• Борнео — «райський» острів у Малайзії

 • Поліна Колодіна | Велика Епоха
  Середа, 13 листопада 2013 року
Незвіданий світ джунглів, гір і каньйонів. Тут живуть тисячі видів рідкісних тварин. Екосистема, відрізана від світу з дивовижними печерами, де збереглися сліди стародавньої культури. Ріки з крутими берегами, що заросли пальмами та звисаючими папоротями й мохами — все наводить на думку, що загублений світ реально існує.

Острів Борнео (Калімантан) — найбільший острів у Малайзії, посідає третє місце в світі. Борнео являє собою один великий заповідник. Тільки в джунглях тропічного острова можна побачити орангутангів, носатих мавп, птаха-носорога в їх середовищі існування.

У тропічних дощових лісах Борнео зосереджена найбільша різноманітність тваринних і рослинних видів на Землі. Вчені безперервно відкривають десятки нових видів, у більшості яких — ендеміки, що мешкають тільки на острові.

Вода і спека створюють умови для химерних форм життя. Одне з таких неймовірних утворень народжується з нічого. Ні стебла, ні листя, ні коріння — і раптом розкривається найбільша квітка в світі. Цвітіння рафлезії — таємниця тропічного лісу. Її яскравий диск привертає увагу комах і гризунів. Квітка випускає спокусливий аромат з однією метою — розповсюдити насіння. Поклик рафлезії лине джунглями. Зацвітає раз на 3-4 роки і швидко в'яне, як вдих і видих. Приємний запах змінюється смородом.

Найбільша квітка в світі — рафлезія. Фото: Kira Kaplinski/photos.com

Найбільша квітка в світі — рафлезія.
Фото: Kira Kaplinski/photos.com

Колосальне різноманіття комах — рай для натуралістів і ентомологів. На Борнео виявлені найбільший метелик, найбільша бджола, найбільша цикада, найбільший паличник. І всюди — п'явки. Їхніх атак зазнають усі теплокровні істоти.

Найбільші та найкрасивіші метелики Борнео. Фото: Hugh Lansdown/photos.com

Найбільші та найкрасивіші метелики Борнео.
Фото: Hugh Lansdown/photos.com

Мешканцями світу, які пристосувалися до життя в повній темряві, є змії і кажани. Змій привертає легка здобич. Велика кількість кажанів — індикатор здоров'я сокровенного лісу. Велика зграя з'їдає за ніч до 10 тонн комах.

У центрі джунглів є села, яких не торкнулася цивілізація. Вони живуть у будинках, скріплених із тростини. Ловлять рибу з вікон будинків, оскільки хатини стоять на високих стовпах на рисовому полі. Є племена, яких називають мисливцями за головами. Назву було дано давно, коли мисливці за головами виставляли трофейні голови в себе в будинках.

Тільки тут мешкають:
 • найменші слони на планеті — слони-пігмеї;
 • найменші та найспокійніші носороги — суматранські;
 • найрідкісніші та найменші ведмеді — біруангі, яких також називають сонячними ведмедями;
 • найбільші тварини, які мешкають на деревах — орангутанги;
 • найдовші на планеті змії — сітчасті пітони, довжина яких від 10 м;
 • найнезвичайніші мавпи — носачі. У самців дуже великий ніс, що нагадує сардельку. І чим більший його ніс, тим чарівніший кавалер;
Найбільш незвичайні мавпи — носачі. Фото: BlueOrange Studio/photos.com

Найбільш незвичайні мавпи — носачі.
Фото: BlueOrange Studio/photos.com

 • найрідкісніший хижак — нещодавно відкритий вченими — димчастий леопард. У нього темніша шерсть і рідші плями, ніж у звичайного леопарда;
Димчастий леопард схожий на привида, згусток туману. Завдяки своєму камуфляжу, він зливається з джунглями. Фото: Erik Rumbaugh/photos.com

Димчастий леопард схожий на привида, згусток туману. Завдяки своєму камуфляжу, він зливається з джунглями.
Фото: Erik Rumbaugh/photos.com

 • найбільш пристосовані тварини — літаючі, від жаб до ящірок, які нагадують драконів.
 • найбільші у світі квіти — рафлезія, маса якої досягає більше десяти кілограмів, а діаметр — одного метра.
 • найбільші м'ясоїдні рослини — непентес. Вважається, що найбільші з них можуть не тільки «з'їсти» комаху, але і ящірку, мишу і навіть щура;
Глечики заворожують комах вишуканими нектарами. Але того, хто спокуситься випити з них, м'ясоїдні рослини розчинять своїми соками. Фото: Chaloemphan Prasomphet/photos.com

Глечики заворожують комах вишуканими нектарами. Але того, хто спокуситься випити з них, м'ясоїдні рослини розчинять своїми соками.
Фото: Chaloemphan Prasomphet/photos.com

 • найдивовижніше дерево — яке ходить. Коріння дерева росте з середини стовбура і пересувається під землею в пошуках води.
Мандрівники можуть знайти собі заняття до душі. На Борнео можна піднятися на вершину гори й досліджувати печери, пірнати на коралових рифах (можна поєднати з традиційним пляжним відпочинком), гуляти дощовими лісами і спостерігати за екзотичною живністю.

Тропічний рай Борнео все ще покритий найдавнішими, найтаємничішими на Землі джунглями, у багатьох місцях яких не ступала нога людини. На острові не зустрінете небезпечних хижаків, не рахуючи димчастого леопарда і отруйних змій. Тут також немає ні повеней, ні землетрусів, ні вивержень вулканів.

На Борнео спека і 100%-а вологість. Але саме завдяки тропічним дощам, на острові ростуть первозданні ліси. Джунглі належать тим, хто в них живе і зливається з ними. Дощові ліси є живим серцем Борнео. Цей чудовий світ потребує охорони і дбайливе ставлення.
Підписатися:

Коментарі