• Численні виміри: між суперструнами та паралельними світами

  • П'ятниця, 2 червня 2006 року
Кожну хвилину мільйони частинок, що випромінюються сонцем, проходять крізь наше тіло і продовжують свою траекторію наскрізь планети, перетинаючи її так, ніби матерії для них просто не існує. Мова йде, звісно, про нейтрино – частинки «без маси». Ці дрібні, прудкі субатомні частинки, які, згідно нещодавніх наукових відкриттів, мають масу, представляються сучасним фізикам найбільш складними для вивчення з огляду на те, що у своїй подорожі в нескінченність вони практично не стикаються ні з якими атомними структурами. Через свої крихітні розміри, вони проходять наскрізь усього, поводяться немов примари. Ну ось, підтвердження існування більш ніж трьох просторових вимірів у цьому Всесвіті майже стало фактом, завдяки невеликій кількості нейтрино, яку змогли із використанням «технології центру», зафіксувати детектори, встановлені на абсолютному південному полюсі нашої планети. Ці великі лабораторії, що на декілька десятків метрів занурені в антарктичні льоди, здатні фіксувати невелике блискотіння, яке виробляється, коли нейтрино високої енергії (трильйони яких бомбардують нас щомиті) стикається з атомним ядром у великому шарі льоду на стінках обладнання.

Провівши аналіз цих досліджень, учені сучасної лабораторії Amanda прийшли до висновку, що, вірогідно, Суперструнна теорія (ССТ) є справедливою, оскільки просторових вимірів, у яких ми знаходимося, може бути не тільки три, але й 9, 10 або навіть більше. Питання на засипку: чому ми не можемо відчувати більше трьох вимірів, коли рухаємося? Відповідь проста, але, у свою чергу, вельми складна для розуміння: додаткові виміри, про які говориться у ССТ, є крихітними, меншими, ніж діаметр атома. Але не варто хвилюватися, якщо вам не вдається уявити собі четвертий просторовий вимір. Той самий Брайан Грін, один із піонерів ССТ, сказав: «Я ніколи не зустрічав нікого, хто б міг уявити собі більше трьох вимірів», «Це вельми складно, коли твій мозок пов’язаний зі світом, який на вигляд складається із трьох вимірів, і добре адаптований для бачення цього світу».

Дослідники НАСА вивчають численні вимірювання під дещо іншим кутом зору. При використанні комп’ютерних моделей їм прийшла на думку ідея про створення тисяч можливих паралельних Всесвітів, пов’язаних між собою подібно до бульбашок  повітря. На думку експертів, ці сфери (так звані Всесвіти) можуть бути схожими або відповідати фізичним законам, абсолютно відмінним від законів у нашому Всесвіті. Таким чином, припускається можливість того, що у кожної людини є різноманітні пари самого себе в аналогічних Всесвітах. Також учені вважають, що ці Всесвіти можуть бути поєднаними між собою, а між іншими можуть бути такі інтервали, через які подорож від одного Всесвіту до іншого представляється неможливою. Що стосується усіх інших випадків, та НАСА вважає, що в зараз складно довести, які відтворення можуть бути реальними, а які є простою уявою. Що ж, чекатимемо подальших відкриттів у цій сфері!

 
 
 
 
Оригінал статті іспанською:
 
La Gran Época (Велика Епоха) 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...