• Чи небезпечні українські комарі?

  • Четвер, 21 серпня 2008 року
З початку цього року в Україні зареєстровано 20 випадків зараження тропічною малярією. При цьому 2 людини  померли. Малярійні комарі, які переносять цю хворобу, літають і в Україні...

Дворічний Євген нещодавно відпочивав під Києвом. На згадку - безліч комариних укусів. Його мама Людмила Коблицька каже, що креми від комах неефективні. «Намазувала креми, намазувала. Вони діють півгодини, але комарі гризуть вже через годину, і через годину дитина вже знову покусана», - скаржиться жінка.

У хлопчика - по всьому тілу ранки, які сверблять, але жодних інфекційних наслідків у нього немає. Та все ж в Україні є комарі, які переносять  віруси.

З 30 видів комарів, які дошкуляють українцям - 7 переносять малярію. Їх можна розпізнати по цяточкам на крильцях та довгим заднім лапкам.

В центральній санепідемстанції кажуть, що в Україні заразитись малярією майже неможливо - приблизно раз на три роки. Там зазначають, що випадків, коли комар вкусивши хвору людину може заразити здорову малярією - практично відсутні. В основному люди самі заражаються цією хворобою, побувавши в екзотичних країнах та... Росії.  «У нас навіть реєструються заробітчани, які їдуть працювати в Підмосков'я та привозять звідти малярію», - каже ентомолог Світлана Ніколаєнко.

До речі, окрім малярійні комарі можуть передавати гельмінтоз, тобто глисти, а в тропічних країнах - ще й  енцефаліт та лихоманку.

 Хто в Києві літає

Але краще за всіх знає, які комарі водяться біля київських озер, вчений Віктор Фурсов. Він вже близько 20 років займається вивченням цих комах, і знає кожного комара буквально в лице. Він навіть розробив спеціальний пристрій для вивчення комах. Спочатку комарів треба зловити сачком, а потім розділити у дві посудини: комахи більшого розміру - у велику банку, меншого - у малу.

У нас на очах Віктор Фурсов бере сачок і починає ловити комах. Три хвилини - і в нас вже є матеріал для експерименту. Біолог розгортає тканину. «Малярійні комарі не потрапили зараз до нас», - каже вчений. «Я тут бачу, наприклад, зелененького званця. Він нікого не кусає. А ось комар звичайний...», - роздивляється улов вчений.

До речі, п'є людську кров тільки самка (як завжди, в усьому винна жінка!). «Особливо комарі люблять людину після фізичного навантаження, від якої йде запах поту, - продовжує пан Фурсов. - Вони можуть підлітати до людини не обов'язково біля водоймища, а й у місті.

Висмоктує кров комар, тобто комариха, завдяки спеціальному колючому апарату. Вона має тонкі стилети, якими як голочками надрізає шкіру жертви й моментально вприскує слину, щоб людині не було боляче. Ось чому ми не завжди можемо відчути на собі цього маленького упирчика.

Біолог зауважує, що хоча комарі й дошкуляють людям, вони корисні для риби, яка ними харчується.

Вчений каже, що з усіх цих комах справді треба остерігатися мокреців, вони набагато менші за комарів і люблять забиратися під одяг. Мокреці надрізають шкіру людини, вприскують токсин, який спричиняє сильну алергічну реакцію. У різних людей вона проявляється по-різному - від невеликого почервоніння до набряків, свербіння, а інколи й анафілактичного шоку. В деяких може впасти артеріальний тиск та погіршитися дихання. Більше до такої важкої реакції схильні діти.

Як рятуватися від комарів


Щоб комарі не покусали вас, Лілія Романюк, завідуюча алергологічним центром радить, використовувати     репеленти, тобто засоби, які відлякують комах. Їх можна придбати в будь-якій аптеці. При цьому їх при нанесенні на шкіру не можна втирати. А щоб шкіра не свербіла після укусу комара, її треба обробити розчином соди.

Окрім аптечних препаратів, алергологи радять й натуральні засоби - листя томатів,  гвоздики,  свіже вижатий сік грецького горіху та кедрове масло. Такі запахи комарі не переносять.

До речі, в київському алергологічному центрі пацієнтів, постраждалих від укусів комарів, немає.
Підписатися:

Коментарі