• У США випробовують літак на новому виді палива

  • Вівторок, 12 липня 2005 року

Американська компанія AeroVironment провела успішні випробування першого в світі безпілотного літака, що працює на рідкому водні. На одній дозі палива літак може тиждень літати на висоті до 20 км. Залежно від корисного навантаження, він може вивчати атмосферу, виконувати аерофотозйомки або служити ретранслятором, повідомляє журнал Science. 

Принцип роботи двигуна літака заснований на суміші паливного рідкого водню з вилученим із повітря киснем. В результаті виробляється електрика, яка й обертає 8 гвинтів, розташованих на крилах. Фірма AeroVironment вже провела два випробувальні польоти цієї машини, що була названа Global Observer, кожний з яких тривав годину. Проте її інженери говорять, що на повних водневих баках машина повинна протриматися в повітрі 24 години. 
Метою розробників цього літака було створення екологічно чистого механізму, що не збільшує парниковий ефект планети. Річ у тому, що як відпрацьований матеріал у такого двигуна замість шкідливих речовин в атмосферу потрапляє тільки вода, але водяна пара на великій висоті може діяти так само, як і парникові гази. Проте, як повідомляє Бі-Бі-Сі, керівництво AeroVironment сподівається знайти застосування для свого дітища у галузі телекомунікацій: апарати, подібні Global Observer можуть з часом замінити супутники зв'язку або послужити доповненням для супутникових мереж. Тим часом, водень як паливо актуальний не тільки у зв'язку з його нешкідливістю для навколишнього середовища.
 Цей вид палива все більше набуває популярності на тлі цін на нафту, що зростають. Так, за прогнозами деяких експертів, водень, що виробляється на атомних електростанціях, до 2050р. може стати основним джерелом енергії для автомобілів і літаків. Водень може бути одержаний за допомогою розкладання води на кисень і водень шляхом електролізу. При незначних фінансових витратах водень можна виробляти на електростанціях і поставляти на заправні станції. 
В кінці минулого року в Нью-Йорку відкрилася перша воднева заправка. Уряд США виділить в найближчі п'ять років 190 млн. дол. на програму розвитку мережі подібних станцій по всій країні. За прогнозами, число автомобілів у світі до 2010р. досягне 900 млн., до 2050р. - 1,5 млрд. одиниць. Якщо бензин буде замінений воднем, то до 2050р. буде потрібно 260 млрд. кг водневого палива на рік. 
Для виробництва такої кількості водню об'єм виробництва електроенергії потрібно буде збільшити всього на 15-25% понад норму. Проте знаходяться скептики, які сумніваються в такому напрямі розвитку енергетики. Вони стверджують, що на отримання такого палива з води йде більше енергії, ніж при його згоранні, а в чистому вигляді на Землі водень не зустрічається. Втім, у цієї проблеми є свої рішення: або проводити водень з метану (хоча запаси газу теж не нескінченні), або використовувати для цього дешевшу атомну енергетику.
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...