• Зникають найбільші дерева планети

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 18 серпня 2013 року

Великі дерева віком 100–300 років стали стрімко вимирати — причому таке явище загальне для багатьох лісів, саван, парків та навіть міст, йдеться в новому дослідженні австралійських та американського екологів.

«Це дуже-дуже тривожна тенденція. Йдеться про втрату великих живих організмів на планеті, організмів, які відіграють ключову роль в регулюванні та збагаченні нашого світу», — каже професор Білл Лоуренс з університету Джеймса Кука з Австралії, передає слова дослідника сайт Австралійського екологічного центру ARC CEED.

Великі старі дерева відіграють важливу екологічну роль, пишуть в своєму дослідженні Білл Лоуренс та його колеги Джеррі Франклін з Університету в Вашингтоні, США, та Девід Лінденмеєр з Австралійського національного університету. В таких деревах живе до 30% птахів та комах окремих екосистем, зелені велетні зберігають велику кількість вуглецю, а також переробляють поживні речовини з ґрунту, створюють умови для життя живих істот та впливають на ландшафт і навіть місцевий клімат, вважають дослідники.

Крім того, вони забезпечують їжею значну частину представників живого світу, які мешкають поблизу таких дерев. Зі зникненням зелених велетнів можуть вимерти і види тварин, які живуть на них, йдеться в прес-релізі австралійського екологічного центру ARC CEED.

Помітити тривожну тенденцію вдалось професору Девіду Лінденмеєру, вивчаючи записи лісового господарства Швеції ХІХ століття. Маючи 30-річний досвід вивчення лісів Австралії, науковець прийшов до висновку, що в наші дні старі дерева вимирають в 10 разів швидше за норму.

Зникнення зелених велетнів дослідники пов’язують з багатьма причинами. Серед них — практика розчищення земель, сільськогосподарські роботи на навколишніх територіях, штучні зміни в режимі пожеж, лісозаготівлі, нашестя комах та швидкі зміни в кліматі, вважає професор Джеррі Франклін.

Екологи стверджують, що глобальні втрати великих дерев подібні до трагедії, яка спіткала найбільших ссавців у світі, таких як слони, носороги, тигри і китів, популяції яких також стрімко скорочуються.

Підписатися:

Коментарі