• 'Інь' та 'Ян' діабету

  • Метью Робертсон | Велика Епоха
    Четвер, 24 квітня 2008 року

Два найважливіших принципи у китайській медицині - Інь, Ян та три обігрівача (китайською "сань цзяо").

Згідно з принципами Інь-Ян усе, що існує складається з двох протилежних один одному, але взаємообумовлених елементів  - Інь і Ян. У природі є безліч прикладів цих залежних одне від одного, але протилежних принципів, як, наприклад, зміна пір року,  день і ніч,  аж до мікросвіту - позитивний і негативний заряди протонів і електронів.

Схожа теорія простежується і в китайській медицині, у її розумінні побудови людського тіла й етиології (виникненні) хвороби і лікування. Наприклад, верхня частина тіла відноситься до Ян, а нижня до Інь; різноманітні органи також відповідають різним принципам. Слабке здоров'я сприймається як дисбаланс даних принципів, коли один домінує над іншим. Добрий стан здоров'я виникає у тому випадку, якщо ці елементи знаходяться в гармонії.

Принцип "сянь цзяо" використовується при діагностиці хвороби. Хвороба класифікується у відповідності до місцезнаходження верхнього, середнього та нижнього обігрівачів, що відповідає верхній, середній і нижній частинам тіла. Кожен обігрівач у свою чергу відповідає певним органам. Така система використовується головним чином укупі з практикою китайського траволікування.

Як розглядає китайська медицина захворювання діабетом?

У китайській медицині діабет іменується сяо ке чи синдром виснажливої спраги. Причиною синдрому є нестача Інь наряду з патогенним жиром, що уражає легені, шлунок і нирки. При нестачі Інь виробляється тепло. Тепло "спалює" Інь.

Для діабету властиві наступні найбільш розповсюджені симптоми: надмірна спрага, почуття голоду й підвищене сечовипускання, що у свою чергу пов'язано із верхнім, середнім та нижнім обігрівачами. Діабет нерідко викликаний дизбалансом верхнього, середнього і нижнього обігрівачів. Усе це пов'язано з дефіцитом Інь.

У китайській медицині вважають, що люди вживаючі алкоголь, солодке, жирну їжу, і ті, що ведуть неправильний, шкідливий для здоров'я чи малорухомий спосіб життя мають схильність до розвитку сяо ке. Емоційний розлад також може сприяти розвитку сяо ке. Неятача Ян може служити ознакою виникнення апатії, слабкості та блідого обличчя. Енергетичні канали заблоковані, що веде до застою крові. В результаті виникає отруйний жар. Це викликає втрату рідин внутрішніх органів, що сприяє порушенню роботи органа та дисфункції між легенями, шлунком і нирками.

Як у китайській медицині лікується діабет?

У китайській медицині використовується індивідуальний підхід до лікування у залежності від симптомів, що спостерігаються у пацієнта, ознак дисбалансу й областей, де спостерігається дефіцит (Інь).

Обстеження у китайській медицині складається з чотирьох частин: огляд, прослуховуваня, нюхання, обмацування й опитування. Це також включає в себе обстеження форми, кольору й поверхні язика, колір та вираз обличчя, запах у роті та запах тіла, а також інтенсивності, ритму і якості пульсу.

Китайські трави можуть сприяти накопиченню Інь, дефіцит якого призводить до захворювання діабетом. У залежності від конкретного випадку лікар може призначати трави, що стимулюють Інь у легенях, шлунку, селезінці чи нирках. Також можливе використання іглотерапії.

У китайській медицині робиться акцент на належній дієті та правильному харчуванні. Енергетичні властивості їжі, а не вміст у ній поживних речовин обумовлює терапевтичну ефективність. Наприклад, шпинату властивий охолоджуючий ефект. Він сприяє зміцненню органів і втамовує спрагу, є сечогінним засобом. Молоді пагони бамбуку і китайська капуста також володіють охолоджуючим ефектом. Селера є тонізуючим засобом для нирок та знімає жар. Зимні сорти дині володіють ефективними властивостями регулювання складу цукру у крові.

Китайське траволікування займає центральне місце при лікуванні діабету. Найбільш ефективними нетоксичними травами вважаються  європейська чорниця, гірка диня, лук, часник, пажитник (є ефективним при лікувальному голоданні й зниженні рівня цукру після прийняття їжі), екстракт листя гінко білоба (покращує ток крові у руках, ногах, пальцях рук і ніг) та женьшень.

Версия англійською

Підписатися:

Коментарі