• Юридичне задзеркалля Китаю: перешкоди в діяльності адвокатів. Частина 2

  • Вівторок, 26 жовтня 2010 року

Китай. Співробітники органів громадської безпеки, прокуратури і судів використовують різні способи перешкод адвокатам у захисті послідовників Фалуньгун - практикуючих за популярною школою цигун, яких переслідує правлячий режим в Китайській Народній Республіці.

Шантаж, затримання, побиття і т.д. з метою змусити адвокатів відмовитися від захисту своїх клієнтів, вже стало звичним явищем у правовому секторі КНР. На підставі конкретних прикладів сайт Minghui систематизував та опублікував вісім методів порушення права на захист з боку китайських судів та правоохоронних органів.

Спосіб перешкод 4: Перешкоджання адвокатам зустрічатися з клієнтами та виконувати необхідну роботу з документами 

Це найпоширеніша тактика. Але в різних місцях вона втілюється по-різному. Іноді судові чиновники придумують різні історії, щоб перешкоджати зустрічам адвокатів зі своїми підзахисними.

- Агенти відділу безпеки міста Тяншань провінції Хебей незаконно заарештували послідовника Фалуньгун Вана Сівеня і відмовили його родині та адвокату у відвідуванні. Пояснення, яке вони надали, було наступним: «Послідовникам Фалуньгун заборонені подібні зустрічі через те, що їх справи «пов'язані з державними секретами».

- Судовий персонал з департаменту поліції міста Січан провінції Сичуань відмовив у проханні адвокату послідовниці Фалуньгун Чен Дунлань, використовуючи те ж пояснення про «державні секрети».

Адвокат зазначив, що його прохання про зустріч з ув'язненою узгоджується з Кримінально-процесуальним кодексом КНР, і що він не знає жодних нормативних документів про застосування закону про державні таємниці у справах, пов'язаних з Фалуньгун. Оскільки відомства правоохоронних органів перешкоджали зустрічі з клієнткою, адвокат подав скаргу на поліцейських, що були причетні до справи, але безрезультатно.

Чиновники в деяких місцях не заявляють відкрито, що не дозволять зустрічатися адвокатам з їх клієнтами-послідовниками Фалуньгун, але, тим не менше, роблять все можливе, щоб ця зустріч не відбулася.

- Суддя Гу Гуаньгуй проміжного суду міста Цзінань провінції Шаньдун часто використовував подібні методи. Коли суд був готовий розпочати друге засідання у справі Чжан Сіну, суддя наказав чиновникам дисциплінарного виправного центру будь-якими способами виключити можливість зустрічі адвоката Лю Вей з підзахисною.

Коли адвокат висловив здивування з приводу незаконних дій поліції, чиновники дисциплінарного виправного центру сказали, що інструкції прийшли із суду. Коли адвокат пішов назад до суду і прямо запитав про це суддю Гу, той ухилився від відповіді, заявивши, що причиною послужило те, що заарештований не виявив бажання наймати адвоката. Коли адвокат відповів, що тільки він може знати наміри клієнта завдяки зустрічам з останнім, то суддя переклав відповідальність на центр ув'язнення, сказавши, що центр має право вирішувати, чи зможе адвокат зустрітися з підзахисним, і суд не буде втручатися в їх рішення. Але коли адвокат і сім'я Чжана Сіну пішли в центр ув'язнення, то там їм відповіли, що судді Гу Гуаньгуй і Ю Хуей щойно подзвонили їм і сказали, що вони не повинні дозволити адвокату Лю зустрітися зі своїм клієнтом Чжаном. І так як він не зміг зустрітися з клієнтом, суд відмовився прийняти його заяву про те, щоб представляти свого клієнта. У результаті адвокат виїхав із Цзінань.

- Адвокат послідовниці Фалуньгун Чжан Юй теж зіткнувся з подібною тактикою влади.

Спочатку чиновники окружного суду Лічен міста Цзінань таємно засудили Чжан Юй до семи років в'язниці без повідомлення про це її сім'ю та адвоката. Коли сім'я отримала рішення суду, то вони поїхали до засудженої в Цзінань з її адвокатом, щоб оформити документи на апеляцію. Судові чиновники попередили центр ув'язнення, щоб вони не дозволили адвокату і клієнтові зустрітися. Через посередництво адвоката центр погодився взяти від сім'ї документи на апеляцію для підпису засудженого. Таким чином, адвокату вдалося розпочати процедуру оскарження, і чиновникам суду в м.Цзінань довелося прийняти апеляцію. Але на цей раз суд був ще більш не справедливим. Суддя Гу визнав, що прийняв апеляцію, але коли адвокат пішов до суду, щоб заповнити документи, чиновники сказали йому, що слухання у справі вже завершилося. Вони пояснили, що клієнт не виявив бажання наймати адвоката, і тому його не попередили.

Спосіб перешкод 5: Відмова адвокатам у виступі в суді

Два випадки сталися в м. Даньдун провінції Ляонін. Судді погрожували адвокатам.

- Спочатку суддя призначив суд над послідовниками Фалуньгун Чжан Шуцзе, Чжан Шуся і Чжао Гуаншунь на 8.30 ранку 25 червня 2009 року, але потім судове засідання перенесли на 9.10 ранку. За цей час суд «попрацював» з двома адвокатами. По-перше, заступник голови суду заявив, що адвокату Вану не дозволено з'являтися в суді, а інший адвокат не повинен робити наступне: захищати вчення Фалуньгун; захищати невинність послідовників цього вчення, але має заповнити заяву підсудного про визнання ним вини; захищати лише свідчення.

На запитання адвоката «Чи є будь-яка відповідна документація, що підтверджує такі обмеження?» Заступник голови сказав: «Ні, це розпорядження зверху». Він також сказав адвокатові, що якщо той не виконає вказівок, його захист буде припинений.

- В іншому суді району Юаньбао, 28 липня 2009 р. суд розглядав справу послідовника Фалуньгун Сянцзюя. Голова суду Ван і голова кримінального суду Ма Шухе попередили адвоката, що він «може запропонувати тільки простий захист в конкретних обставинах, а також заповнити заяву підсудного про визнання провини, інакше вирок буде ще жорсткішим».

Ма відкрито сказав: «Адвокати не повинні захищати вчення Фалуньгун; якщо вони будуть це робити, він може ударом молотка в суді зупинити його виступ, і буде робити так щоразу, коли адвокат буде захищати ідеї Фалуньгун, а якщо він зробить це три рази, суд видасть адвокату червону картку і йому накажуть покинути суд».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...