасове голодування впливають на здоров'я

  • Четвер, 27 грудня 2018 року

Для одних людей голодування — це спосіб очистити організм від токсинів, для інших — релігійна або духовна практика. Але якою б не була причина тимчасової перерви у харчуванні, найчастіше голодування позитивно впливає на організм.

Деякі експерти у сфері охорони здоров'я ставлять під сумнів безпеку практики голодування, особливо її застосування в екстремальних випадках, однак прихильники голодування високо цінують її переваги. Під час декількох досліджень підтвердилося, що піст прискорює втрату ваги, зміцнює імунну систему та покращує роботу мозку.

Нещодавно вчені розробили п'ятиденну місячну дієту, яку назвали «Дієтою, що імітує голодування» (Fasting Mimicking Diet, FMD). Результати дослідження, опубліковані у журналі Cell Metabolism, показали, що у 19 учасників, які слідували режиму голодування протягом трьох місяців, зменшилися симптоми старіння, раку, діабету і серцево-судинних захворювань.

Співавтор дослідження Вальтер Лонго, професор геронтології та біологічної науки в Університеті Південної Каліфорнії, говорить: «Людям складно дотримуватися суворого голодування, яке іноді може призвести до небезпечних наслідків. Тому ми розробили дієту, яка діє на організм подібним чином».

У перший день «псевдоголодування» учасники споживали 1090 калорій, їхній раціон на 10% складався з білків, на 56% — з жирів та на 34% — з вуглеводів. Із другого по п'ятий день добровольці вживали 725 калорій із 9% білків, 44% жирів і 47% вуглеводів. У останні дні місяця — їли все за бажанням.

Голодувати — це нормально?

«Періодичний піст допомагає організму омолодитися та відновитися, тим самим зміцнюючи загальний стан здоров'я, — повідомляє Сатчітананда Панда, ад'юнкт-професор із питань регуляторної біології в Інституті біологічних досліджень Salk у Сан-Дієго. — Піст здатний запобігати деяким захворюванням ефективніше, ніж ліки».

Декілька років тому він та його колеги провели дослідження на мишах, одну групу яких годували дозовано, даючи багато жиру, а другій контрольній групі дозволялося їсти все. Через 100 днів у мишей із контрольної групи підвищився рівень холестерину і глюкози у крові, вони набрали вагу, відбулося пошкодження печінки. Миші, яких годували помірно, важили на 28% менше та були фізично активні. Дослідники дійшли висновку, що обмеження в їжі може впливати на профілактику метаболічних захворювань.

Що відбувається з тілом під час посту?

Насправді більшість із нас «поститься» щоночі під час сну. Під поняттям «піст» розуміється час, проведений без їжі протягом восьми або більше годин. Тому прокидаючись вранці, ми знаходимся у стані посту — стані, за якого організм уже перестав поглинати поживні речовини, що залишилися від останнього прийому їжі.

Якщо їжа і далі не надходить, тіло починає використовувати накопичений у крові цукор (глюкозу) для отримання енергії. І коли ці запаси виснажуються, з'являється втома.

Після тривалого часу без їжі — зазвичай 48 годин або більше — організм входить у стан кетозу: для отримання енергії він починає руйнувати накопичений жир.

Ось детальний огляд цього процесу:

Чи допомагає голодування вивести токсини з організму?

Деякі люди сідають на спеціальні дієти — наприклад, п'ють тільки сік або їдять тільки капустяний суп, — сподіваючись позбавити організм від хімічних речовин і забруднюючих речовин, отриманих із їжі та навколишнього середовища у повсякденному житті.

«Немає наукових доказів того, що голодування детоксифікує організм. Питання про голодування як про метод для очищення організму не має біологічного підґрунтя, адже організм сам по собі добре справляється із цим завданням. Природним центром детоксикації є печінка, легені, товста кишка, нирки, лімфатичні вузли та шкіра. Вони позбуваються токсинів», — говорить Маделін Фернстром, доктор філософії, засновник і директор Центру управління втрати ваги Медичного центру Університету Піттсбурга.

Дні для розвантаження

Зазвичай голодування не означає, що потрібно утримуватися від усіх продуктів харчування та напоїв. Люди застосовують практику голодування залежно від релігійних, духовних або медичних причин, обмежуючи прийом їжі на певний час або різко скорочуючи кількість її споживання.

Є декілька популярних останнім часом дієт для розвантаження:

Дієта 5:2. Люди, що сидять на цій дієті, голодують два дні поспіль, а потім, протягом останніх п'яти днів, їдять усе, що захочуть.

Альтернативний денний піст — це дієта, за якою можна їсти все, що завгодно, а потім, у якийсь день, — тільки їжу на 500–600 калорій.

8-годинна дієта — можна вживати будь-яку їжу протягом 8 годин вдень, а протягом решти 16 годин — голодувати. Іноді її називають дієтою 16:8.

Чи потрібно використовувати голодування для зниження ваги?

Використання голодування для зниження ваги може бути небезпечним, вважає Мелінда Джонсон, клінічний асистент професора в Університеті штату Арізона і президент Академії харчування та дієтології в Арізоні.

«Чимало людей практикує голодування, щоб схуднути, і це зазвичай пов'язане з деякими психологічними проблемами, наприклад, низькою самооцінкою. Особливо небезпечно, якщо голодує той, хто постійно сидить на дієті або зациклений на своїй зовнішності: дослідження показують, що у цьому випадку можна ще більше нашкодити здоров'ю. Однак якщо людина поститься з інших причин — наприклад, у релігійне свято, — це досить безпечно», — говорить Джонсон.

У 2018 році дослідники запропонували 23 добровольцям, які хотіли схуднути, дієту 16:8. Учасники їли між 10 годиною ранку та 6 годиною вечора, а решту часу пили тільки воду. Через 12 тижнів вони втратили близько 3% маси тіла, а їхній кров'яний тиск знизився.

«Результати цього дослідження говорять про те, що існують способи втрати ваги, які не базуються на підрахунку калорій або виключенні певних продуктів. Дієта 16:8 — ще один інструмент для схуднення, — говорить співавтор дослідження Кріста Вараді, ад'юнкт-професор кінезіології та харчування в Університеті штату Іллінойс у Чикаго. — Однак тому, хто голодує, потрібно визначити, що для нього ефективно, і тоді навіть невеликі успіхи зможуть призвести до поліпшення метаболічного здоров'я».

Читайте далі:

Смачна «Риба по-кантонськи» на пару та історія шеф-повара, який був змушений оголосити голодування

Триденна військова дієта — ефективний метод швидкого зниження ваги

Як обідають школярі в Японії: програма здорового харчування, до якої привчають із дитинства

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...