ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Саміт ЄС вказав на реформи, необхідні Україні для прийняття до союзу

Велика Епоха
Голова Європейської ради Шарль Мішель виступає після прибуття на другий день саміту Європи в Гранаді, Іспанія, 6 жовтня 2023 р. (AP Photo/Fermin Rodriguez)

Лідери 27 країн відмовилися прийняти як термін вступу України до ЄС 2030 рік, як це пропонував голова Ради ЄС Шарль Мішель.

Учасники саміту пообіцяли президенту України Володимиру Зеленському незмінну підтримку, проте наприкінці саміту було заявлено, що будь-який претендент на вступ до ЄС має пройти довгий процес розгляду кандидатур, який може тривати роками або десятиліттями. Скорочення термінів з геополітичних причин виключено, пише AP News.

"Майбутні члени мають активізувати свої зусилля з проведення реформ, зокрема, у сфері верховенства закону, відповідно до процесу вступу, що ґрунтується на заслугах", — ідеться у спільній декларації лідерів.

Відмова від встановлення будь-якої дати вступу нових членів дала змогу уникнути розколу на саміті перед переговорами з питання, яке потребує одностайності 27 країн-членів.

Лідерам ЄС належить ухвалити рішення про офіційний початок переговорів з Україною в грудні.

За словами прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, ще не до кінця опрацьовано бюджетні наслідки, а також вплив величезного сільськогосподарського виробництва України на долю інших країн із великими фермерськими господарствами.

"Чи готові ви до цього? Чи готові до цього французькі селяни? Таких питань дуже багато", — сказав Орбан.

Голова Комісії ЄС Урсула фон дер Ляєн наполягала на тому, що практично безшовний єдиний ринок ЄС для бізнесу і торгівлі є його головним надбанням, і що його розширення в кінцевому підсумку принесе користь усім учасникам. "Розширення єдиного ринку — це завжди величезна вигода для всіх нас", — заявила вона.

Однак фон дер Ляєн підкреслила, що "вступ до ЄС залежить від заслуг". Тому зараз завдання ЄС полягає в тому, щоб переконатися, що необхідні реформи буде проведено до того моменту, коли претенденти на вступ будуть готові до цього.