• Одномолекулярне авто тепер працює на сонячній енергії

  • Четвер, 4 травня 2006 року

Після торішнього визначного винаходу першого у світі одномолекулярного «авто», фахівці з Університету Райса створили для свого нано-авто двигун, який «живиться» від світла.

Двигун складається з молекули, розвинутої Беном Ферінга з Гронінгенського університету в Нідерландах, яка лінійно приєднується до шасі нано-авто.

Коли світло падає на молекулу-двигун, частина її обертається в одному напрямі, штовхаючи авто вперед подібно до гребного колеса.

Нано-авто складається з жорстких шасі та чотирьох ацетиленових осей, які обертаються вільно й незалежно один від одного. Чотири фуллеренових (фуллерен – ще одна нещодавно відкрита аллотропна форма вуглецю) колеса, які використовувалися в оригінальній версії нано-авто, виснажували енергію двигуна й тому були замінені кулястою сполукою вуглецю, водню та бору – молекулами, які називають р-карборан.

Попередні випробування, що були проведені у ванні з розчином толуолу, встановили, що двигун  обертається згідно задуму, коли на нього падає світло. Подальші випробування, що проводяться зараз, встановлюють, чи може таке авто їздити по плоскій поверхні.

Нано-авто, величиною всього лише в 3-4 нанометри, шириною є приблизно однаковим із ланцюгом ДНК, але набагато коротшим за нього. По діаметру людської волосини може бути припарковано поряд близько 20 тисяч таких нано-авто. Це перші нано-масштабні авто із внутрішнім двигуном.

Дослідження було опубліковане у квітневому номері журналу Organic Letters.

Джейсон Ваятт. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...