• Стародавній Китай: Історія про те як імператор Тайцзун виховував свого спадкоємця

  • Субота, 6 лютого 2010 року
За часів китайських імператорів виховати доброго спадкоємця трону було важливим завданням, тому що від цього залежало майбутнє країни. У китайській мові «тай цзи» [tàizĭ] означає «принц-спадкоємець» або «цар у стані очікування».

Нижче розповідається, як імператор Тайцзун династії Тан готував до престолу принца Лі Чжи.

Лі Чжи був приємною та порядною людиною, але йому не вистачало рішучості. Імператор Тайцзун склав ретельний план його виховання, щоб він набув благородних манер і позбувся слабкостей.

Тайцзун вибрав одного вченого чоловіка на ім'я Фу Цзо принцу у вчителя. Крім того, він сам брав участь у вихованні принца. Він наказав принцу переїхати до палацу, який знаходився найближче до нього, так щоб батько і син могли бачити один одного з ранку до вечора. Таким чином, син завжди був на очах у батька, який мав можливість наставляти його.

Імператор виховав сина надзвичайним способом. Тайцзун не використовував книги, а замість цього навчав сина на конкретних життєвих ситуаціях, з якими той стикався.

Одного разу під час трапези Тайцзун сказав принцу: «Тільки після року важкої роботи селян: оранки, прополки бур'янів і збору врожаю - у нас є ось ця їжа. Коли ти щось їж, ти повинен усвідомлювати страждання, які винесли селяни пожинаючи ці зерна. Всі ці продукти в твоєму обіді не так легко з'явилися. Відчуй себе селянином і обмеж свої бажання. Тоді Небо дізнається, що ти мудрий. Будь вдячним за твою добру долю, і Небо дасть тобі ще більше, і в тебе завжди буде достатньо їжі».

Коли він бачив принца що скаче на коні, Тайцзун навчав його: «Хоча кінь - домашня тварина, але в неї теж є почуття. Ти повинен про це пам'ятати. Коли ти скачеш на ній, думай, яка це важка робота для коня, і призупини, коли тобі хочеться скакати дуже швидко. Ти не повинен виснажувати всі сили коня. Небо помітить, що в тебе є співчуття, і ти обходишся з усіма із милістю. Воно нагородить тебе багатством і завжди у тебе в розпорядженні буде хороший кінь».

Коли він бачив, що принц катається на човні, він навчав його: «Вода може нести човен, але вона може його і перекинути. Простий народ - як вода, а правитель - човен. Якщо правитель править мудро і добродійно, тоді народ буде його любити. Якщо ж він - тиран і не дбає про потреби народу, тоді народ буде вважати його ворогом і буде його обдурювати і врешті-решт скине. Так само з водою, яка може нести човен, але може його і перекинути. Ти не можеш дозволити собі бути необережним у цій справі».

Під таким мудрим керівництвом Тайцзуна принц не розчарував свого батька і став благородним володарем в своєму царстві. Він слухав порад свого батька і дбав про потреби свого народу. Навіть в деяких сферах політики, економіки, культури він перевершив свого батька і мав більший успіх. Його досягнення підтверджують, що імператор Тайцзун був не тільки винятковим політичним діячем і стратегом, але і майстром у навчанні молодого покоління.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...