• Міжнародна Амністія засуджує китайську владу за знехтування олімпійських цінностей

  • Неділя, 3 серпня 2008 року
Організація Міжнародна Амністія повідомила ЗМІ про публікацію останнього звіту про права людини в Китаї перед Олімпійськими іграми. У звіті під назвою «Олімпіада, зворотний відлік: зобов'язання не виконане», опублікованому 29 липня, вказується, що китайська влада не виконала своєї обіцянки поліпшити ситуацію з правами людини, тим самим зневаживши основні олімпійські цінності, що є ганьбою для олімпійського руху.

На прес-конференції в Гонконзі заступник управляючого Азіатсько-тихоокеанського відділення організації Міжнародна Амністія (Amnesty International) пані Розін Райф (Roseann Rife) сказала: «Китайський уряд продовжує репресувати і карати людей, що ратують за права людини. Він зовсім забув свою обіцянку, дану 7 років тому під час отримання права приймати Олімпійські Ігри-2008».

Головний дослідник азіатського відділення Amnesty International пан Марк Аллісон (Mark Allison) на прес-конференції заявив, що міжнародна громадськість і Міжнародний олімпійський комітет (МОК) своїм мовчанням, з яким сприймають порушення прав людини в Китаї, підтримують політику придушення людей, здійснювану комуністичним китайським урядом. Те ж саме роблять і деякі великі лідери, які збираються їхати в Пекін на церемонію відкриття Ігор.

У доповіді Amnesty International наголос робиться на 4 основні аспекти: жорстоке придушення голосу людей, які активно виступають за права людини, незаконні арешти, контроль ЗМІ й ухвалення смертних вироків.

Пан Аллісон озвучив основний висновок звіту: «Китайська компартія (КПК) порушила свою обіцянку - до початку Олімпіади поліпшити ситуацію з правами людини. Фактично Олімпіада не лише не стала стимулюючим чинником для КПК у здійсненні реформ, а, навпаки, була використана комуністичним режимом як привід для посилення придушення голосу інакодумців і дисидентів».

Він указав на те, що в ході «передолімпійської зачистки» Пекіна, міліція вигнала з міста дуже багато апелянтів*, частина з яких була звинувачена в політичних злочинах і відправлена у в'язниці або у виправні табори.

У звіті також наголошується, що напередодні Ігор КПК підсилила придушення в країні послідовників Фалуньгун. Марк Аллісон сказав, що і раніше Амністія вказувала на те, що духовний рух Фалуньгун в Китаї зазнає все більшого придушенню урядом.

Він розповів про випадок, як селянка на ім'я Ян Чунлінь із провінції Хейлунцзян зібрала більше 10 тис. підписів на бланку під заголовком «Нам не потрібна Олімпіада, нам потрібні права людини». Після цього влада заарештувала її та засудила до 5-ти років ув'язнення. У в'язниці до неї застосовували різноманітні тортури. «Ян уважається в'язнем совісті і має бути негайно визволена», - підкреслив Марк.

Міжнародна Амністія у своїй доповіді також розкритикувала китайські виправно-трудові табори, в яких людей без суду можуть вільно тримати до 4-х років, і ця практика почала застосовуватися ще активніше напередодні Ігор.

Стосовно арештів, що посилюються в Китаї, «чищень» і затримань, пан Аллісон сказав: «Все це КПК робить, щоб під час Олімпіади продемонструвати всьому світові "стабільне і гармонійне" суспільство. Але фактично все це зроблено штучно, лише для показу».

Пан Марк Аліссон також висловився щодо ситуації свободи ЗМІ в Китаї, сказавши, що протягом року було зафіксовано 260 великих випадків перешкоджання роботі іноземних журналістів у країні. В деяких випадках до журналістів застосували грубу фізичну силу. «Минулого тижня пекінська поліція, застосувавши силу, грубо перешкодила роботі групі гонконзьких журналістів. Репортера газети «Нанхуа цаобао» протримали в ув'язненні 6 годин», - розповів Марк.

У своєму виступі пан Аліссон також указав на те, що після того, як МОК вирішив дати Пекіну дозвіл приймати у себе Олімпійські ігри-2008, голова МОК пан Жак Рогге неодноразово нагадував китайській владі про їхню обіцянку покращити ситуацію з правами людини. В той же час пан Рогге сказав, що відстежувати порушення прав людини в Китаї не є його роботою, і що це повинні робити відповідні організації, на зразок Міжнародної Амністії. І якщо, за даними цих організацій, ситуація в Китаї не покращиться, тоді МОК вживатиме якісь заходи.

Проте після того, як із Китаю почали поступати численні повідомлення про погіршення стану прав людини, декілька членів МОК заявили, що чинити тиск на уряди країн не є їхнім обов'язком. Під тиском ЗМІ і правозахисних організацій представники МОК також сказали, що вони згадували про це питання під час приватних розмов із КПК, але не на офіційних зустрічах.

«Міжнародна Амністія не згодна з такою політикою мовчання. Ми і надалі будемо спонукати МОК відкрито виражати свою стурбованість правами людини в Китаї», - сказав на закінчення Марк Аліссон.

Довідка:

* Китайські апелянти - це численні китайські громадяни, які зазнали несправедливого або незаконного ставлення до себе місцевої влади, а також різних організацій, що належать владі. Ці люди подають апеляції до відповідних державних інстанцій у встановленій законодавством формі, звертаючись таким чином до уряду по допомогу та захист.

Після дисидентів та інакодумців ця категорія людей є найпильнішим об'єктом уваги й контролю комуністичної влади, яка пильно стежать, щоб з ними не контактували іноземні репортери, а також строго блокує репортажі про них усередині країни.

У Сюєр. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі