ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США розглядають можливість миру за сильнішої позиції України

Велика Епоха
Президент України Володимир Зеленський зустрічається з військовослужбовцями під час візиту в Донецьку область України 6 грудня 2019 року. (EVGENIYA MAKSYMOVA/AFP via Getty Images)

Переговори обов'язково відбудуться, коли Україна опиниться в сильнішому становищі, вважає адміністрація Байдена. Через два роки після початку повномасштабного вторгнення США розглядають можливість підписання угоди.

Українські лідери стверджують, що хочуть повернути всі окуповані території на сході країни. Росія, зі свого боку, стверджує, що хоче повної демілітаризації України і створення нейтральної держави, яка буде виступати як буфер між Росією і НАТО.

Однак, на думку низки експертів, жодна зі сторін не перебуває на шляху до досягнення цих цілей.

Україна знищила 50% російської наземної бойової потужності

Американські чиновники, зі свого боку, вважають, що війна послабила Росію настільки, що угода можлива за умови збереження уряду і суверенітету України. За словами заступника держсекретаря США Вікторії Нуланд, доказом тому служать російські втрати.

"Україна вивела з ладу 21 російський корабель, 102 російські літаки і 2700 російських танків", — заявила Нуланд.

"Якщо хтось все ще сумнівається, чи варте все це того, згадаймо: ми не відправили в бій жодного американського солдата і вклали менш ніж одну десяту річного оборонного бюджету США, але водночас допомогли Україні знищити 50% російської наземної бойової потужності".

Однак Нуланд визнає, що Україна майже досягла межі підтримки, на яку вона може розраховувати з боку США, і перебуває в жорстокій патовій ситуації. Охарактеризувавши лінію контролю на сході України як "м'ясорубку", Нуланд заявила, що Росія, схоже, має намір чекати, поки підтримка України з боку США повністю вичерпається.

"Сьогодні артилеристи воюють, маючи всього 10-20 155-міліметрових снарядів на день, щоб захистити себе", — сказала вона. "Президент Росії Володимир Путін вважає, що достатньо почекати, поки Україна розвалиться; він думає, що може почекати, поки всі ми зникнемо. Ми повинні довести, що він помиляється".

На думку Нуланд, будь-яка пауза в бойових діях, навіть постійна, має бути предметом перемовин, щоб Путін не використав цей час для "відновлення сил і переозброєння".

"Путін не досяг своєї головної мети", — підкреслила Нуланд. "Він думав, що це буде дитячою забавою. Він думав, що зможе дістатися до Києва за тиждень. Він думав, що люди на сході, у таких містах, як Харків, скажуть: "Так, ми хочемо бути росіянами".

"Нічого подібного не сталося. Але він вплутався в цю війну на виснаження".

США хочуть зміцнити позиції України напередодні мирної угоди

Адміністрація Байдена давно заявляє, що підтримуватиме Україну доти, доки вона не переможе. Однак вона визнає, що війна закінчиться угодою і що найкраще, що вона може зробити, — це надати Україні більш вигідну позицію, коли почнуться переговори.

"Війни зазвичай закінчуються якимись переговорами, але ми не збираємося вибирати цей момент для України", — сказала Нуланд. "Україна ухвалюватиме власні рішення. Вона має бути в сильній позиції".

Досі дипломатичні пропозиції Росії були спрямовані на Сполучені Штати і повністю виключали українців з рівняння, пояснила Нуланд. Більшість російських пропозицій передбачають повне збереження окупованої території.

"[Путін] зараз пропонує: "Я залишу собі те, що в мене є, а решту, що належить вам, ми обговоримо". Це нежиттєздатно", — заявила вона.

Нуланд заявила, що США готові запропонувати дипломатичну допомогу, якщо Україна вирішить приступити до врегулювання шляхом переговорів, щоб покласти край війні.

"Переговори, безумовно, відбудуться, коли Україна опиниться в сильній позиції, і ми ясно дали зрозуміти, що якщо буде потрібна наша допомога, ми будемо поруч", — сказала вона. "Але я боюся, що поки Путін при владі, він ніколи не відмовиться від своєї головної мети — підпорядкувати собі Україну".

Україна перебуває в набагато сильнішому становищі, ніж два роки тому. Вона повернула собі понад 50% території, захопленої Росією в перші місяці війни, і, як зазначає Нуланд, завдала Росії втрат, на відновлення яких піде багато років.

"Ми не можемо дозволити Путіну досягти успіху в його плані стерти Україну з карти вільних країн [...] демократії всюди будуть під загрозою", — заявила вона.

Війна не закінчиться найближчим часом

Росія навряд чи вступить у серйозні переговори про припинення війни, вважає Сем Кесслер, радник з геополітики консалтингової компанії North Star Support Group, що спеціалізується на управлінні ризиками. Саме тому найближчі місяці будуть особливо важливими для обох сторін, оскільки вони прагнутимуть до досягнення можливої угоди.

"На даному етапі не схоже, що війна закінчиться найближчим часом, незважаючи на труднощі, з якими стикаються українці", — сказав Кесслер.

За словами Кесслера, обидві сторони шукають економічні та військові можливості, які дадуть їм змогу розпочати масштабніші кампанії, ніж у минулому, в надії вийти з нинішнього глухого кута. Це означає, що потреба України в безпековій допомозі не тільки збережеться, а й, найімовірніше, зросте, про що російське керівництво знає і чим користується.

"Наразі переваги на боці росіян", — каже Кесслер. "Однак обидві сторони намагаються перебудувати свої сили, щоб мати набагато більший наступальний потенціал, ніж ми бачили досі".

"На даному етапі здається, що довгострокова російська стратегія, яка полягає в тому, щоб триматися в надії, що західна допомога українцям зменшиться або буде припинена, працює на їхню користь".

Хоча українці "тримаються, незважаючи на патову ситуацію", відсутність допомоги матиме "значний вплив" на здатність Києва проводити майбутні наступальні операції.

На думку Пола Креспо, голови аналітичного центру US Center for Defense Studies, нинішні труднощі України пов'язані з небажанням адміністрації Байдена надати Києву сучасні системи озброєнь.

"Хоча Байден вклав в Україну величезні американські ресурси, його небажання надати Україні потрібну зброю в потрібний час також сприяло виникненню тупикової ситуації", — сказав Креспо. "У Росії набагато більше людей і ресурсів, ніж в України, щоб вести затяжну війну".

Він припустив, що переговори про припинення війни можуть початися вже наступного року.

"Без значної перемоги України врегулювання шляхом переговорів до наступного року стає дедалі ймовірнішим".

На думку Кесслера, результат війни буде не просто лініями на карті, а безпосередньо вплине на безпеку Сполучених Штатів та їхніх союзників. Територія, яку нині займає Росія, забезпечує їй ключові порти, збільшення виробництва зерна і ядерні енергетичні об'єкти — все це дає їй довгострокову стратегічну перевагу на світовій арені.

"Війна між Росією і Україною і те, як її ведуть усі залучені сторони, матиме довгостроковий вплив на здатність Сполучених Штатів проєктувати свою силу і вплив на інші сфери, що становлять геостратегічний інтерес", — сказав Кесслер.

"Вашингтон і Москва мають довгу історію взаємин за часів конфліктів і напруженості. Обидві сторони знають, що зрештою вони повинні працювати і спілкуватися одна з одною з інших геополітичних питань і проблем, що виникають і в інших частинах світу".