• Шатл «Атлантіс» успішно зістикувався з МКС

  • Геннадій Годун | Велика Епоха
    Четвер, 14 липня 2011 року

Шатл «Атлантіс» здійснив успішну стиковку з американським сегментом МКС 10 липня об 11:07 за часом східного узбережжя США (18:07 за київським часом).

Як повідомляється у блозі НАСА, в день стикування з МКС (це третя доба місії STS-135) екіпаж шатла прокинувся о 3:29 (тут і далі час східного узбережжя США) під звучання композиції групи Electric Light Orchestra «Mr. Blue Sky» (Містер Синє Небо). Ця пісня призначалася спеціально для командира Крістофера Фергюсона (дивіться відео).

Стиковка шатла з МКС виконувалася особисто командиром корабля Крістофером Фергюсоном.

Під час підготовки до стикування не обійшлося без технічної пригоди. Спочатку все йшло, як по накатаній колії. Однак близько 7:00 при проведенні процедури «пробудження» раптово «завис» і відключився один з комп'ютерів загального призначення GPC-3. Фахівці Центру управління польотом (ЦУП) у Х'юстоні прийняли рішення залишити все, як є, і проводити маневр стиковки без GPC-3.

Як зазначили в ЦУП, точно така ж подія трапилася порівняно недавно, в ході місії STS-122. «Я поняття не маю, що б все це означало, але тоді був той же самий човник, той же самий GPC-3 і той же фахівець місії номер два», – заявив співробітник НАСА Робінсон, натякаючи на Уолхейма як на фахівця номер 2 нинішньої місії STS-135.О 8:29 з відстані майже в 8 миль (близько 13 км) командир Фергюсон відправив човник на зближення з МКС. О 10:06 шатл завис на відстані 600 футів (майже 183 метра) прямо під МКС, що пролітала над північною частиною Атлантичного океану.

У цій точці човник протягом майже 8 хвилин виконував маневр під назвою «зворотний перекид» – переворот на 360 градусів для перевірки екіпажем МКС стану теплозахисного покриття шатла (дивіться відео). Такий маневр виконується човниками з 2003 року після загибелі при посадці шатла «Колумбія» саме через пошкодження плиток теплового захисту.

Корпус корабля «Атлантіс» знімався трьома камерами з ілюмінаторів російського сегмента МКС. При цьому Сергій Волков вів зйомку камерою з діаметром лінзи 1000 мм, а Рон Гаран і Сатоши Фурукава використовували камери з діаметром лінз 800 і 400 мм відповідно. Таке «перехресне відео» дозволяє побачити деталі корпусу човника розміром в 2,5 см. Отримані результати зйомки високої роздільної здатності були передані на Землю для пошуку фахівцями можливих пошкоджень поверхні човника. За попередніми даними, цілісність теплозахисного покриття не порушена.

Після завершення маневру «зворотний перекид» командир Фергюсон наблизив човник до МКС на 310 футів (майже 95 метрів), повернув шатл так, щоб він знаходився безпосередньо перед станцією, і приступив до повільного зближення зі стикувальним вузлом американського сегмента МКС. Об 11:07 човник пристикувався до МКС.

Астронавт Рональд Гаран, немов станційний доглядач, вдарив в церемоніальний дзвін і оголосив: «Атлантіс прибув! Ласкаво просимо на Міжнародну космічну станцію в останній раз». І негайно отримав відповідь від командира шатла Кріса Фергюсона: «Чудово, що ми тут, станція. Скоро побачимося».

Після перевірки герметичності з'єднання човника зі станцією о 12:47 були відкриті перехідні люки та екіпаж шатла – Крістофер Фергюсон, Рекс Уолхейм, Сандра Магнус і Дуглас Херлі – потрапив у теплі обійми космонавтів 28-ї експедиції МКС – Андрія Борисенко (командир 28-ї експедиції), Олександра Самокутяєва, Рональда Гарана, Сергія Волкова, Майкла Фоссума і Сатоши Фурукава. Тепер багатонаціональний екіпаж орбітального комплексу МКС-«Атлантіс» складається з 10 чоловік.

Керівник польоту МКС Кріс Едель зазначив: «Це 37-й візит шатлів до МКС, а вперше це сталося в 1998 році, коли шатл «Індевор» доставив перший американський модуль і приєднав його до російського модуля. І ми тут знову 13 років потому. Станція тепер важить понад 400 тонн, а її розміри перевищують футбольне поле. Це рідний дім для багатонаціонального екіпажу, що виконує передові дослідження в сферах біології, медицини, астрономії, фізики, поведінки рідин матеріалознавства».

Кріс Едель підкреслив неоціненну роль човників для проекту МКС: «Орбіта МКС неодноразово коректувалася за допомогою шатлів. Станція була зібрана екіпажами човників, її життя рік за роком підтримувалася шатлами. І якби не човники, то станції в буквальному сенсі слова не існувало б».

Спільний політ останнього човника і МКС триватиме 8 діб, в ході якого заплановано один вихід у відкритий космос, який здійснять члени екіпажу МКС астронавти Майкл Фоссум і Рональд Гаран. Відстиковка шатла від станції запланована на 11 добу польоту «Атлантіса».

Відео NASA. Стиковка шатла «Атлантіс» з МКС.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...