• Шкода і користь кави

  • Неділя, 17 серпня 2008 року
Що ж важливого сталося в 1657 році? Це був рік, коли каву було вперше імпортовано до Лондона з Близького Сходу. В яскравій рекламі мовилося про «дуже корисний і натуральний напій, що допомагає при розладі шлунку, знесиленні, сердечних захворюваннях», який також є гарним засобом проти запалення очей, кашлю, болів у голові, подагри та золотухи.

351 рік потому нам не потрібно турбуватися про золотуху (скрофула, туберкульоз, що спричиняє опухання лімфатичних залоз). Проте згубне коливання кон'юнктури на фондовій біржі може спонукати багатьох до того, щоб випити кілька додаткових чашок кави. Отже, як багато шкоди чи користі в нашій чашці кави?

Недавно Університет Тафтса в Бостоні повідомив про висновки групи експертів, які обговорювали це питання на зустрічі з експериментальної біології, що відбулася у Вашингтоні, округ Колумбія.

Спочатку гарні новини. Головне відкриття полягає в сприятливій дії кави для тих, у кого діабет II типу, який головним чином виникає через ожиріння. Більше 20 досліджень показують, що кава допомагає запобігти цій хворобі. У каві міститься хлорогенова кислота - антиокислювач, який зменшує всмоктування глюкози з травного тракту. У чашці швидкорозчинної кави також міститься 59 міліграмів малих елементів, необхідних для підтримки нормального рівня цукру в крові.

Є занепокоєння, що кава може мати несприятливу дію на серцево-судинну систему. Але вчені, які протягом 10 років досліджували 20 000 фінів, що обожнюють каву, дійшли висновку, що люди - п'ють вони каву чи ні - мають той сам ризик серцевого нападу і смерті від серцевих захворювань.

В іншому норвезькому дослідженні повідомляється, що літні жінки, які п'ють 1 - 3 чашки кави щодня, мали на 24% менше шансів померти від серцево-судинних захворювань, ніж ті, хто кави не п'є.

Ефект кави на кров'яний тиск обговорювали протягом багатьох років через його початкове і тимчасове підвищення кров'яного тиску. Проте питання все ще не отримало однозначної оцінки. Фінське дослідження 27 719 здорових чоловіків і жінок показало, що після 13 років на 14% збільшується ризик гіпертонії. Проте Гарвардське дослідження 45 000 людей не змогло виявити ані найменшого доказу того, що кава може викликати гіпертонію.

Якщо ви повною мірою насолодитеся кавою вранці на Тім Хортон або Starbucks, спробуйте там же пробігтися підтюпцем. У доповіді Рутгерського університету стверджується, що кава в поєднанні з бігом підтюпцем збільшує захисний ефект від серцево-судинних захворювань, ніж кожен із цих засобів окремо. Чашка яванської кави має й інші позитивні властивості. Дослідження 45 869 чоловіків протягом 12 років показали, що ті, хто п'є 6 або більше чашок на день, мають на 40% менший ризик розвитку подагри. А фіни, які пили 10 або більше чашок на день, мали на 84% менший ризик розвитку хвороби Паркінсона.

Що робить чашка кави з нашим мозком? Усі ми знаємо, що кава посилає сильні стимулюючі сигнали в мозок. Але одночасно з цим, європейське дослідження показує, що в тих, хто п'є три чашки кави на день, покращується довготривала пам'ять.

Проте, наливаючи собі чашку кави, слід бути обережним. Протягом багатьох років існувала підозра, що кава тісно пов'язана з певними видами раку. За останніми даними кава має як позитивні, так і негативні властивості.

У доповіді з Гарвардської школи суспільної охорони здоров'я каву пов'язують з раком підшлункової залози. Інші дослідження показують збільшення випадків лейкозу, злоякісних новоутворень, захворювань шлунка і сечового міхура.

З іншого боку, д-р Ленор Араб із Каліфорнійського університету, після повного перегляду 400 досліджень, засвідчив, що кава є захистом проти товстокишкового раку, ректального раку та раку печінки.

Та все ж лише 35% людей п'ють чорну каву. Недавні спеціальні марки кави збільшили кількість калорій у яванській каві. Ви можете замовити 16-унцієву Caff Americano, яка містить лише 15 калорій. Та ж кількість кави мокко-білий шоколад з молоком містить 360 калорій!

Для вагітних жінок буде також доцільним зменшити споживання кави. Недавні дослідження показали, що велика кількість кави збільшує ризик викидня.

Отож, насолоджуйтеся чашкою яванської кави в розумних межах. Здоровий глузд підказує, що в каві криється не так багато шкоди, якщо дуже не зловживати!

Посилання: http://www.starbucks.com/

Д-р Гіффорд Джонс - медичний журналіст із приватною практикою в Торонто.

 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...