• Ажіотаж на посади чиновників у Китаї розкриває серйозні соціальні проблеми

  • Четвер, 3 грудня 2009 року
Китай. Понад мільйон китайців взяли участь у письмових іспитах на посаду державних службовців, які пройшли 29 листопада в 44 містах. Це найбільша кількість екзаменованих за всю історію подібних іспитів. Експерти стверджують, що дане явище відображає наростаючі соціальні проблеми китайського суспільства.

У Китаї існує система спеціальних державних іспитів для набору державних службовців. У них беруть участь, як правило, випускники вищих навчальних закладів які вже мають стаж роботи.

Як повідомило агентство China News, цього разу усього були розглянуто заявок на участь в іспитах 1,35 млн чоловік з яких 310 тис. були відсіяні. Незважаючи на таке рекордне число охочих стати чиновниками, цього року урядові структури надали лише 15 тисяч вакансій. Конкуренція на найпопулярнішу вакансію у відділі міжнародного співробітництва в галузі наукових технологій становила 4224 людини на одне місце.

Через велике число учасників був посилений контроль. По всій країні працювало 887 пунктів здачі іспитів, на яких було задіяно 100 тис. осіб, тис. осіб, які стежили, щоб екзаменовані не користувалися жодними підказками, у тому числі і переданими через мобільний телефон або Інтернет. Наприклад, у Пекіні більше десяти спеціально обладнаних автомобілів відстежували сумнівні радіо та інші сигнали навколо екзаменаційних пунктів.

У період з 2006 року по 2008 рік відповідні органи зафіксували більше 1600 спроб недобросовісної здачі цих іспитів. За законом, ті, хто були помічені за користуванням шпаргалками, позбавляються права брати участь в іспитах на п'ять років.

Для порівняння, в 2008 році в цих випробуваннях брали участь 800 тис. осіб, у 2007 році - 530 тис. чоловік, а в 2003 році заявки подали всього 87 тис. осіб. За сім років їх кількість збільшилася в 16 разів.

Причина зростання популярності статусу держслужбовця в умовах неухильно зростаючого безробіття в Китаї очевидна - це стабільна робота. Крім цього статус державного службовця дає ряд привілеїв і пільг, яких немає у простих робітників і службовців. Наприклад: високий рівень зарплат, пенсії, в окремих випадках безкоштовні квартири і ранній вихід на заслужений відпочинок.

Однак, на думку заступника завідувача дослідницьким центром пекінського інституту іноземної економіки, професора Ся Єляна, існують і причини, що відображають серйозні соціальні проблеми. Він вважає, що така популярність чиновницьких посад викликана збільшенням соціального поділу в Китаї, де для тих, хто  має владу відкриваються будь-які двері і з'являється можливість вирішити будь-які особисті проблеми, що практично недоступне або ж сильно утруднено для простих людей.

«Всім відомо, що в Китаї, якщо ви одного разу стали чиновником, то вважайте, що у вас не буде нерозв'язних проблем, вам скрізь буде зелене світло. І не тільки у вас, а й у всіх ваших родичів і навіть хороших друзів. Наприклад, після початку введення деяких форм ринкової економіки, будь-який успішний приватний бізнес тісно пов'язаний з чиновниками, які за допомогою своїх повноважень, забезпечують його захист і розвиток. Для самих же чиновників це стало новим джерелом великих доходів», - розповів професор Ся в інтерв'ю радіо Sound Of Hope.

Колишній кореспондент, а нині вільний автор, Цзан Айцзун повідомив, що в цьому році понад 7 млн випускників ВНЗ не змогли знайти роботу, а наступного року до них додасться ще близько шести мільйонів.

«Вони вважають, що статус держслужбовця вмить розв'яже всі їхні проблеми. У держслужбовців багато привілеїв, робота стабільна, не важка, завантаження теж не сильне», - сказав Цзань.

Аналітики також вважають, що цей нездоровий ажіотаж на посади держслужбовців в Китаї викликаний нерівномірним розподілом доходів у країні і, що влада повинна звернути на це серйозну увагу.

Наприкінці 2008 року інспектор дослідницького бюро адміністративного відділу постійного комітету Всекитайських зборів народних представників Ван Сісінь, повідомив, що в Китаї на харчування, закордонні поїздки і забезпечення особистим транспортом чиновників усіх рангів витрачається на рік 128,5 млрд. доларів США, що становить 30 % усіх адміністративних витрат у країні. Він також сказав, що в деяких адміністративних районах співвідношення чиновників і простих громадян становить 1:19, 1:26, щонайменше 1: 198.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...