• Вимушені донори: спростування даних Пекіна про «органи страчених в'язнів». Частина 2

  • Четвер, 25 березня 2010 року

Продовжуємо аналізувати «роз'яснення» китайської влади про трансплантацію органів у Китаї, які вона зробила у відповідь на звинувачення в масовому і примусовому вилученні органів у ув'язнених послідовників духовної практики Фалуньгун.

Розділ 2. Питання, пов'язані з сумісністю органів 

Головною проблемою в галузі трансплантології є відторгнення трансплантата реципієнтом. Імунна система людини захищає тіло й оберігає його від вторгнення невідомих об'єктів. Якщо об'єкт здасться «незваним гостем» або «ворогом», то імунна система зробить все можливе, щоб вивести цей об'єкт. Наприклад, щойно пересаджена нирка може допомогти пацієнтові вивести продукти виділення, але імунна система завжди може розпізнавати пересаджену нирку як чужорідну.

2. 1. Тканинна сумісність

Мета підбору донора та реципієнта по тканинній сумісності полягає в тому, щоб уникнути відторгнення трансплантата. Нижче перераховані основні проблеми, що зустрічаються при визначенні тканинної сумісності:

2.1.1. Визначення групи крові. Ідеально, коли групи крові співпадають. Групи крові реципієнта та донора повинні, принаймні, бути сумісними і відповідати вимогам з переливання крові.

2.1.2. Аналіз на сумісність. Аналіз сироватки крові реципієнта й еритроцитів донора (головний аналіз) і аналіз еритроцитів реципієнта та сироватки крові донора (другорядний аналіз). Навіть коли групи крові у донора та реципієнта однакові, до здійснення пересадки нирок проведення аналізу на сумісність є обов'язковою процедурою. Негативний показник аналізу говорить про те, що відторгнення трансплантата не відбудеться.

2.1.3. Аналіз стовбурових клітин на токсичність. Щоб трансплантація була успішною, необхідно, щоб цей аналіз дав негативний результат. Цей аналіз показує, як сироватка крові реципієнта буде реагувати на стовбурові клітини донора. Якщо відсоток загиблих клітин нижче 10%, результат вважається негативним, якщо цей показник коливається від 10% до 15%, то результат - слабко позитивний; якщо показник вище 15%, то результат позитивний.

2.1.4. Визначення кількості панелірованих антитіл (% PRA) - метод визначення кількості (у відсотковому відношенні) антитіл у крові. Значення PRA людини показує відсоток донорів, тканини яких сумісні з антитілами в крові реципієнта.

2.1.5. Аналіз на гістосумісність (HLA-тестування). За допомогою цього аналізу визначають тип антигенів, знайдених в лейкоцитах (білих клітинах крові) та інших тканинах тіла. У біології людини HLA-антигени (антигени лейкоцитів людини) подібні до «посвідчення особи». Два гаплотипи (унікальна комбінація алелей цього локусу на хромосомі, що успадковується як єдине ціле - прим. перекл.), кожен з яких складається з трьох антигенів (всього шість антигенів), складають HLA-антигени кожної людини. Один гаплотип отриманий від батька, й один - від матері. Тому ймовірність того, що у двох дітей одних і тих же батьків будуть однакові HLA-антигени (два однакових гаплотипи), дорівнює один до чотирьох. Імовірність того, що в нерідних людей є ідентичні HLA-антигени, фактично дорівнює нулю. Аналіз на гістосумісність використовується для того, щоб перевірити тканини на сумісність - цей аналіз роблять для нирок, кісткового мозку, печінки, підшлункової залози і серця, коли їх використовують як потенційних трансплантатів. Імовірність того, що трансплантація буде успішною, тим більша, чим більша кількість ідентичних HLA-антигенів.

2. 2. Імовірність сумісності HLA-антигенів

Існують звичайний, рідкісний і надзвичайно рідкісний типи HLA-антигенів. Для HLA-антигенів звичайного типу сумісні HLA-антигени можуть бути знайдені в одного з групи людей, що складається від 300 до 500 чоловік. Імовірність виявлення сумісних HLA-антигенів рідкісного типу - одна людина з десяти тисяч, а ймовірність виявлення сумісних HLA-антигенів надзвичайно рідкісного типу - одна людина з кількох десятків тисяч або сотень тисяч чоловік. [9] 

З точки зору медицини, ймовірність того, що дві людини, не пов’язані родинними зв’язками, виявляться сумісними для трансплантації органів на останньому етапі, дорівнює одній людині на кілька мільйонів.

Як повідомляється на веб-сайті National Marrow Donor Program (http://www.marrow.org), з 4 000 волонтерів приблизно 200, що складає 5%, можуть стати потенційними донорами, і тільки 4,5 цих потенційних донорів можуть бути придатними. Інакше кажучи, тільки 1,1% всіх волонтерів може бути сумісним з даним реципієнтом.

Розробка і широкомасштабне використання імунодепресантів до деякої міри зменшили відторгнення трансплантата, зумовлене неадекватними HLA-антигенами. Трансплантація нирок вимагає сумісності шести HLA-антигенів. На даний час у практиці трансплантології в материковому Китаї вимагається ідентичність чотирьох HLA-антигенів. Кількість відповідних антигенів визначає ймовірність відторгнення трансплантата і те, які медикаменти знадобляться на останніх етапах трансплантації. Оптимальний результат досягається тоді, коли всі шість HLA-антигенів збігаються. Як повідомляють ЗМІ, ймовірність того, що в нерідних людей є по чотири ідентичних HLA-антигенів, дорівнює 20-50%. [10] Заступник директора відділення урології і трансплантології лікарні № 1 в Шанхаї назвав такі ж дані під час інтерв'ю з репортером газети «Morning News» Fan Yi. [11] 

3. Імовірність сумісності групи крові

У Китаї співвідношення кількості людей з різною групою крові у всіх районах різне. Нижче наведена таблиця співвідношення населення за групами крові в провінції Гуандун і в Пекіні. [12]

О

А

В

АВ

Гуандун

46

25

23

6

Пекин

29

27

32

13

Використовуючи ці дані, ми можемо обчислити вірогідність виявлення людей з сумісними групами крові. Для провінції Гуандун це 33%, а для Пекіна - 28%. Це означає, що для населення Китаю вірогідність виявлення людей із сумісними групами крові становить приблизно 30%.

4. Вимоги щодо сумісності для трансплантації печінки

У галузі імунології печінку вважають «імуно-привілейованим органом», і тому, на відміну від інших органів, вимоги щодо сумісності печінки донора з реципієнтом не такі суворі. В ідеальній ситуації донор і реципієнт повинні мати сумісні групи крові, або, принаймні, повинні бути задоволені вимоги для переливання крові, однак, відсутні суворі вимоги до лімфоцитотоксичного тесту. Хоча дотримується вимога щодо відповідності HLA-антигенів, проте, ні результати лімфоцитотоксичного тесту, ні відповідність HLA-антигенів не мають особливого клінічного значення для трансплантації печінки.

І все ж, існують інші вимоги, що стосуються донора печінки: 1) вік - до 50 років; 2) печінка має бути здоровою: відсутні захворювання печінки, результат аналізу на наявність поверхневого антигену вірусу гепатиту «Б» повинен мати негативне значення, не повинно бути захворювання на гепатит, не повинно бути високого артеріального тиску, атеросклерозу та інших захворювань, які можуть вплинути на якість печінки; 3) не повинно бути туберкульозу та  раку; 4) не повинно бути сильної інфекції; 5) проміжок часу між моментом, коли донор впав у кому, і до моменту його смерті не повинен бути довгим, тобто у донора перед смертю в достатній мірі відбувалася циркуляція крові в тілі; 6) розмір печінки донора повинен бути близький або трохи менше за розмір печінки реципієнта.

У Китаї велика кількість людей має вірус гепатиту. Спеціаліст з гепатиту «Б» Чжао Вейі, віце-президент лікарні № 2 в місті Наньцзин, у своєму інтерв'ю репортерові газети «Yangzi Evening News» зазначив, що відсоток зараження вірусом гепатиту «Б» дуже високий: приблизно 57,6% населення Китаю заражені цим вірусом різною мірою, і в даний час існує, за грубою оцінкою, 120 мільйонів носіїв вірусу гепатиту «Б». [13] У статті 31 тимчасової постанови адміністрації з трансплантології «Interim Provisions of the Administration of the Clinical Applications of Human Organ Transplant Technologies» також йдеться про те, що носії вірусу гепатиту та інші пацієнти з інфікованою кров'ю не можуть бути донорами органів.

Це означає, що, незважаючи на те, що не існує строгих вимог до сумісності HLA-антигенів, через перераховані вище вимоги все ж таки є гострою нестача донорів печінки.

Глава 3. Кількість страчених ув'язнених

У наших обчисленнях ми прийняли, що число щорічно страчених ув'язнених дорівнює 10 000. У цьому розділі ми дамо роз'яснення, чому ми вибрали саме це число.

У декого може виникнути питання, чи не є велике збільшення ринку органів результатом того, що в Китаї раптово збільшилася кількість страчених в'язнів. На вебсайті новин Chinanews.com, у випуску від 6 вересня 2007 р. в статті «The number of death row executions has decreased significantly» («Число страчених значно зменшилося») говориться: «Понад 10 років народний суд постійно проявляв строгість і завбачливість щодо винесення смертних вироків, що призвело до стабільного зменшення кількості страчених ув'язнених ». [14] Незважаючи на те, що довіра до пропаганди комуністичного уряду Китаю не велика, факт полягає в тому, що між 2003 р. і 2006 р. не було раптового сильного зростання кількості страт в період піку розвитку китайського ринку органів.

Давайте розглянемо, яким чином обчислювали кількість щорічно страчених в'язнів у Китаї різні організації за межами Китаю та експерти материкового Китаю.

3. 1. Кількість ув’язнених, які щороку страчуються в Китаї

Перш за все, нам потрібно відокремити кількість виконаних страт від кількості вироків смертної кари. У Китаї значна частина людей, засуджених до смертної кари, отримує відстрочку виконання рішення. У більшості випадків ці вироки замінюються на тюремне ув'язнення. У вищезгаданій статті на сайті Chinanews.com наводяться також слова Цзян Сінчана, віце-президента Верховного народного суду: «За останні роки в багатьох місцях у Китаї відсоток смертних вироків з дворічною відстрочкою наблизився або навіть перевершив відсоток негайно виконаних смертних вироків».

За оцінкою, зробленою за межами Китаю, кількість ув'язнених, які щороку страчуються в Китаї, коливається від 1 000 до 10 000. У статті "Facts and Figures on the Death Penalty», надрукованій 1 січня 2007 р. правозахисною організацією Міжнародна Амністія, говориться: «За рік у Китаї було страчено, принаймні, 1 010 чоловік, і ці дані - лише верхівка айсберга. Як повідомляють надійні джерела, у 2006 р. було страчено від 7 500 до 8 000 чоловік». [15] Італійська правозахисна організація, що виступає проти застосування смертної кари у всьому світі, Hands Off Cain, у своєму звіті за 2007 р. заявляє: «У 2006 р. у всьому світі було страчено, принаймні, 5 628 осіб», а також «... принаймні, 5 000 страт було здійснено в Китаї ». [16] Лю Женьвень, професор Інституту права при Китайській академії соціальних наук, у своєму інтерв'ю для ЗМІ заявив, що в наукових колах підраховано, що за грубими оцінками, щороку страчується 8 000 чоловік.

Ван Гуанцзе, вчений з материкового Китаю, у своїй статті «The Puzzle of the Number of Death Row Executions in China» пише, що, як повідомляє досвідчений адвокат-захисник з кримінальних справ з провінції Хенань, щороку, якщо в тому році не проводиться кампанія «нанесення удару», в провінції Хенань страчується понад 500 чоловік, а в роки, коли така кампанія проводиться, ця кількість може сягати навіть 800 чоловік. Ван, таким чином, дійшов висновку, що якщо враховувати 30 провінцій, то цілком можливо, що кількість щороку страчуваних ув'язнених становить 10 000. [17] У повідомленні, надрукованому в березні 2004 р. в газеті «China Youth Daily», говориться, що Державний народний конгрес, переконуючи Верховний народний суд переглянути всі смертні вироки, заявив, що в країні щороку зазнає страти близько 10 000 чоловік.

Оскільки більшість оцінок, зроблених за межами Китаю, представлено організаціями, що виступають проти смертної кари, можливо, що їх оцінка завищена. Іншими словами, фактична кількість може виявитися менше 10 000. Тому для наших обчислень для більшої вірності ми взяли значення 10 000 як верхню межу.

Хтось може запитати, чи проводилися якісь кампанії «нанесення удару», в результаті яких зросла кількість страт.

3. 2. З 2003 р. по теперішній час широкомасштабних кампаній «нанесення удару» не проводилося

У період з 1983 р. по 2002 р. по всьому Китаю було проведено три широкомасштабні кампанії «нанесення удару»: в періоди 1983-1987, 1996-1997 і 2001-2002 рр.. Хоча за межами Китаю людям може бути не зовсім ясно, скільки чоловік було страчено під час цих кампаній, перший період, з 1983 по 1987 рр.., можна назвати «безладним вбивством». Гасла кампанії цього періоду були наступними: «підозрілих заарештовувати без коливань», «Виносити вирок підозрюваним без коливання», «Страчувати підозрюваних без коливання».

Ця кампанія мала тяжкі наслідки, тому дві наступні кампанії змінили свою політику з «прийняття суворих термінових заходів» на «поєднання строгості та м'якості», «зменшення страт і їх уникнення» і «виконання страти у випадках, коли немає сумнівів, і утримання від страти, коли є сумніви». Починаючи з 2003 р. по теперішній час, не проводилося широкомасштабних кампаній «нанесення удару». Іншими словами, кампанії «нанесення удару» не відігравали вирішальної ролі у великому зростанні ринку органів.

Далі буде  

Джерела:

[9] Асоціація Пекінського університету «Sunshine [Yangguang] Volunteers 'Association», стаття «Основні знання про HLA» (стаття китайською знаходиться на: http://www.isun.org/ch_cure/article_156.html)

[10] Газета «Jiaozuo Daily», стаття «Злочин під сонцем» (стаття китайською знаходиться на: http://epaper.jzrb.com/shck/html/2009-10/19/content_139678.htm)

[11] Газета «Morning News» від 14 січня 2004 р., стаття «Представник Народного Конгресу закликає очистити підпільний ринок нирок» (стаття китайською знаходиться на: http://www.spcsc.sh.cn/renda/node103/node124 / node143/userobject1ai1562.html)

[12] Стаття «Racial and Ethnic Distribution of ABO Blood Types» (стаття англійською знаходиться на: http://www.bloodbook.com/world-abo.html)

[13] Газета «Yangzi Evening News», стаття «690 мільйонів заражені гепатитом B?» (Стаття китайською знаходиться на: http://www.hbver.com/Article/ygfz/ygzs/200404/2789.html)

[15] Вебсайт правозахисної організації Міжнародна амністія, «Факти та дані по смертним стратам» (1 січня 2007 р.) (Дані англійською знаходяться на: http://www.amnesty.org/en/library/info/ACT50/002 / 2007)

[16] Звіт за 2006 і 2007 рр.. організації Hands Off Cain, стаття «The Most Important Facts of 2006 (and the first seven months of 2007)» (Стаття англійською знаходиться на: http://www.handsoffcain.info/bancadati/index.php?tipotema=arg&idtema = 9324906)

[17] Ван Гуанцзе, стаття «The Puzzle of the Number of Death Row Executions in China» (стаття китайською знаходиться на: http://crd-net.org/Article/Class7/200703/20070320091911_3703.html)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...