• Життя за Аюрведою

  • Четвер, 2 вересня 2010 року
Аюрведа - наука про життя, яка прийшла до нас із давньої Індії та існує вже стільки років, скільки й ця цивілізація. Вона зцілює тіло людини, дотримуючись принципів цілісності й самоусвідомлення.

Аюрведа використовує різні методи: масаж, хатха-йогу, дихальні вправи, а також спеціальне харчування. Це свого роду філософія та спосіб життя. Завдяки своїй ефективності та глибокій філософії, цей метод лікування хвороб отримав визнання Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Задовго до нашої сучасної науки Аюрведа поділилася на вісім частин: загальну медицину, педіатрію, геріатрію, психіатрію, хірургію, науку омолодження, сексологію та гінекологію. З того часу вона розширила свої знання та досвід і значно відрізняється від західної медицини тим, що, перш за все, спрямована на людину в цілому. Аюрведа вважає, що у людини є п'ять тіл: фізичне тіло, тонке тіло, де проходять меридіани, тіло почуттів, ментальне тіло і, нарешті, духовне.

Лікар, який практикує Аюрведу, перш за все, прагне знати пацієнта всебічно, а саме, його фізичні особливості, психіку та духовність. А для цього він використовує теорію п'яти елементів, яка трохи відрізняється від теорії п'яти елементів, визнаної в Китаї. Це - земля, вода, вогонь, повітря та ефір, які складають все, що знаходиться в нашому всесвіті. Людське тіло так само складається з цих елементів, але в різних співвідношеннях. Ці пропорції визначають, до якого виду з трьох «дош» (структура тіла, характер) відноситься дана людина.

У кожного в тілі є три доші, де одна більшою чи меншою мірою переважає над іншою. Перша доша – Вата - пов'язана з повітрям, її характерними рисами є рух та зміни. Така людина наділена великою уявою, стрімко рухається, вона сповнена ідей, але, тим не менш, не може концентруватися та постійно перескакує від одних справ до інших.

Друга доша називається Кафа і носить в собі елемент землі. Людина, у якої переважає доша Кафа, наділена силою, але рухається з усиллям, це пряма протилежність людини з дошою Вата. Їй подобається стабільність, що призводить до застою, вона досить ледача, любить красиве життя, гарне харчування та спокій.

Третя доша називається Піта, вона поєднує в собі два елементи відразу - вогонь і воду. Така людина подібна вулкану, дуже дратівлива, приймає все близько до серця, але наділена різними здібностями. Вона завжди буде пам'ятати дрібні образи, навіть через багато років. Проте її здібності часто добре реалізуються в мистецтві, музиці та творчості, що позитивно впливає на її натуру, роблячи її більш м'якою та доброю.

Для того, щоб збалансувати доші, Аюрведа використовує різні спеції, які додаються в харчові продукти. Так, для доповнення Вата, наприклад, потрібно використовувати насіння гірчиці, що обмежує елемент повітря. Для тих, у кого більше Піта, краще вживати кмин і коріандр, які заспокоять вогонь. А трігонелла буде корисна для людини з елементом Кафа. Вона гірка на смак, але добре діє на печінку, а також регулює вагу. Аюрведична кухня - вегетаріанська. Спеції та кольори підбираються згідно з п'ятьма елементами, шістьма видами смаку та гармонії кольору. Тому це досить складна, але ефективна наука.

Для рівноваги дош так само використовується хатха-йога, яка містить в собі різні позиції, дихальні вправи, медитацію. Її філософія сягає своїм корінням в індійську культуру. Хатха-йога приносить полегшення душі й тіла, що дозволяє знайти спокій, гармонію та впевненість у собі.

В Аюрведі є також різні види масажу. Масаж голови, наприклад, зміцнює шкіру, знімає головний біль і розслабляє. Масаж тіла у дві або в чотири руки, а так само за допомогою ніг проводиться з використанням холодних і гарячих масел, порошків. Необхідно натискати на ключові точки (марми), це знімає біль у тілі. Використовуються ще масажі на енергетичні центри (чакри). Залежно від виду масажу, використовуваного в конкретних випадках, буде відбуватись стимулювання або послаблення доші. Наприклад, масаж за допомогою ступень ніг і миски заспокоює Піту. При цьому поліпшується сон, відновлюється зір, так як очі мають безпосередній зв'язок з Пітою.

Велику роль в Аюрведі грають масла, які використовуються як для масажів, так і для внутрішнього вживання. Масла мають достатньо сильну болезаспокійливу дію. Так, при коліках в животі у немовлят, достатньо лише капнути в пупок гірчичного масла, і біль проходить.

Для того, щоб уникнути колік у немовлят, Аюрведа пропонує молодим мамам бути уважними до дитини, оскільки травлення значно впливає на загальний стан і розвиток немовляти. Вона так само радить молодим мамам піклуватися про свою зовнішність, адже настрій жінки безпосередньо впливає як на плід, так і на дитину в цілому.

Біль, що з'являється після п'ятидесяти років, ми часто пояснюємо своїм віком. Аюрведа це пояснює тим, що з віком у людини зростає елемент Вата, а для того, щоб його обмежити, потрібно регулярно робити вправи та масажі, приймати олії, які містять в собі жирні кислоти (омега-3, омега-6 і омега-9 ).

Версія французькою

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...