• Еко-кулінарія: сонячні плити покращують клімат в країнах третього світу

  • П'ятниця, 30 липня 2010 року
З початку 1990-х, збільшення кількості біженців у понівеченій війною Африці поглиблює проблеми з доступом до чистої води і палива для приготування їжі. Некомерційні організації, такі як Sun Fire Cooking (Приготування їжі за допомогою сонця), Solar Cookers International (SCI - Міжнародні сонячні плити) і Worldstove (Світові печі) пропонують цим людям сонячні прили, як альтернативу дерев'яному вугіллю та хмизу, використання яких є однією з основних причин збезлісення та ерозії верхнього шару ґрунту в Африці, Азії, Латинській Америці та інших країн третього світу.

Сонячні плити

У Західній Африці багато сімей витрачають більше 25 % доходів на паливо для приготування їжі, а інші, щоб нарубати дров, здійснюють багатогодинні походи. Деякі уряди фінансують постачання зрідженого балонного газу для приготування їжі, але сонячні плити стають частиною реального вирішення проблеми. На даний час найбільший проект SCI включає в себе три табори біженців в районі Дарфур у Чаді, де жінки виготовили понад 30 тисяч виробів з картону і фольги для приготування їжі, скоротивши майже вдвічі походи за дровами за межі табору.

У 2005 році, сомалійське рибальське село Бендер Бейла, що зазнало впливу цунамі, завдяки Sun Fire Cooking стало першим в світі селом, що використовує для приготування їжі сонячні плити. Навіть не посуха і не громадянська війна, а торгівля деревним вугіллям є тут найбільшою загрозою для сільського життя. Зменшуючи споживання палива в будинках, сонячні печі в той же час поліпшують здоров'я дітей і матерів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), близько половини населення світу використовує тверде паливо, зазвичай деревину, вугілля або гній, для отримання енергії в домашніх господарствах, викликаючи цим забруднення повітря в приміщеннях і 1,6 мільйона смертей на рік.

Сенегальські жінки, які використовують сонячні печі з 2008 року, повідомили про такі безпосередні переваги, як чисте повітря, стерилізовані вода та посуд і кращий смак їжі. Були також відзначені поліпшення фінансового стану від скорочення споживання гасу і збільшення кількості часу на прибуткову діяльность, таку як пошив одягу на продаж, замість збору дров. Серед інших переваг: безпека, особливо для дітей; поліпшення якості харчування через зниження температури приготування їжі; приготування бобових, що багаті на поживні  речовини, більш швидке очищення води з меншою її витратою. Також зникає гендерна нерівність у таких країнах, як Тибет, де дівчата збирають дрова, в той час як хлопчики ходять до школи.
 
Біовуголь

Виготовлений з великого асортименту біомаси без вирубування дерев - від шкаралупи горіхів до відходів тваринництва, бамбука і використаного рослинної олії - біовуголь генерує синтетичний газ і біоолію для приготування їжі та опалення. У той же час побічний продукт біовугля застосовується для удобрення ґрунту і має наступні переваги: поліпшує якість води, знижує вилуговування. Можливість використовувати біовуголь для отримання газового полум'я, як «сучасної» кухні, дозволяє користувачам зберігати кулінарні традиції без шкоди навколишньому середовищу.

World Stove проводить кілька пілотних проектів для використання біовугільних технологій в Африці. Їх велика, призначена для установ плита «Біуккі», використовується в жіночих притулках і школах у ряді країн, включаючи Буркіна-Фасо. Як і у випадку з сонячною плитою, забруднення повітря всередині приміщення не відбувається, і можуть бути створені місцеві фірми з невеликими цехами з виробництва плит, що враховують місцеві традиції приготування їжі.

Збільшення масштабів

У 2008 році сенегальське Міністерство біопалива та поновлюваних джерел енергії уклало договір з організацією Solar Household Energy з виробництва та продажу печей, і тепер мобільні сонячні пекарні вводяться в побут громад. Африканські сонячні плити вартістю до 200 доларів США на даний час занадто коштовні для постраждалих від війни громад, що знаходяться без дотацій. RESPECT International досліджує конструкції, які будуть посильні місцевому населенню, і випускає інструкції про те, як створити і використовувати такі конструкції, спираючись на дослідження наявних у Ліберії матеріалах, а також типах їжі та кулінарних звичках.

За даними IRIN, проекту Управління ООН з координації гуманітарної діяльності, торгівля вуглецевими квотами може прийти до країн третього світу за допомогою провідних світових інвесторів, що допоможе цим районам, найбільш чутливим до глобального потепління, уникнути забруднення навколишнього середовища. Приватне та державне інвестиційне партнерство має життєво важливе значення в таких місцях, як Африка, зі зростаючим числом проектів Clean Development Mechanism (CDM) (Механізму чистого розвитку), здатних повсюдно скоротити глобальні викиди вуглецю і збільшити рівні виробництва енергії. Представник Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) Бакарі Канте каже: «Африка має величезний потенціал для отримання додаткових інвестицій».

Підводячи підсумок можна сказати, що ці прості ініціативи, що зменшують викиди двоокису вуглецю, і в той же час дозволяють бідним людям впоратися зі зміною клімату і добитися стійкого зростання прибутку, є доброю та гідною справою для того, щоб їх розглянуло більше число дослідників та інвесторів.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...