• На Гаїті не хочуть приймати подарунки від Монсанто

  • Вівторок, 10 серпня 2010 року

Американський концерн Монсанто в травні пожертвував Гаїті понад 60 тонн гібридів насіннєвого зерна та насіння овочів у вигляді допомоги для розвитку сільського господарства, але пожертвування не було зустрінуто належним чином. За численними повідомленнями в пресі, 10 000 учасників руху Папай (Mouvman Peyizan Papay (MPP) під керівництвом Шаван Жан-Батіста вийшли на вулиці, протестуючи проти висіву пожертвуваного Монсанто зерна, прийнятого міністерством сільського господарство Гаїті.

Монсанто – американський гігант серед виробників аграрної продукції. Він користується славою виробника великої кількості небезпечних і отруйних хімічних речовин для обробки сільськогосподарських культур і домагається залежності бідних ресурсами країн по всьому світу від своїх поставок хімікатів – гербіцидів, таких як раундап, захищених торговою маркою.

Насіння-гібриди зернових, пожертвувані Монсанто, селяни можуть висаджувати лише на один сезон, тому що ці рослини не здатні приносити насіння. Завдяки цьому на наступний рік селяни змушені будуть купувати ті ж самі насіння.

«Мета Монсанто – домогтися повного контролю ринку. Цей концерн збирається створити ринки для своїх злаків по всьому світу», – говорить Бренда Бідл від факультету ресурсів Евергрін Стейт Коледжу.

MPP – найбільша демократична організація гаїтян у Порт-о-Прінс, що займається підтримкою організації допомоги у розподілі харчування, житла і предметів першої необхідності серед населення. За повідомленням міжнародних ЗМІ керівник MPP Шаван заявив, що уряд Гаїті використовує землетрус, щоб продати країну мультинаціональному концерну.

Монсанто заявляє, що цей подарунок не пов'язаний підприємницькими зобов'язаннями, і що висаджені зернові можуть принести селянам прибуток. Зароблені гроші можуть бути використані на купівлю насіння на наступний рік. Таким чином, ринок буде забезпечений.

Деякі з відправлених на Гаїті насіння вже оброблені пестицидами. Карл Таппер, вчений з Pesticide Action Network, Північної Америки, пояснює, що якщо зернові, оброблені пестицидами знайшли попит на місцевому ринку, потім буде дуже важко усунути наслідки; ці зернові шкодять землі.

Монсанто збирається протягом наступних 12 місяців поставити на Гаїті залишок свого 475-тонного пожертвування.

Великі фірми пробують змусити селян засаджувати поля їх зерновими, але це спричиняє руйнівні наслідки для місцевої економіки », – говорить Таппер.

Проблеми, викликані небажаною допомогою

Постачання насіння зернових культур концерном Монсанто не єдиний приклад небажаної допомоги. Рятувальники повідомляли, що Гаїті отримувала незастосовні поставки, які викликали логістичний тягар.

Пожертвування, такі як продукти харчування та медикаменти, які не можуть бути використані через прострочений термін зберігання, повинні бути правильно утилізовані. Це вимагає додаткових витрат часу, робочих рук і грошей.

Клер Дарем, співробітник Червоного Хреста, писала в своєму блозі, що швидко псуються продукти іноді залишалися лежати цілодобово і псувалися, незатребувані медикаменти зберігалися довгий час, і, в підсумку, пропадали.

«Небажані пожертвування забезпечують хаос, ведуть до проблем при їх утилізації і збільшують безлад у вже постраждалій країні», – підсумовує Дарем.

Такий приклад безуспішної ініціативи мав місце в Лесото. Метою було допомогти місцевому населенню у вирощуванні зернових і розвитку тваринництва. Для доступності ринку потрібно було побудувати нові дороги, як планувала Give Well – організація з оцінки добробуту.

Проект був зупинений, оскільки далеко не все населення підтримало його, тільки деякі селяни проявили ініціативу. Погодні умови для вирощування зерна були невідповідними; нові дороги тільки допомогли проникненню іноземних ринків, від чого місцеві селяни втратили роботу.

Кристина Скорбах. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...