• Нерухомість у Китаї - неякісна забудова задля зростання ВВП

  • Олег Лотосов | Велика Епоха
    Середа, 8 грудня 2010 року

Китайська Народна Республіка стоїть на першому місці у світі за кількістю будівель, що зводяться щорічно. Однак вона ж займає перше місце і за кількістю нераціонально витрачених матеріалів і засобів, а також будівельного сміття після знесення новобудов, які не дожили до кінця терміну своєї експлуатації.

Китайські фахівці галузі нерухомості говорять, що основна концепція забудови міст у КНР, це отримання моментальної вигоди. Велика увага приділяється швидкості і мало значення надається якості. На їхню думку, влада сліпо поклоняється зростанню валового внутрішнього продукту і так званим «об'єктам показухи». Все це в сукупності призводить до того, що в країні зноситься величезне число практично нових будівель.

Заступник міністерства капітального будівництва КНР Чоу Баосін заявив, що Китай стоїть на першому місці в світі за річною кількістю будинків, що споруджуються. Щороку в країні зводяться споруди загальною площею 2 млрд. кв.км. Однак він також підкреслив, що середній термін служби цих будівель усього 25-30 років.

Згідно з китайським державним стандартом для цивільних будівель, термін служби основних споруд і висотних будинків має становити 100 років, а звичайних будинків від 50 до 100 років.

Проте в Китаї повсюдно відбуваються зноси практично нових будівель через виникнення з часом різних ушкоджень.

Наприклад, у січні 2007 року був знесений один з корпусів університету провінції Чжецзян. Це було найвища будівля на березі озера Сіху. Вона простояла всього 13 років.

У лютому 2009 року в місті Шеньян провінції Ляонін був знесений арочний павільйон «Сягун», величина прольотів якого була найбільшою в Азії. Він був побудований всього 15 років тому.

У лютому 2010 року в місті Нанчан провінції Цзянсі був знесений великий готель «Уху», який був побудований 13 років тому.

Це тільки декілька прикладів, що стосуються великих знакових споруд.

«Часто підривають будинки, які простояли тільки десять з гаком років, а буває, що зносять будівлі, які навіть ще не були в експлуатації. На їх будівництво витрачаються величезні грошові ресурси і матеріали. При нормальних умовах вони повинні служити десятки років, а у нас через кілька років вони перетворюються на купу сміття», - говорить начальник державного управління пам'яток культури КНР Дан Цзісяо.

Наприклад, після знесення готелю «Уху» в Нанчані залишилося 40 тис. тонн будівельного сміття, який вивезли на смітник.

Як повідомляє сайт «Женьмінь», у цьому процесі «будівництва-зносу, знесення-будівництва» Китай також стоїть на першому місці в світі за кількістю витрачених зайвих матеріалів - цементу, сталі і т.д., а також на першому місці за кількістю будівельного сміття - 400 млн. тонн на рік.

Будівельне сміття займає 30% - 40% всього сміття в Китайській Народній Республіці.

«Коротке життя» будівель і високі витрати ресурсів, це вже стало загальної «хворобою» в галузі будівництва в Китаї, говориться в статті.

Забудова, знос і потім нове будівництво, все це коштує великих грошей. Наприклад, на будівництво «Сягуна» в Шеньяні, який знесли через 15 років, було витрачено більше 200 млн. юанів ($ 28,5 млн.).

Для порівняння, у розвинених європейських країнах, а також США та інших, офіційно термін експлуатації будинків становить 50 років, однак фактично служать вони набагато довше. В Англії, Франції та США середній фактичний термін експлуатації будівель становить відповідно 132, 85 і 74 роки.

Чому ж у Китаї високий відсоток зносів новобудов?

На думку фахівців, крім не належної якості будівель, це ще пов'язано і з невмілим плануванням. Багато будинків зносять тому, що вони побудовані наспіх, нераціонально і не вписуються у нові проекти розвитку інфраструктури. Самі проекти також постійно змінюються зі зміною начальників відповідних відділів.

«У китайців є таке укорінене уявлення, що треба постійно прибирати старе й заміняти новим, що "нове - це добре". Тому кожен раз, коли приходить новий начальник, він вважає, що починати треба з того, щоб звалити старе і поставить нове», - вважає Чжуан Веймінь, завідувач інститутом архітектурного дизайну при пекінському університеті Цінхуа.

Крім вищеописаних причин, чималу роль у цьому відіграє й нестримне прагнення влади до зростання ВВП і до зовнішнього перетворення.

Центральний уряд постійно чинить тиск на місцевих чиновників і вимагає від них будь-якими способами підтримувати зростання ВВП підвідомчого ним району.

Роботи з будівництва споруд включаються до ВВП також, як і роботи з його знесення та відбудови заново.

До цього додається поширений девіз партії в області будівництва: «У цьому році один вигляд, через три роки абсолютно новий вид», а також прагнення чиновників до особистих політичних здобутків.

У результаті цих неправильних уявлень чиновників про досягнення у вигляді зростання ВВП, без значущих причин зносяться численні будинки.

Наприклад, стадіон з тренувальними залами в місті Ухані, який був зданий в експлуатацію 10 років тому - у минулому році знесений. Причиною знесення стало те, що на цьому місці запланували будувати музей революції і пов'язаний з нею монумент. Новий проект коштує 20 млрд. юанів ($ 2,8 млрд.).

З іншого боку, таке зростання ВВП не приносить жодної користі суспільству і не має економічної цінності.

«Виходить навпаки, ВВП зростає, а економіка зазнає збитків, плюс витрачається величезна кількість матеріалів. Крім того, що відрапортувавши про виконання плану по зростанню ВВП, чиновники можуть отримати підвищення і інші особисті вигоди, такий "ріст" економіки не приносить ніякої користі», - вважає завідувач дослідного інституту економіки провінції Шаньдун Го Сунхай.

Його підтримує і керівник Асоціації нерухомого майна КНР Лю Чжіфен: «Серед головних мотивів, на підставі яких зараз споруджуються будинки в країні: швидше побудувати і отримати миттєву вигоду; збільшити показники ВВП і вислужитися перед вищестоящими».

Про знесення новобудов у Китаї через їх погану якість читайте у нашій попередній публікації «Китайські новобудови не витримують темпів економічного розвитку».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...