ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україна активно бореться з палінням, але не завжди ефективно

Велика Епоха
Україна активно бореться з курцями. З осені 2012 року прийняли три закони, які завдали значного удару по бізнесу тютюнових компаній. У результаті, за чотири місяці було продано на 6 мільярдів сигарет менше, ніж у минулому році, як стверджують державні експерти. Однак чи ефективні ці методи?

Одна з картинок, рекомендованих до друку на пачках сигарет в Україні
Одна з картинок, рекомендованих до друку на пачках сигарет в Україні
З 26 вересня 2012 року в Україні заборонена реклама сигарет, з 4 жовтня з’явилися попередження зі страшними картинками на пачках сигарет, а з 16 грудня заклади громадського харчування заборонили паління.

За словами Костянтина Красовського, експерта з питань паління при Міністерстві охорони здоров’я України, якщо за чотири місяці з вересня по грудень 2011 року було реалізовано 32 млрд сигарет, то за ті ж місяці у 2012 році — вже 26 млрд, що підтверджує ефективність запроваджених законів.

Згідно з фактами, що наводить офіційний сайт ВООЗ, тютюн щорічо стає винуватцем майже 6 мільйонів смертей, і якщо не вжити термінові заходи, то це число до 2030 року може перевищити 8 мільйонів. Тому в багатьох розвинених країнах по всьому світу запровадили жорстке законодавство щодо паління у громадських місцях та реклами сигарет. Тепер до них приєдналася й Україна, яка ще недавно займала 4 місце у світі за кількістю курців.

Ольга Сухіна, представник Прес-центру Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну», задоволена новими законами. Те, що тютюнові компанії тепер зобов’язані на пачках сигарет зображувати наслідки паління, є дуже позитивним, каже вона, «тому що одна справа, коли людині сказати щось, а зовсім інша — коли вона бачить фотографію цих наслідків».

Тепер на пачках сигарет використовують 10 різних графічних попереджень з коментарями. Наприклад, картинку з рентгенівським знімком раку легенів доповнюють слова: «Куріння може викликати повільну та болючу смерть», зображення жіночого обличчя поряд з черепом — слова: «Куріння викликає старіння шкіри», а картинку з жінкою, яка везе порожню коляску буде супроводжувати напис: «куріння знижує здатність жінок народжувати дітей».

Валентин Михайлик, технолог ресторанного господарства із Київського національного торговельно-економічного університету, який зараз працює там викладачем, каже, що закон про заборону куріння в ресторанах, кафе і барах має ефект.

Він відзначив, що краще стало відвідувачам і працівникам закладів, що теж не палять, наприклад, офіціантам і барменам, які постійно в залі. Михайлик розповів, що раніше, коли підробляв офіціантом, важко було після роботи.

«Люди палять в залі, постійно обслуговуєш їх, бігаєш і шкодиш своєму здоров’ю. Мої студенти, які зараз працюють в закладах, теж кажуть, що легше працювати, і одежа не має запаху тютюну», — говорить він.

Між тим, незважаючи на слова експерта з МОЗ про зменшення кількості проданих сигарет, у мережі супермаркетів «Кишеня», яка має 20 супермаркетів у Києві, кажуть, що продажі сигарет в останні місяці не падали.

Олена Разумова, спеціаліст відділу зв'язків з громадськістю цієї мережі, каже, що людина яка має стаж куріння більше 2 років, як правило, знає, які цигарки хоче курити, і відсутність реклами на сигаретні бренди не зупинить її у виборі та придбанні сигарет.

Її слова підтверджує і киянка Світлана, яка палить. Вона не хотіла, щоб її прізвище писали в пресі, тому що не хоче афішувати свої шкідливі звички.

На питання, чи сприяє страшна картинка на пачках сигарет тому, щоб вона стала менше палити, вона сказала: «Ні не сприяло, я чітко розумію, що ризики є. Це мій вибір».

Самі ж великі тютюнові компанії новими законами щодо куріння невдоволені.

Наталія Миколаєнко, менеджер зі зв’язків з громадськістю компанії «Імперіал Тобакко», каже, що компанії довелось призупинити реалізацію соціальних проектів в Україні.

Наприклад, вони згорнули свої проекти щодо підтримки та розвитку культурної спадщини Києва, природного та рекреаційного фонду, історичних місць міста, надання адресної благодійної допомоги всесвітньо відомим об'єктам столиці.

Вона також вважає, що повна заборона куріння має негативні наслідки для ресторанного бізнесу — зменшується його дохідність, і одночасно держава недоотримує податків до державного бюджету.

Миколаєнко каже, що інформація про те, чи зменшилися продажі сигарет у цієї компанії, наразі відсутня.