• Китайські вчені розв’язали 100-річну математичну проблему

  • Понеділок, 12 червня 2006 року
Як повідомило Гонконзьке агентство Mingpao News, два китайських математики успішно завершили доведення гіпотези Пуанкаре, яка була однією з найбільших нерозв’язаних головоломок у математиці з 1904 р.

Всесвітньо відомий китайський математик, лауреат Філдсівської премії, професор Цю Чентун (Shing-Tung Yau) із Гарвардського університету, 3 червня у Пекіні, в математичному дослідницькому центрі “Ранкова зірка” Академії наук Китаю оголосив, що на основі теоретичної бази, закладеної американськими та російським ученими, професор Чжу Сіпін в університеті Чжуншань м. Гуанчжоу (Китай) і професор Цао Хуайдун в університеті Ліхай штату Пенсільванія (США), що також читає лекції в університеті Цінхуа у Пекіні, повністю довели цю гіпотезу.

Професор Цю сказав, що це досягнення є набагато важливішим, ніж рішення проблеми Гольдбаха. Математик Ян Ле каже, що в результаті блискучої математичної роботи повне доведення гіпотези Пуанкаре вперше було опубліковане у міжнародному математичному журналі.

У червневому номері журналу Asian Journal of Mathematics, що видається у США, проф. Чжу та проф. Цао опублікували працю на 334 сторінках під назвою “Повне доведення гіпотез Пуанкаре та геометризації – застосування теорії Гамільтона-Перельмана про потоки Річі”.

Гіпотеза Пуанкаре, вперше сформульована французьким математиком Анрі Пуанкаре у 1904 р., звучить так, що в топології, якщо у замкнутому тривимірному просторі якісь замкнуті криві можуть стиснутися у точку, то цей простір є топологічно еквівалентним тривимірній сфері. Разом із гіпотезою Ріманна, гіпотезою Ходджа, присутністю Яна-Міллса і проміжною масою, гіпотеза Пуанкаре була оцінена як одна із семи “проблем тисячоліття” (Millennium Prize problems), за доказ кожної з яких Інститут математики Клея (штат Массачусетс, США) у травні 2000 р. призначив премію в 1 млн. доларів.

До кінця 1970-х американський математик Уїльям П. Терстон зробив часткове доведення гіпотези Пуанкаре на геометричній конструкції, і за це досягнення був удостоєний Філдсівської премії. Його співвітчизник Річард Гамільтон завершив велику частину операції і гіпотезу геометризації. У 2003 р. російський математик Григорій Перельман, знайшовши розгадку, зробив свій внесок у це.

Використовуючи теорію Гамільтона-Перельмана про потоки Річі, професори Чжу та Цао успішно виконали повне доведення гіпотези Пуанкаре на папері.

 
 
 
 
Стаття англійською:
 
The Epoch Times (Велика Епоха)
 
Оригінальна стаття китайскою:
 
Da Jiyuan Shibao (Велика Епоха) 
 
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...