ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

За протест проти 'патріотичного перевиховання' тибетського ченця засуджено до 3 років ув'язнення

Велика Епоха
фото: Джамьянг Тензін
фото: Джамьянг Тензін
Китай. За даними Тибетського центру прав людини та демократії (TCHRD), 35-річний ченець Джамьянг Тензін (Jamyang Tenzin) з монастиря Йонру (Yonru Geyden Rabgayling) 3 липня (або близько до цієї дати) був засуджений судом середнього ступеня Ганьцзи-тибетського автономного округу (Карцзе) провінції Сичуань до 3 років ув'язнення за протест проти “патріотичного перевиховання”.

Джамьянг Тензін був заарештований 3 жовтня 2007 року за висловлення незгоди з діями “робочої групи”, яка проводила “патріотичне перевиховання” в монастирі Йонру в повіті Літханг. Тривале утримання під арештом ченця до суду в липні є очевидним порушенням конституційних норм Китаю і норм міжнародного права, що викликало серйозну стурбованість правозахисних організацій. Про сам процес, зокрема, чи був наданий підсудному адвокат за його вибором, немає практично ніяких відомостей, відзначає TCHRD, оскільки родичі  протягом 21 місяця не мали інформації про його стан.

Кампанія “патріотичного перевиховання”, організованого пекінським режимом у квітні 1996 року, була запущена у всіх монастирських установах. У квітні в повіті Літханг стихійний виступ Ронг'є Адрака на щорічних перегонах 1 серпня 2007 року призвів до спалаху протестів. Китайські посадовці зажадали від голів поселень та монастирів почати з першого тижня вересня 2007 року тримісячний курс "патріотичного перевиховання", під час якого ченці й черниці пишуть залікові роботи з викриттям авторитету Далай-лами, дій “розкольницьких сил” і запевненнями у лояльності компартії.

Джамьянг Тензін став задавати питання, що стосуються арештів Ронг'є Адрака та інших тибетців і їх становище за ґратами, а також проголосив заздравицю Далай-ламі. Відразу після заняття з “патріотичного перевиховання” в монастирі Йонру, невеликій філії під керуванням монастиря Літханг, його заарештували представники місцевого управління громадської безпеки.

Джамьянг Тензін, уродженець села Сакхор (Youru Sakhor) в повіті Літханг, у 1995 році відправився в Індію, де аж до 2004 року навчався в монастирі Гаден Янгце (Gaden Jangtse). Повертаючись до Тибету, він був затриманий на кордоні Тибету і Непалу і протягом 3 місяців перебував під вартою.

Примусові заняття з “патріотичного перевиховання” зустріли мовчазну непокору в монастирі Дзагунг (Jaqung), розташованому в Хуалун-Хуейському автономному повіті (тибетська назва: Bayen) округу Хайдун провінції Цінхай (префектури Цошар історичної провінції Тибету Амдо). Як стало відомо Тибетському центру прав людини та демократії (TCHRD), 27 червня група посадовців з управління у релігійних справах і управління громадської безпеки Хуалун-Хуейського автономного повіту приїхала в монастир з метою проведення курсу “патріотичного перевиховання”, що іменують тепер евфемізмом “правова освіта”.

На вимогу чиновників, відповідальний за дисципліну в монастирі Дзагунг Лобсанг Цултрім (Lobsang Tsultrim) повинен був зібрати ченців на заняття з “правової освіти”. Хоча Лобсанг Цултрім зробив формальне оголошення про початок сесії, ні один з ченців не з'явився. Чиновники поклали всю провину за це на відповідальну особу, заявивши, що в монастирі, де нараховується близько 400 ченців, не дотримується дисципліна і не здійснюється відповідна “освіта”.

36-річний Лобсанг Цултрім був звільнений з посади відповідального за дисципліну, позбавлений усіх привілеїв, притаманних керівним особам релігійних установ, а потім був виключений зі складу громади монастиря без права проживати в будь-якому іншому монастирі.