• Рецепти від старості

  • Неділя, 22 серпня 2010 року

Існує більше ста різних теорій старіння організму. Ми згадаємо одну. Є думка, що старіння - це окислення. Тобто, з віком наш організм «прокисає». І винен у цьому елемент, без якого людина не може жити, але який при певних умовах здатний шкодити здоров'ю. Це - кисень.

Старіння - це ...

У звичайному стані навколо ядра атома кисню знаходяться вісім електронів, об'єднаних в пари, і тоді молекула кисню є стійкою і не становить жодної небезпеки. Але інколи трапляється так, що яка-небудь молекула раптом втрачає один електрон і стає вільним радикалом - молекулою з не спареним електроном.

Вона нестабільна і, прагнучи знову здобути нормальну кількість електронів, «відбирає» відсутню їй частку у будь-якої іншої молекули, вступивши з нею в хімічну реакцію і перетворюючи її на новий вільний радикал. «Потерпіла» молекула, в свою чергу, прагне відняти електрон у інших «стійких» молекул, внаслідок чого розвивається ланцюгова реакція.

Отже, вільні радикали (оксиданти) - це агресивні форми кисню, які окислюють різні речовини в нашому організмі. Взагалі-то вільні радикали потрібні нам: для процесу обміну речовин, для руйнування вірусів і бактерій, що розмножуються (у даному випадку імунна система сама виробляє необхідні вільні радикали).

Але таких радикалів зазвичай небагато, і організм контролює їх діяльність. З віком організм «втомлюється». До того ж, кожен день ми дихаємо забрудненим повітрям, їмо жирну їжу та їжу з хімікатами, п'ємо воду, що містить десятки шкідливих речовин. А сигаретний дим, а ультрафіолетове випромінювання! Ми ведемо життя, що наповнено стресами. Все це перетворює корисний кисень з друга у ворога - у вільний радикал. У результаті, з часом число вільних радикалів зростає понад міру, і вони руйнують все, що потрапляє їм «під руку»: молекули, клітини, влазять у ДНК, викликаючи клітинні мутації.

На даний час більшість фахівців визнає, що саме вільні радикали відіграють першорядну роль в старінні організму. Встановлено, що вони забирають у нас не один десяток років життя! Вони є причиною багатьох хвороб: астми, діабету, артриту, ревматизму, варикозного розширення вен, флебіту, депресії, ПМС, раку, а також захворювань шкіри, хвороб серця, хвороби Паркінсона, хвороби Альцгеймера.

Але на щастя, для нас у природи є засоби, які можуть допомогти нашому організму протистояти руйнівній дії вільних радикалів (оксидантів). Це - антиоксиданти, здатні нейтралізувати вільні радикали, віддаючи їм власні електрони та перериваючи небезпечну ланцюгову реакцію.

Історія вивчення антиоксидантів

У 1534 році експедиція знаменитого мандрівника Жака Картьє була перекрита льодами в затоці Святого Лаврентія. Вимушені харчуватися в основному солониною, більшість членів експедиції захворіли цингою і померли. Місцевий житель-індіанець дав вмираючим мандрівникам, які залишилися в живих, рецепт приготування зілля з кори та голок вічнозелених дерев, що ростуть у тій місцевості, і через тиждень всі вони одужали.

Чотири сторіччя потому, вивчаючи історію цієї експедиції, професор Жак Маскельєр звернув увагу на речовини, що містяться в корі того рятівного дерева. Виявилося, що вони оберігають рослину від руйнівного впливу ультрафіолетових променів сонця.

... Яким чином сонячне світло «старить» шкіру? До його складу входить ультрафіолетове випромінювання. Воно прикрашає тіло засмагою, але й перетворює нейтральні молекули клітин в агресивно заряджені частинки - вільні радикали. Руйнуючи клітку зсередини, вони роблять її беззахисною ...

У 1971 році у пресі з'явилася робота всесвітньо відомого дослідника-біохіміка Річарда Пассуотера про можливість уповільнення процесів старіння. Він зробив величезний внесок у розуміння процесів, що відбуваються за участю антиоксидантів.

Сьогодні встановлено, наприклад, що тривалість життя тварин в лабораторії, що одержують антиоксиданти, збільшується на 30-40 і більше відсотків.

Чим більше в нашому раціоні тваринних продуктів і чим вище їх калорійність, тим більше вільних радикалів у нас утворюється. Зменшуючи калорійність харчування, перейшовши, переважно, на рослинні продукти, ми зменшимо руйнівну дію вільних радикалів на наш організм, що захистить нас від багатьох хвороб і продовжить життя.

Способи боротьби з вільними радикалами

-Вести здоровий спосіб життя, що сприяє виробленню організмом достатньої кількості антиоксидантів.

-За можливістю усунути або максимально зменшити шкідливий вплив будь-яких зовнішніх подразників: відмовитися від куріння, дотримуватись гігієни житла, бути помірним в їжі, не зловживати засмагою тощо.

-Вживати в достатній кількості фрукти та овочі, які є джерелами антиоксидантів і вітамінів, що поліпшують їх засвоєння.

Так, наприклад, склянка свіжої суниці підвищує антиоксидантну активність на 15%, дві склянки червоного вина - на 20%, чотири столові ложки гречаного меду - на 7%, щоденне вживання гранатового соку протягом року - на 130%, а чорного чаю - на 33%.

Природні антиоксидантиСамий простий і легкий спосіб боротьби з окислюванням (а значить, і старінням) - вживати в їжу багато овочів і фруктів, додаючи до них горіхи, пророщені зерна та бобові. Червонокачанну капусту, томати, авокадо, броколі, кукурудзу, квасолю та зелений горошок рекомендується піддати термообробці. А ось буряк, моркву, шпинат, салат, білокачанну капусту, перець, спаржу, редис і кавун можна їсти в сирому вигляді.

Фрукти - концентрат антиоксидантівНайбільша кількість антиоксидантів міститься в яскравих насичених і свіжозірваних фруктах, причому їсти їх треба разом з шкіркою. У щоденному раціоні має бути присутні не менше п'яти фруктів різних кольорів, оскільки в них містяться різні корисні речовини.

Наприклад, слива багата на бор, який грає ключову роль в профілактиці остеопорозу. Крім того, вона містить фенольні сполуки, які захищають від ішемічної хвороби. Дикоросла лохина попереджає вікове погіршення пам'яті та координацію рухів. За антиоксидантну активность вона стоїть на першому місці поряд із суницею, зеленим яблуком, гранатом, вишнею. Вишня - унікальна ягода, вживання якої знижує ризик онкологічних і серцевих захворювань, а також містить меланін - гормон, що нормалізує сон. Полуниця - відмінне джерело вітаміну С, вітаміну К і клітковини, а також речовин, що сповільнюють ріст ракових клітин і стимулюють імунний захист організму.

Наталія Моїсеєва. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...