ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Остеопороз і заняття спортом

Велика Епоха
Фізична активність повинна створювати невелике навантаження на кістки. Фото: Photos.com
Фізична активність повинна створювати невелике навантаження на кістки. Фото: Photos.com
Остеопороз руйнує кістки зсередини. Це захворювання знаходиться на 4 місці за поширенням після серцево-судинних, онкологічних захворювань та діабету.

Людина, що страждає на остеопороз, при найменшій травмі може зламати кістку. Згідно зі статистикою, жінки, у зв'язку з гормональним статусом, більше схильні до цього захворювання, ніж чоловіки. У періоди, коли відбуваються гормональні зміни, такі як вагітність, пологи, менопауза, кісткова система жінок стає найбільш вразливою. Крім цього, існують й інші причини такі як, низька фізична активність, паління, алкоголь.

Важливо відзначити, що надмірно худі жінки страждають від остеопорозу набагато частіше, ніж повні. Це обумовлено тим, що жирова клітина здатна синтезувати гормони, що стимулюють розвиток кісткової тканини. Ще більш цікавим є те, що блондинки з блакитним кольором очей страждають від цього захворювання більшою мірою ("Остеопороз руйнує кістки зсередини" Коршунов А.В.).

Діагностувати захворювання на ранній стадії досить складно, хоча існує декілька ознак. Наприклад, зміни у поставі, болі в кістках при зміні погоди, крихкі нігті й волосся, руйнування зубів. Найбільш чутливі до захворювання хребет, шийка стегна, кістки рук і зап'ястя.

Яким чином можна допомогти при захворюванні або запобігти його розвитку? Здорове харчування та заняття спортом, правильний спосіб життя і перебування мінімум півгодини в день на сонці можуть попередити остеопороз. При виникненні захворювання варто проконсультуватися з ендокринологом та почати приймати спеціальні добавки.

Для правильного харчування, перш за все, необхідно вживати продукти, що містять кальцій і вітамін D. Це різноманітні молочні продукти (алергікам можна використовувати соєве, козяче або горіхове молоко), рибу, зелень, капусту, броколі, горіхи. Вітамін D міститься в рибі, риб'ячому жирі, жовтку. Крім цього, промені сонця так само сприяють виробленню вітаміну D.

Фізична активність повинна включати ходьбу, яка дає навантаження на кістки. Важливо відзначити, що плавання не сприяє зміцненню кісток, оскільки невагомий стан тіла в воді не призводить до виникнення необхідного зусилля на кісткові структури.

Ми наведемо одну з вправ для зміцнення кісток. Стоячи на колінах і спираючись на випрямлені руки, втягніть живіт всередину. Спина знаходиться в прямому положенні. Підніміть праву руку вгору, грудна клітка розкривається, погляд у бік до кисті руки. Затримайтеся в такому статичному положенні декілька секунд. Дихайте рівно. Потім опустіть руку і виконайте те ж саме в протилежний бік. Повторіть вправу кілька разів в обидві сторони.

Після закінчення виконання вправи опустіть таз на стопи ніг, випряміть руки, голову опустіть вниз. Тіло розслабте, зберігайте рівне дихання. Цю вправу можна виконувати 2-3 рази на тиждень. Поєднуйте його з правильним харчуванням і додайте ходьбу 2 рази на тиждень, мінімум по півгодини.

Катерина Бар-Ілан. Велика Епоха