• Історія сумки: від Середньовіччя до наших днів

  • Юлія Рубцова | Велика Епоха
    Середа, 11 вересня 2013 року
Не нехтуючи вічними Вищими Принципами і внутрішнім духовним багажем, збереженим у серці людському, звернімо свій погляд на речі, що приходять, — матеріальні, які належать цьому тлінному світові. Точніше, на сумки і гаманці, в яких прийнято ці речі носити. Яка ж історія сумки?

Сумки відіграли істотну роль в еволюції моди з того часу, як у людей з'явилася необхідність носити щось цінне із собою. Найпершу згадку ми знаходимо в письмовій літературі XIV-го століття. Хоча в Європі мішечки для монет, так звані «laumoniere», були відомі вже з XI-го століття. Вони носилися під одягом і використовувалися чоловіками і жінками переважно для роздачі милостині.

У Стародавньому Єгипті до цього часу використовувалися спеціальні мішечки для фарб, для написання ієрогліфів, що кріпилися на шнурку до ременя навколо пояса. Залежно від багатства вишивки і каменів, якими вони прикрашалися, судили про статус, положення та становище власника.

Відомо, що римляни в складках тоги мали спеціальну кишеню, синус, в якій носили монети, а жінки Стародавньої Греції мали маленькі витончені мішечки-кисети для носіння грошей і різних дрібних предметів. Ці кисети стали прототипом сумочок в епоху захоплення класичним костюмом XIX-го століття.

Ближче до XVI-го століття сумки стали практичнішими. Їх вже виготовляли зі шкіри, які зверху закривалися на шнурок. Шили у цей час і полотняні сумки, які носили навскоси через плече.

Століття XVII-те принесло у форму сумочок і гаманців велику різноманітність і вишуканість, як для панн, так і джентльменів. Молоді дівчата вчилися майстерності вишивки на таких виробах, щоб підготувати собі красиве придане. Маркізі де Помпадур належить винахід такої маленької сумочки, що дістала назву ридикюль (від фр. Reticule — дамська сумка або сітка).

Нарешті сумочки перестали носити під одягом. До цього щасливого часу монети і всяку дрібницю носили в мішечках, які у чоловіків висіли на поясі, а у жінок — під спідницею.

Ридикюль був на піку популярності аж до XIX-го століття. На початку XX-го століття в моду входять прості, міцні, об'ємні сумки зі шкіри, і слово ридикюль несе в собі легкий відтінок безглуздості.

Масове виробництво сумок належить вікторіанській епосі. У цей час заявили про себе такі бренди, як Hermès і Louis Vuitton. Поряд з цим, поштучне виготовлення сумок залишається в пошані, оскільки у середнього класу немає коштів на покупки сумок з іспанської або англійської шкіри і парчі.

До речі, російське слово «сума» натякає на місце для зберігання деякої суми грошей. Українське ж слово «сумувати» натякає на те, що при занадто частих роздумах про гроші можна засумувати або ще гірше — впасти в депресію.

Хай там як, а сумка донині залишається вкрай необхідним і популярним аксесуаром у гардеробі сучасних чоловіків і жінок. Форма і дизайн ідуть в ногу з часом, намагаючись повною мірою задовольнити смаки і потреби сучасних людей.
Фото: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images
Фото: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images
Підписатися:

Коментарі