ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ХАМАС вимагає звільнення всіх палестинських в'язнів в обмін на заручників

Велика Епоха
Ізраїльтяни беруть участь у демонстрації з вимогою звільнити викраденого ізраїльського солдата Гілада Шаліта, 22 липня 2008 р., Тель-Авів, Ізраїль. (AP Photo/Ariel Schalit, File)

Захоплення бойовиками ХАМАС ізраїльських солдатів і цивільних осіб (чоловіків, жінок і дітей) сколихнуло ізраїльтян і поставило вкрай уряд прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху перед дилемою.

У суботу в рамках багатопланової атаки правителі Гази з ХАМАС викрали десятки ізраїльських цивільних осіб і солдатів. Палестинське угруповання "Ісламський джихад", менш численне, ніж ХАМАС, заявило в неділю, що тільки йому вдалося захопити 30 заручників.

Обіцянка Нетаньяху обрушити на ХАМАС усю міць ізраїльських збройних сил викликала побоювання за безпеку ізраїльських громадян, які перебувають у нерозкритих точках густонаселеного сектору Гази.

"Це обмежить напрямки і райони, в яких ЦАХАЛ може діяти", — сказав щодо ситуації із заручниками Майкл Мільштейн, колишній глава палестинського відділу ізраїльської військової розвідки. "Це значно ускладнить ситуацію".

Пошук ізраїльських заручників у Газі створює додаткові труднощі. Незважаючи на те, що Газа має невеликі розміри, перебуває під постійним наглядом із повітря й оточена ізраїльськими сухопутними та військово-морськими силами, ця територія, розташована за годину їзди від Тель-Авіва, залишається певною мірою непрозорою для ізраїльських спецслужб, вважають експерти, про що пише AP News.

"Ми не знаємо, де ховаються ізраїльтяни", — каже Яків Амідрор, колишній радник Нетаньяху з національної безпеки. "Але вся ця проблема із захопленими ізраїльтянами не зупинить Ізраїль від бомбардувань Гази доти, доки ХАМАС не буде знищений".

ХАМАС уже заявив, що вимагає звільнення всіх палестинських ув'язнених в ізраїльських в'язницях (близько 4500 осіб, за даними ізраїльської правозахисної групи B'Tselem) в обмін на ізраїльських бранців.

Однак уряд Нетаньяху виступає проти будь-яких жестів, які вони розглядають як капітуляцію перед палестинцями. За словами політолога з Єврейського університету в Єрусалимі Гаїля Талшира, "немає абсолютно жодних шансів" на те, що нинішній уряд погодиться на звільнення палестинських в'язнів.

"Радикали й екстремісти в цьому уряді хочуть зрівняти Газу із землею", — сказала вона. У суботу Нетаньяху відкинув пропозицію глави опозиції Яіра Лапіда сформувати надзвичайний уряд національної єдності.

Однак ризик того, що ізраїльські мирні жителі стануть жертвами безперервних ізраїльських бомбардувань або роками перебуватимуть в полоні в ХАМАС, а Ізраїль буде втягнутим у безстрокову кампанію, може виявитися для Нетаньяху політично згубним.

"Це серйозна дилема", — каже ветеран ізраїльської політики Ехуд Яарі. "Побоювання полягає в тому, що якщо і коли почнеться наземна операція, ХАМАС погрожуватиме страчувати заручників щогодини, щодватих годин, і це стане справді палкою дискусією".

"Якщо ми дозволимо так викрадати наших людей, то в нас не буде ні країни, ні уряду, ні армії", — каже 58-річний Талі Леві з південного міста Ашдод, що розташоване неподалік від кордону із сектором Гази, у якого зникли кілька друзів.

Сім'ї ізраїльтян, зниклих безвісти внаслідок суботньої атаки ХАМАС, провели ввечері в неділю пресконференцію, яку транслювали в прямому ефірі в прайм-тайм. Родичі закликали уряд повернути полонених додому.

"Я хочу, щоб вони зробили все можливе, відкинули свою політику й усю ситуацію", — сказала Адва Адар, 85-річну матір якої, Яффа, помітили, коли її везли через кордон у Газу на візку для гольфу, набитому бойовиками. "Їй залишилося зовсім небагато часу без ліків, і вона дуже страждає".