ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США заявили, що 6 млрд дол. за ув'язнених не були спрямовані в Іран

Велика Епоха
Президент Ірану Ебрагім Раїсі в Тегерані, 29 серпня 2023 року. (AFP via Getty Images)

Раптовий напад палестинського угруповання ХАМАС на Ізраїль у суботу та відповідні дії Ізраїлю призвели до загибелі понад 1100 осіб і привернули увагу до ісламістського угруповання, підтримуваного Іраном.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у неділю, що Іран поки що не зміг витратити жодного долара з 6 млрд доларів, які були розморожені в результаті американо-іранського обміну ув'язненими у вересні, пишет AP News.

Блінкен також сказав, що він "поки що не бачив доказів того, що Іран керував або стояв за цією конкретною атакою, але, безумовно, між ними існує тривалий зв'язок".

ЩО ЯВЛЯЛА СОБОЮ ІРАНСЬКА УГОДА З ОБМІНУ УВ'ЯЗНЕНИМИ

У серпні було оприлюднено подробиці складної угоди, яку схвалив президент Джо Байден. П'ятьом громадянам США, затриманим Тегераном, було дозволено покинути країну в обмін на переказ 6 млрд дол. іранських коштів, заморожених у Південній Кореї. Водночас п'ятьом іранцям, яких утримують у США, було дозволено покинути країну.

ЩО ЦЕ БУЛИ ЗА 6 МЛРД. ДОЛЛАРІВ

6 млрд дол. — це іранські гроші, які були заморожені в південнокорейських банках. Після того як Вашингтон за колишнього президента Дональда Трампа запровадив у 2019 р. повну заборону на експорт іранської нафти і санкції щодо банківського сектора країни, ці доходи від іранської нафти були заблоковані в Сеулі.

ДЕ ЗАРАЗ ЦІ 6 МЛРД ДОЛАРІВ

Ці кошти не були спрямовані в Іран. Центральний банк Катару контролює ці кошти, які, як і раніше, перебувають у Досі, столиці Катару.

"Факти такі — жодні долари американських платників податків не були задіяні", — заявив Блінкен у неділю в ефірі програми CNN. "Це були іранські кошти, які Іран накопичив від продажу своєї нафти і які застрягли в банку в Південній Кореї".

За словами американських чиновників, за умовами угоди з Іраном ці гроші можуть бути використані тільки в гуманітарних цілях, включно із закупівлею продовольства або інших товарів за межами Ірану для імпорту.

Заступник міністра фінансів США з питань боротьби з тероризмом і фінансів Брайан Нельсон заявив: "Усі гроші, що зберігалися на рахунках з обмеженим доступом у Досі в рамках домовленості про звільнення п'яти американців у вересні, залишаються в Досі. Жоден пенні не був витрачений. Ці обмежені кошти не можуть бути спрямовані в Іран — вони можуть бути використані тільки для майбутніх гуманітарних цілей. Будь-які припущення про зворотне є хибними і вводять в оману".

За словами представника Держдепартаменту, "Ірану знадобиться багато місяців, щоб витратити ці гроші", оскільки у зв'язку з обміном необхідно дотримуватися вимог належної обачності. "І, як ми вже неодноразово говорили, ці гроші можуть бути використані тільки для закупівлі продовольства, ліків, медичних приладів і сільськогосподарської продукції для народу Ірану".

ЩО КАЖУТЬ КРИТИКИ УГОДИ

Більшість республіканців, які претендують на висунення кандидатом у президенти від партії у 2024 р., намагалися пов'язати іранську угоду Байдена з терактами, до того ж деякі стверджували, що він або американські платники податків фінансували напади на Ізраїль.

За словами Ніккі Гейлі, колишньої губернаторки Південної Кароліни та кандидатки в президенти США від Республіканської партії 2024 року, надання Ірану доступу до цих коштів за будь-яких обставин покращує його бюджетну ситуацію, вивільняючи гроші, які можна було б використати в інших місцях.

"Давайте будемо чесними з американським народом і зрозуміємо, що ХАМАС знає, і Іран знає, що вони переміщують гроші, поки ми говоримо, тому що вони знають, що 6 млрд дол. будуть звільнені. Така реальність", — сказала вона.