• Таємниця китайських пірамід

  • Вівторок, 15 грудня 2009 року
Практично невідомі китайські піраміди - пам'ятник історії, який сьогодні бореться з часом і стихією. В кінці Другої Світової Війни американський пілот Джеймс Гаусман випадково виявив майстерно зроблені стіни однієї з цих грандіозних споруд.

Коли Гаусман повертався літаком з операції на підтримку китайської армії на базу в Ассам, в Індії, його мотор почав глухнути. У районі Сіаня, на низькій висоті, Гаусман вдалині побачив вражаючі піраміди неймовірної величини. Пілот не упустив щасливого випадку і, пролітаючи над ними, зробив фотознімки, які пізніше долучив до звіту найвищим федеральним органам США.

У 1947 році інший американський пілот, захоплений історією про таємничу «Велику білу піраміду», виявлену Гаусманом, пролітаючи на достатньо близькій відстані, сам зміг її розгледіти. За його підрахунками, це диво старовини мало висоту близько 1500 футів (457,2 м) – для порівняння початкова висота піраміди Хеопса була 146,3 м.

Досі ця дивна піраміда зберігається у строгому секреті. Влада Китаю приховує її від очей зацікавлених дослідників зі всього світу. Не зважаючи на ці запобіжності, німецькому дослідникові Хартвігу Хаусдорфу вдалося зробити фото- та відеозаписи величезної древньої споруди.

Йому вдалося обійти китайських військових, які охороняли повітряний простір над Сіаньською пустелею, проте він все ж не знайшов тієї головної піраміди, яку фотографував Гаусман. Однак його книга «Біла піраміда», що вийшла в світ в 1994 році, спровокувала хвилю інтересу до цих стародавніх споруд.

Розкриваючи тайну

У 2000 році Китай розголосив про існування 400 пірамід в районі провінції Шаньсі, на північ від Сіаню. Оскільки вони були меншими, ніж «Велика біла піраміда, ці пам'ятники старовини були деким класифіковані як похоронні насипи. В той час, як деякі з них дійсно були похованнями, вважається, що  ранні китайські піраміди служили більш містичним цілям. Хаусдорф навіть стверджує, що походження їх – неземне.

Наскільки ж вони давні? Деякі з них відносяться до періодів різних династій, а деякі вважаються ще старшими. Вивчаючи знімок однієї плеяди пірамід на схід від Сіаня, зроблений з великої висоти, дослідник стародавніх культур і письменник Грехем Хенкок дійшов висновку, що на плані вони утворюють сузір'я близнюків. І дійсно, комп'ютерний аналіз показав, що так сузір'я близнюків виглядало в день весняного рівнодення в 10500 році до нашої ери.

Більшість пізніх пірамід, які належать до періоду правління східної династії Ся (2070 рік до н.е.), дійшли до наших днів в дуже поганому стані – у багатьох глибокі тріщини, або ж вони близькі до повного руйнування. «Цілому комплексу таких похоронних споруд знаті загрожує небезпека повного зникнення», – визнає заступник директора адміністрації охорони пірамід Дай Веньчжень в інтерв'ю агентству новин Сіньхуа.

За його словами, така ж доля чекає і більшість поховань династії Ся, що розміщені в районі Нінся, більш того, деякі з них вже можна назвати «руїнами». На їхню реставрацію було виділено 1,25 млн доларів, проте це вистачить лише на те, щоб стримати подальшу ерозію.

У той час як 207 поховань і 9 мавзолеїв в Нінся ледь винесли випробування часом, практично невідомі піраміди в Шаньси – стійкіші та вражаючі. По деяких підрахунках, більшість з цих 400 споруд було зведено в період царювання тирана Цинь Шихуана (259-210 рр. до н.е.), в них покояться останки придворної знаті імператора: він хотів, щоб вони оточували його в останній дорозі. 

Загадка піраміди Цинь Шихуана

Імператор Цинь Шихуан - відомий як шукач рецепту безсмертя. Його прагнення слави підштовхнуло його до створення одного з найбільш інтригуючих і дорогих чудес на землі – його «теракотової армії» – солдат з кіньми, що стоять в ряду протяжністю близько милі (1,6 км).

Деталі фігур відтворили настільки чітко, що неможливо  знайти двох однакових скульптур, що наштовхнуло деяких дослідників на думку, що кожна фігура зображала людину, яка реально існувала у той час. Ці пам'ятники, що залишені деспотичним монархом, привернули увагу громадськості з часів їх відкриття в 1978 році. А про скарби, заховані в його похоронній піраміді, все ще лише складають припущення.

У стародавніх китайських текстах, по яких археологам і вдалося виявити теракотову армію, мовиться, що імператор Цинь збирався в своїй захованій піраміді розмістити точну копію території Китаю. Також згадується, що величезне приміщення похоронної камери було оброблене міддю та інкрустоване коштовними каменями, що відтворюють зірки на небосхилі.

Ще одним предметом гордості піраміди була майстерна імітація річок Китаю, виконана із ртуті. Експедиції вчених дійсно підтвердили наявність великої кількості цього рідкісного метала у складі грунту, що покриває поверхню піраміди.

На сьогодні висота піраміди імператора Циня становить близько 76,2 м, але згідно з підрахунками, під час її спорудження 2200 років тому вона сягала висоти 115,8 м, її довжина з півдня на північ – 350,5 м.

Імператор Цинь подбав про те, щоб зробити свою гробницю важкодоступною – покривши її шаром ґрунту і рослинності, і зробивши неможливим доступ до основної камери. Жодна експедиція не виявила безцінні археологічні багатства, які може приховувати ця колосальна споруда. В той час як деякі менші піраміди закріплені за музеями й відкриті для туристів, велика частина території китайських пірамід закрита для відвідувачів.

Ми все ще дуже мало знаємо про ці чудеса – таємничу спадщину древньої культури.
 
Версія англійскою

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...