• Акупунктура і китайська медицина для душевного здоров`я. Частина 1.

  • Середа, 22 липня 2009 року
Китайська медицина є найбільш повною системою оздоровлення. Її перші письмові трактати з`явились приблизно 100 років до н.е. Китай, Японія,Корея і В`єтнам з тих пір розвили свої власні версії оригінальної китайської системи лікування.

Китайська медицина описує людську фізіологію і психологію в термінах ці, життєвої енергії, яка циркулює через канали енергії, названі меридіанами. Китайська медицина унікально пов`язує певну розумову і фізичну діяльність з відповідними меридіанами.

Баланс ці описано у термінах інь і ян, які представляють протилежні властивості енергії. Людей вважають здоровими, коли ці, які циркулюють у кожному меридіані, зрівноважені відносно інь і ян, достатні у кількості, і вільно переміщуються у вірному напрямку.

Акупунктура, як один з головних методів лікування китайської медицини, є найстарішою і найширшою у використанні процедурою в світі. Акупунктура використовується окремо або інтегровано з західною медицино, і застосовується також для лікування навіть різноманітних психічних станів, таких як депресії, занепокоєння, безсоння, душевної болі і поганих звичок. Існує достатньо наукової літератури, яка описує використання акупунктури.

Ці (також читається як «Чі») – суттєве поняття у китайській медицині. Ці – форма енергії, яка існує і всередині і зовні людського тіла. Наприклад, загальні терміни, які описують фізіологію людини, такі як ці крові, захисна ці, ці органу, ці меридіану, харчова ці, і та, що описує патогенну енергію зовні, така як ці вітру, вологості, високої температури, холоду і посухи, показує, що ці – енергія, яка функціонує безпосередньо в нас або у всесвіті навколо нас.

У відповідності з цим поняттям, ці також описує розумові функції та емоції. В китайській мові емоції супроводжуються словами ці : наприклад, гнів називають «ці гніву», а радість називають «ці радості». Тому вважається, що втручання акупунктури або китайської трав`яної медицини не лише торкає фізичні функції тіла, але також і розумові функції і емоції.

Якість ці поділяють на дві головні групи: інь і ян. Інь і ян – протилежні енергії, але існують взаємозалежно. Ян ці потребує інь ці, для того, щоб функціонувати, і інь ці потребує функції ян ці, в утворенні і використанні.

Коли є нестача ці інь, ці ян буде у надлишку. Це може проявитися у таких ознаках, як приступи жару, нічний піт, занепокоєння, невгамовність, підвищений кров`яний тиск або запор. Коли нестача ян ці, ці інь знаходиться у надлишку, що може проявлятися у збільшенні почуття холоду, втоми, діареї і сповільненому метаболізмі, утворенні отіків, більш низькому кров`яному тиску і психомоторній затримці.

Сильна депресія – надзвичайно психічне виявлення надлишку інь і дефіциту ян. Манія – протилежність, з надзвичайним виявленням надлишкових ян ці і дефіциту ці інь. Невірний перехід між надлишковою інь і надлишковою ян подібний зразку циклування у біполярних розладах. Головна мета лікування лікарів китайської медицини в тому, щоб зрівноважити ці інь і ці ян.

Внаслідок наявності взаємозв`язаної, подібної сітці, природи модельної системи меридіанів у китайській медицині, доступні певні зв`язки між кожним меридіаном і фізичними і емоційними функціями, роблячі це парадигмою для розуміння фізичного і розумового здоров`я. Пізнавальні і емоційні вираження роздивляються як компоненти ці, і кожний меридіан відповідає за певні розумові функції та емоції. Наприклад, горе виражено через меридіан легенів, і люди в процесі засмучення можуть бути більш сприйнятливими до верхніх дихальних інфекцій.

В той час, як біомедицинська модель змогла би пояснити таку асоціацію в термінах зменшеної імунологічної реактивності від хронічного напруження, китайська медицина характеризує проблему в термінах емоційного стресу, викликаючи нестійкість у меридіані легеня (керуючий горем), в якому проявляється нестача ці.

В китайській медицині емоції і розумові функції не обмежені мозком , але роздивляються ширше, як взаємодія між мозком і меридіанами. Інший спосіб бачення цього полягає у тому, що мозок є частиною кожного індивідуального меридіану. Здоров`я кожного меридіану зачіплює мозок – екстраординарний орган в китайській медицині.

Доктор Цзиньдуан Янь – сертифікований психіатр і лікар китайської медицини в четвертому поколінні.
Підписатися:

Коментарі