• Акупунктура та китайська медицина для душевного здоров'я. Частина 2

  • Понеділок, 20 липня 2009 року

Згідно китайській медицині, людське тіло – це частина природнього всесвіту, що має характеристики природи. П'ять головних пар меридіанів відмежовують природу від енергії п'яти елементів. Меридіан печінки розмежовує природу дерева і вітру, серцевий меридіан - вогню і тепла, меридіан селезінки - землі і вологості, меридіан легенів - металу і сухості, нирковий меридіан - води і холоду.

Цикли "шень" і "ко" показують співвідношення одного елемента до іншого. Цикл "шень" описує взаємопороджуючі співвідношення п'яти елементів: дерево може породити вогонь, вогонь може впливати на землю, земля може запасати метал, метал може розплавитися, і вода може допомогти рости дереву.

Емоції цих елементів мають такі ж самі породжуючі ("шень" співвідношення: задоволення (печінка) може породити радість (вогонь), радість (серце) призводить до впевненості в собі (земля), впевненість в собі призводить до усвідомлення (метал), що веде до спонукання (вода), і спонукання може знову дати відчуття задоволення.

Цикл "ко" описує вироджені співвідношення цих п'яти елементів: вода гасить вогонь, вогонь плавить метал, метал рубає дерево, дерево проколює землю, і земля блокує воду.

Аналогічно цьому, те ж саме виродження міститься в емоційному аспекті цих меридіанів: страх (нирки, вода) може обмежити збудження (серце, вогонь), збудження (хвилювання) може здолати сум (легені, метал), сум може придушити гнів (печінка, дерево), гнів може сховати занепокоєння (селезінка, земля), і занепокоєння може сховати страх.

Наприклад, пацієнт, котрий кричить, може приховати гнів, що лежить в основі; гнів може проявитися як хвилювання. Страх може використовуватися для контролю над хвилюванням, і екстремальна поведінка може використовуватися з метою уникнути відчуття суму.

Гомеостатична мета живої системи – це баланс п'яти елементів. Коли один елемент перебуває в надлишку або нестачі, це впливає на взаємозв’язки цього елементу з іншими елементами.

Надмірна енергія дерева може стати неслухняною, щоб контролювати енергію металу, і може зруйнувати земну енергію. Коли енергія печінки застоюється з надмірним гнівом і обуренням, це може викликати такі симптоми в меридіані легенів, як кашель, важке дихання і сум, та вразити меридіан селезінки, викликаючи такі симптоми, як розлад шлунку, втому і хвилювання.

Коли не вистачає одного елементу, то це може привести до розладу механізму породження і контролю. Наприклад, якщо є нестача ниркової ці - через їх співвідношення в "шень" і "ко" циклах - це може викликати дефіцит в меридіані печінки, що може викликати поганий сон, запаморочення, депресію і надлишок в серцевому меридіані, даючи початок занепокоєнню і безсонню.

Тому клінічні симптоми певного меридіана або нестійкості елементу можуть бути первинною проблемою того меридіана або елементу, або можуть бути вторинними до іншого меридіана або елементу, який має ефект згасання. Досвідчений практикуючий китайської медицини здатний оцінити ці проблеми і визначити первинні й вторинні дисфункції.

Згідно теорії китайської медицини, меридіани мають цяточки на поверхні тіла, котрі постійно спілкуються із зовнішнім довкіллям. Ці поверхневі цяточки називаються акупунктурними і можуть використовуватися, щоб керувати станом ці через меридіани, котрі проникають глибоко в тіло.

У класичній практиці китайської медицини лікар повинен оцінити стан ці пацієнта в досліджуваних меридіанах і прийняти рішення щодо стратегії лікування. Він чи вона вибере і скомбінує акупунктурні точки і методи маніпуляцій, щоб відновити баланс. Добре натреновані лікарі проведуть систематичне дослідження симптомів, оглянуть також язик та перевірять пульс пацієнта.

В даний час акупунктура не завжди здійснюється згідно класичної китайської медицини. Деякі додають електричну стимуляцію через голки, щоб збільшити їх ефективність. Інші не діагностують стан ці і залучені меридіани. Цим частково пояснюються відмінності у дослідженнях. Якщо акупунктура ведеться згідно принципам китайської медицини, то вона покладається у великій мірі на оцінку енергії, що залежить від клінічного досвіду голкотерапевта та його обізнаності в сфері концептуальних і теоретичних засад китайської медицини.

Диференціація індивідуальних енергетичних патернів та пристосовані до потреб споживачів техніки голкотерапії створюють труднощі для перехресних досліджень та створення стандартизованих експериментальних висновків.

Доктор Цзиньдуан Янь - сертифікований психіатр, ліцензований голкотерапевт і лікар китайської медицини в четвертому поколінні.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...