ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Зеленський провів першу телефонну розмову із Сі Цзіньпіном за час війни (ВІДЕО)

Велика Епоха
Голова КНР Сі Цзіньпін. (Lintao Zhang/Getty Images)

Володимир Зеленський сказав, що в нього відбулася "довга і змістовна" телефонна розмова з Сі Цзіньпіном — їхній перший контакт після початку війни.

У своєму Твіттері президент України заявив, що ця розмова, поряд із призначенням посла в Пекіні, "надасть потужного імпульсу розвитку двосторонніх відносин".

Китай заявив, що "завжди стояв на боці миру".

На відміну від Заходу, Пекін намагається виглядати нейтральним щодо російського вторгнення.

Але він ніколи не приховував своїх тісних зв'язків із Москвою і не засуджував російську агресію. А минулого місяця президент Сі відвідав Путіна з дводенним державним візитом.

Він назвав президента Росії своїм "дорогим другом", запропонував розпливчастий мирний план із 12 пунктів і наполягав на тому, що Китай стоїть на правильному боці історії.

Через кілька днів президент Зеленський запросив китайського лідера відвідати Київ для переговорів.

У повідомленні про телефонну розмову, що відбулася в середу, офіційний Китай процитував слова президента Сі про те, що Китай, "як відповідальна країна", не буде "ні спостерігати за пожежею збоку, ні підливати олії у вогонь, ні тим паче використовувати кризу в корисливих цілях".

Ця заява, мабуть, є випадом у бік головного міжнародного суперника Китаю — США, які надали найбільшу допомогу Україні у відповідь на російську агресію.

Але ймовірність того, що Китай допоможе припинити війну, видається малоймовірною, і не тільки тому, що Росія не продемонструвала готовності вивести свої війська із суверенної території України.

Критики ставлять під сумнів ідею Пекіна виступити посередником, посилаючись на міцну дружбу Сі з Путіним, стрімке зростання торгівлі Китаю з Росією та його відмову згадувати про "вторгнення".

Однак президент Зеленський неодноразово звертався до голови КНР, визнаючи, що глобальний вплив Китаю може змінити результат війни.