ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Прем'єр-міністр Польщі заявив, що влада попереднього уряду незаконно використовувала шпигунське ПЗ Pegasus

Велика Епоха
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск (ліворуч) і президент Анджей Дуда беруть участь у засіданні Ради кабінету міністрів – консультаційному форматі між президентом і урядом - у Варшаві, Польща, у вівторок, 13 лютого 2024 року. (AP Photo/Czarek Sokolowski)

Новий прем'єр-міністр Польщі заявив у вівторок, що у нього є документи, які доводять, що державні органи влади за попереднього уряду незаконно використовували потужне шпигунське програмне забезпечення Pegasus і націлилися на "дуже довгий" список жертв хакерських атак.

Дональд Туск зробив цю заяву під час брифінгу разом з президентом Анджеєм Дудою, політичним опонентом, пов'язаним з попередньою правлячою партією. Передбачається, що використання Pegasus відбувалося за часів правління правої партії "Право і справедливість", пише AP News.

Pegasus надає операторам повний доступ до мобільного пристрою, дозволяючи їм отримувати паролі, фотографії, повідомлення, контакти та історію переглядів, а також активувати мікрофон і камеру для прослуховування в режимі реального часу.

Туск заявив, що ділиться з Дудою інформацією, яка свідчить про широке використання шпигунського програмного забезпечення в Польщі.

"Це лише частина документів, які є у вашому розпорядженні, пане президенте", – сказав він на початку засідання Ради кабінету міністрів, консультативного формату між президентом і урядом. Дуда скликав засідання, щоб обговорити інші питання.

Прем'єр-міністр заявив, що попросив міністра юстиції та генерального прокурора надати Дуді документи, які "на 100% підтверджують купівлю та використання Pegasus в законний і незаконний спосіб".

Президент публічно не відреагував.

Туск прийшов до влади в грудні після жовтневих виборів, на яких він переміг на чолі широкого центристського альянсу. Це ознаменувало кінець восьмирічного правління "Права і справедливості", популістської партії, яку Європейський Союз звинуватив у підриві демократичних норм.

Новий парламент створив спеціальну комісію для розслідування того, хто і проти кого використовував Pegasus під час перебування "Права і справедливості" в уряді.

"Список жертв цієї практики, на жаль, дуже довгий", – сказав Туск. Цей список не був оприлюднений.

"Це виправдовує жертв і технічні та криміналістичні методи, які ми використовували для підтвердження зараження", – сказав Джон Скотт-Рейлтон, старший науковий співробітник Citizen Lab, який виявив перші випадки використання Pegasus у Польщі.

NSO Group заявила, що продає своє шпигунське програмне забезпечення лише легітимним державним правоохоронним органам і розвідувальним службам, які пройшли перевірку в Міністерстві оборони Ізраїлю для використання проти терористів і злочинців. Але з'явилися докази того, що правозахисники та політики стають мішенню для урядів у всьому світі.

Деякі з тих, хто був зламаний, отримали повідомлення на свої iPhone від виробника телефонів Apple, а потім звернулися до Citizen Lab за підтвердженням.

Скотт-Рейлтон сказав, що підтвердження Туска "підтверджує ключову роль сповіщень про загрози від Apple у підвищенні відповідальності за зловживання комерційними шпигунськими програмами. У Польщі ці повідомлення стали першим сигналом для дослідників і журналістів про те, що в країні назріває скандал зі шпигунським програмним забезпеченням".