• Звичний для нас буряк

  • Субота, 15 серпня 2009 року

Витривалість людського організму збільшується приблизно на 16% при регулярному вживанні соку буряка. Такого висновку дійшли британські вчені, за твердженням яких, навіть чорна смородина не настільки корисна, як буряковий сік.

Вчені з Університету Ексетера Великобританії встановили позитивний вплив бурякового соку на витривалість організму. Такий ефект виникає завдяки наявності в буряці нітритів. Саме їх дія скорочує потреби організму в кисні.

Експеримент проводився на восьми чоловіках-добровольцях, які випивали впродовж шести днів по 500 мл бурякового соку. Потім вони пройшли серію тестів, включаючи їзду на велотренажері. В ході експерименту і після його закінчення всі чоловіки здавали кров на біохімічний аналіз, щоб визначити концентрацію нітриту в плазмі крові. Результати експерименту показали, що  вміст нітриту в плазмі крові випробовуваних був  значно вище, а  систолічний тиск і споживання кисню помітно знижувалися.

Професор Енді Джонс повідомив: «Наше дослідження є першою роботою, котра показала, що їжа, збагачена натуральними нітритами, збільшує фізичну витривалість. У зниженні споживання кисню в період фізичної активності за наявності природного нітриту є особливе значення для розуміння нами чинників, регулюючих мітохондріальне дихання та  енергію скорочення м'язів».

Буряк на столі – здоров'я в домі

Вчені були просто вражені дією напою на інтенсивність споживання кисню, проте подібна позитивна дія буряка на  стан  організму давно знайома  людству.

Як овоч, столовий буряк був відомий ще давнім арабам і персам. У давніх греків і римлян буряк був невід'ємною частиною раціону харчування. У Стародавньому Римі, наприклад, в їжу вживали як коренеплоди, так і листя, вимочене у вині. Саме римляни сприяли поширенню буряка в Європі. На Русі ж буряк з'явився в Х столітті. Вважається, що завезений він  був  візантійцями.

Про лікарські властивості столового буряка можна говорити нескінченно. Ще давні лікарі застосовували буряк при різних хворобах і готували на його  основі ліки.  Навіть у працях Гіппократа буряк часто згадується як засіб для лікування багатьох захворювань. Речовини, що містяться в буряці, сприяють зниженню кров'яного тиску і зменшують вміст холестерину в крові. Тому гіпертонікам слід приділити цій рослині особливу увагу.

Буряк корисний і при захворюваннях печінки. У рослині міститься бетаїн, який активізує роботу клітин печінки і запобігає їх жировому переродженню. Темні сорти буряка сприяють зміцненню стінок капілярів.  Речовини, які містяться в коренеплодах, здійснюють судинорозширювальний, спазмолітичний, протисклеротичний і заспокійливий вплив.  Крім того, вони сприяють виділенню надлишкової рідини з організму і необхідні для нормальної роботи серця.

Коренеплоди буряка містять значну кількість пектинових речовин, що захищають організм від дії радіоактивних і важких металів (свинцю, стронцію тощо), сприяють виведенню холестерину і затримують розвиток шкідливих мікроорганізмів у кишківнику. Завдяки високому вмісту в коренеплодах буряка заліза і міді, він застосовується і як засіб, що сприяє кровотворенню. Буряк застосовується при різних ступенях анемії і при станах, пов'язаних із зниженою міцністю стінок кровоносних судин.

Буряк має протизапальну і ранозагоювальну властивості. Кашку з сирих коренеплодів рекомендують прикладати до пухлин і виразок для їх розм'якшення, а також використовувати для зняття зубного болю. Буряк також вважається відмінним засобом від цинги.
Рецепти народної медицини

При гіпертонічній хворобі  та судинних спазмах пийте буряковий сік з медом (1:1) або журавлинним соком (2:1). Це і заспокійливий, і легкий послаблюючий засіб.

При авітамінозах, анемії, серцево-судинних захворюваннях і розладах шлунково-кишкового тракту протягом довгого часу необхідно пити по 0,5 стакана свіжого бурякового соку 5-6 раз на день. Пити сік слід за 15-20 хвилин до їжі.

Народна медицина рекомендує пити свіжий сік з коренеплодів буряка при ракових захворювання. В цьому випадку застосовують його по 0,5 стакана 3-4 рази на день. При нежиті народні цілителі радять капати у  ніс сік вареного буряка.

Увага! Людям, які страждають на сечокам'яну хворобу та інші порушення обміну речовин (при різних захворюваннях нирок і сечового міхура), слід обмежити вживання буряка через вміст у ньому щавлевої кислоти.

Головне - знати і пам'ятати, що якісний буряк має темно-червоний колір, бажано без світлих кілець.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...