• Нову елементарну частинку знайшли американські фізики

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Четвер, 21 липня 2011 року
Американськими фізиками було відкрито новий тип елементарних частинок – чарівний ксі-баріон – останню не знайдену частинку з сімейства баріонів. Таке відкриття науковці зробили під час роботи на колайдері Теватрон, який влада США планує закрити у жовтні 2011 – коштів на його утримання у держави не вистачає, повідомляє РІА Новости.
 
Передбачили новий тип часток, використовуючи загальноприйняту в фізиці теорію – Стандартну модель.

У квітні 2011 року група вчених CDF офіційно заявила про те, що їм вдалось знайти новий тип частинок, проте тоді ця інформація не була підтверджена показниками другого детектора, який працює на колайдері.  

Чарівний ксі-баріон має нейтральний заряд: він складається з трьох кварків: дивного, верхнього і чарівного, або b-кварка. Заряд дивного і чарівного – від’ємний – має величину по третині заряду електрона кожний, а заряд рівного їх сумі верхнього кварка – додатній. В-кварк має порівняно велику масу, тому ксі-баріон приблизно в шість разів важчий за нейтрон.

Ксі-баріони дуже рідкісні – вони породжуються при зіткненні дуже високих енергій. Його появу в лабораторних умовах зафіксував детектор CDF, проте частинка розпалась, не пролетівши й міліметра. Утворені більш легкі частинки продовжували розпадатися, та за кінцевим результатом науковцям вдалося відновити весь ланцюжок перетворень і побачити, що ксі-баріон дійсно існував.

Протон-антипротонний колайдер Теватрон (Tevatron), на якому проводилися дані дослідження, був запущений в штаті Іллінойс у 1983 році. До початку роботи Великого андронного колайдера в європейському ЦЕРНі він був найпотужнішим у світі: швидкість розігнаних протонів та антипротонів в ньому досягала 980 гігаелектронвольт, а енергія зіткнення перевищувала 1,9 тераелетронвольти.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...