• Прогулянки абрикосовим лісом: Гранат

  • Понеділок, 23 серпня 2010 року
Гранат китайською -  Чи Лю, а спочатку - Ань Чи Лю. З історичних записів відомо, що близько 200 року до н.е. гранати зростали тільки в двох областях: Ань і Чи, що розташовані в Сі Ю.

Сі Ю - загальна назва областей на захід від стародавнього міста Дуньхуан, який знаходиться в сьогоднішній китайської провінції Ганьсу, ці землі включають Бухару та Ташкент в Узбекистані. Гранати з'явились в Китаї за часів династії Хань, коли Чжан Цянь попрямував з дипломатичною місією в край, де росли гранатові дерева. Про це оповідає красива історія.

Дівчина - гранат

Як тільки Чжан Цянь оселився в області Чи, він помітив перед своїм будинком дерево з дивними полум'яними квітами. Чжан Цяну дуже полюбилося це дерево, і він часто підходив до нього, щоб помилуватися його красою. Потім він дізнався, що це було дерево гранату. Під час посухи листя гранату та квіти почали в'янути день за днем. Чжан Цянь поливав дерево і тим врятував його.

Коли Чжан Цянь виконав свою місію і збирався повертатися в Китай, правитель Ань Чи запропонував йому у винагороду золото. Чжан Цянь відмовився і натомість попросив гранатове дерево, що росте перед його будинком. Правитель ласкаво погодився.

На жаль, Чжан Цянь по дорозі додому потрапив у засідку ханьців і втратив дерево під час битви. Коли Чжан Цянь та його солдати досягли Чананю (сьогоднішній Сянь), імператор Ву династії Хань вийшов за міську стіну, щоб привітати його. У той момент красива молода дівчина в червоній спідниці та зеленій сорочці кинулася, задихаючись, до Чжан Цянєм зі сльозами на очах. Вчинок молодої жінки привів у здивування імператора Ву і всіх судових чиновників, які супроводжували його. Чжан Цянь був приголомшений, згадавши її обличчя.

Перед від'їздом з Ань Чи, хтось постукав у двері Чжан Цяня. Він відкрив двері та побачив цю дівчину, яка, привітавши його, попросила дозволу поїхати з ним до Китаю. Чжан Цянь не запитував її про причину прохання, вважаючи, що вона служила в палаці імператора Чи і хотіла втекти до Китаю. Чжан Цянь, будучи послом, очолюючи дипломатичну місію, не міг дозволити собі учинити неприємності, пов'язані з викраденням служниці імператора, тому делікатно відмовив їй.

Чжан Цянь не очікував, що дівчина самостійно піде за ним до Китаю. Чжан Цянь запитав її: "Дівчина, чому ви не залишилися в Чи, а йшли за нами всю дорогу?" Молода особа відповіла у сльозах: "Я не шукаю багатства чи слави. Я просто бажаю віддячити вам за вашу доброту, коли Ви поливали мене. Я не змогла бути з Вами всю поїздку через засідки ханьців". Тут вона перетворилася на гранатове дерево з полум'яними суцвіттями та зеленим листям. Чжан Цянь раптово зрозумів що сталося, і описав імператору Ву гранатове дерево, яке він напоїв у Чи.

Імператорові Ву дуже сподобалася ця історія, і він наказав садівникам посадити дерево в палацовий сад. З тих пір гранатові дерева з'явилися в Китаї.

Дерево - скарб

Пан Ю написав поему, що звеличує гранати. У ній пишеться: "гранатове дерево - саме фантастичне дерево в світі. Гранати - найзнаменитіші плоди у всіх землях Китаю. Вони соковиті та ароматні".

Гранатове дерево - справжній скарб. Квіти граната, листя, плоди, шкірка плодів і коріння - природні ліки. У традиційних китайських лікарських порадниках пишеться: "Якщо зібрати з землі засохлі квіти гранату, змішати їх з Тай Дан (китайської травою) і приймати протягом одного року - можна повернути посрібленому волоссю вугільну чорноту".

Найбільш часто квіти граната використовуються для запобігання кровотечі. Стосовно листя гранату, люди часто їх заварюють і лікують ними синці та забої. Червоні гранати настільки ж червоні, як агат, а білі  - білі, мов кришталь.

Шкірочка кореня гранату може використовуватися для боротьби з комахами. Шкірочка плодів граната кисла і суха на смак, але це хороші ліки проти діареї. При правильному використанні гранати - дуже ефективний рослинний засіб, що не вимагає припису лікаря.

 
 
"Крихітні червоні квіти на кінчиках гілок дерева
Чудово контрастують з листям латаття в червні.
Їх коралові суцвіття серед зеленого листя
я приймаю їх за червоне срібло серед зеленого нефриту "

Автор імператор Кан Сі династії Цинь

*****

«Абрикосовий ліс» в китайській культурі - термін, що позначає медичне співтовариство. Лікарі часто називають себе «людьми абрикосового лісу». Докладніше можна дізнатися в статті: «Походження вислову «Абрикосовий ліс»».

 

Джерело: www.pureinsight.ru

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...