ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС скасовує свою заяву про припинення допомоги палестинцям (ВІДЕО)

Велика Епоха
Комісар ЄС з питань добросусідства та розширення Олівер Вархелі виступає на пресконференції в Тирані, Албанія, 6 жовтня 2023 р. (AP Photo/Franc Zhurda, File)

У понеділок Європейський Союз скасував зроблену раніше заяву одного з комісарів ЄС про те, що блок "негайно" призупиняє фінансову допомогу Палестині. Водночас ЄС заявив, що у зв'язку з нападами ХАМАС на Ізраїль буде проведено терміновий огляд такої допомоги, щоб переконатися, що гроші були використані за призначенням.

"Наразі жодних призупинень платежів не буде", — ідеться в лаконічній заяві Єврокомісії, опублікованій у понеділок пізно ввечері, за п'ять годин після того, як комісар ЄС Олівер Вархелі заявив, що всі виплати за програмою розвитку для палестинців буде негайно призупинено. "Усі проєкти будуть переглянуті. Усі нові бюджетні пропозиції... відкладені до подальшого повідомлення".

Пояснень з приводу скасування заяви про пакет фінансування Палестини вартістю 691 млн євро (730 млн дол. США) надано не було.

Несподівана заява Вархелі прозвучала лише за кілька годин після того, як офіційні представники ЄС наголосили, що жодні гроші Євросоюзу взагалі не надходять до ХАМАС і що контакти з ним заморожені вже 16 років.

Після кількох годин невизначеності щодо того, наскільки глибокими виявляться заходи і чи не зачеплять вони також допомогу тим, хто її гостро потребує, Єврокомісія заявила, що наразі припинення не буде, але вона почала "терміновий перегляд допомоги ЄС Палестині".

Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель також піддав критиці Вархелі, заявивши, що "припинення виплат — покарання всього палестинського народу — завдало б шкоди інтересам ЄС у регіоні і тільки ще більше зміцнило б позиції терористів".

ЄС стверджує, що він є найбільшим донором палестинського народу і протягом багатьох років виступає за підхід, заснований на співіснуванні двох держав, яким міжнародна дипломатія керується з моменту укладення в 1993 р. мирних угод в Осло між Ізраїлем та Організацією визволення Палестини.

У вівторок у Маскаті (Оман) у режимі відеоконференції відбудеться зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС, на якій обговорюватимуть ситуацію, що склалася, і визначатимуть, яких заходів слід вжити.

"Зараз необхідно закласти основи миру, толерантності та співіснування. Підбурювання до ненависті, насильства і прославляння терору отруїли уми занадто багатьох", — написав Вархелі.

На брифінгу, що відбувся раніше в понеділок, Єврокомісія спробувала провести чітку межу між ХАМАС, який вона вважає терористичною організацією, і палестинським народом, який потребує гуманітарної допомоги. Комісія заявила, що гуманітарна допомога не буде порушена переглядом.