Субота, Тра 21, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Народжуваність в Китаї продовжує скорочуватися попри зусилля влади

Понеділок, 2 серпня 2021 року
У першому півріччі кількість новонароджених на материку продовжує знижуватися. (Китайські фотографії/Getty Images)

Згідно з опублікованими недавно даними деяких регіонів, народжуваність в Китаї продовжує знижуватися, попри значне ослаблення демографічної політики в країні.

Так, за даними муніципального бюро охорони здоров'я міста Гуйян провінції Гуйчжоу, в період з січня по червень нинішнього року в місті народилося 21 193 дитини. Минулого року ця цифра становила 22 248 новонароджених. Тобто зниження склало 4,7%.

Згідно з даними влади міста Цзяочжоу провінції Циндао, в першому кварталі цього року в місті було видано 1768 свідоцтв про народження, а в другому — 1470. При цьому в першому і другому кварталах минулого року таких свідоцтв було видано 2016 і 1647 відповідно. Тобто загальне зниження народжуваності за два квартали склало 11,6%.

За даними повіту Ухе провінції Аньхой, за перші шість місяців нинішнього року в повіті народилося 4204 дитини. За аналогічний період минулого року ця цифра склала 4842 дитини. Всього в повіті проживає 720 тисяч осіб.

Є також непрямі дані по народжуваності в провінції Хенань, в якій зареєстрована найбільша кількість домогосподарств в Китаї. Так, на сайті провінції було зазначено, що за перше півріччя проведена диспансеризація 406 400 новонароджених, що становить 98,8% усіх народжених в цей період в провінції. Згідно з аналогічними даними за минулий рік ці цифри становлять 483 500 дітей (96,56%). Виходячи з цієї статистики, народжуваність в провінції за пів року впала на 18,3%.

Професор Дун Юйчжен, декан Дослідницького інституту демографічного розвитку провінції Гуандун, в інтерв'ю китайському виданню «Перша фінансова щоденна газета» сказав, що у 2020 році народжуваність в країні скоротилася більш ніж на 18% і в нинішньому році скорочення продовжиться.

На його думку, однією з найбільш важливих причин цього є скорочення числа жінок дітородного віку, що викликано минулою політикою обмеження народжуваності. Плюс до цього збільшення віку вступу в шлюб, а також неухильне зростання витрат на весілля, пологи, виховання, освіту і базові життєві потреби. Все це, за словами Юйчжена, справило значний негативний вплив на готовність людей до репродуктивної поведінки. Багато, навіть якщо і хочуть народжувати, то просто не наважуються це робити, тому що не впевнені у своїх фінансових можливостях.

В останні десятиліття народжуваність в Китаї скорочувалася великими темпами в результаті жорсткої демографічної політики влади, яка була розпочата в 1979 році. Так, у 1991 році в КНР народилося 23 мільйони дітей, в 1994 році їх кількість скоротилася до 21 мільйона, в 1998 році опустилося нижче 20 мільйонів, а у 2020 році зменшилася до рекордних 12 мільйонів.

За останні кілька років панівна в країні компартія стала поступово послаблювати свою політику обмеження народжуваності, дозволивши спочатку мати двох дітей, а потім і трьох.

Так, 20 липня влада КНР оприлюднила програму підтримки народжуваності, розраховану до 2035 року і дозволила заводити третю дитину в сім'ї. Програма включає скасування виплат на соціальне забезпечення, тобто скасування штрафів за незаплановані пологи, підвищення якості і доступності допологового і післяпологового догляду, зниження витрат на пологи, зниження фінансового навантаження батьків, пов'язаного з вихованням і освітою дітей тощо.

І Фусянь, експерт з питань народонаселення в Китаї в інтерв'ю радіо «Вільна Азія» з цього приводу сказав: «Політика уряду Китаю дуже негнучка. Планування сім'ї давно вже потрібно було припинити. Політика двох дітей провалилася, а тепер вони почали політику трьох дітей. Це досить безглуздо!»

На думку Фусянь, опублікована владою програма підтримки народжуваності все ще перебуває в рамках старої політики планування сім'ї, згідно з якою населення як і раніше сприймається, як тягар. Тому, за його словами, ніякого сенсу в цій новій програмі немає.

Багато китайських блогерів також висловили критику щодо зусиль влади щодо стимулювання народжуваності. В основному вони нарікають на те, що в нинішніх економічних умовах навіть одну дитину ростити дуже важко, не кажучи вже про трьох.

Джерело: The Epoch Times