• Експерт: Саміт Україна — ЄС дає нам шанс

  • Четвер, 28 лютого 2013 року
Саміт Україна — ЄС, який відбувся 25 лютого 2013 року в Брюсселі, несподіванок не приніс, але деякі важливі моменти в ході зустрічі позначені були, вважає Михайло Пашков, експерт Центру Разумкова. На думку експерта, саміт дав Україні черговий сигнал про те, що шанс в України є.

Свою оцінку результатам саміту аналітик озвучив репортерові NTD TV.

— Мені здається, оцінювати підсумки саміту потрібно виходячи з того, що зустріч у верхах є своєрідним робочим інструментом у форматі переговорного процесу Києва з Брюсселем. Тому завищених очікувань напередодні саміту, безумовно, не було. На саміті сталося те, що і очікувалося. У сухому залишку ми отримали 4 документи, серед яких: спільна заява за підсумками саміту, кредитна угода, угода про діалог з бізнес-клімату і меморандум в енергетичній сфері.

Тому ми маємо право говорити про те, що результати цього саміту були передбачувані. Тому якогось прориву чи епохальної події не відбулося. Але потрібно відзначити, щонайменше, два дуже важливих ключових моменти, на які варто звернути увагу.

По-перше, розмова тет-а-тет з лідерами ЄС тривав набагато довше запланованого регламентом формату, що припускає, очевидно, досить складний діалог, в рамках якого сторони намагалися знайти компроміс щодо ключових проблем. А ключові проблеми відомі, вони зафіксовані ще в рішеннях ради ЄС від 10 грудня. Це, в першу чергу, реформа судової системи, реформа виборчого законодавства і виконання «Порядку денного асоціації». Це один з моментів.

А другий момент: можна звернути увагу на деякі цікаві позиції, які були позначені в спільній заяві цього Саміту. Одна з них, на мій погляд, найважливіша — що сьогодні в України є вікно можливості підписання угоди про асоціацію на листопадовому саміті східного партнерства у Вільнюсі. Але режим, формат роботи ЄС визначив для цього достатньо жорстко. [Українському уряду потрібно] показати прогрес і якісь конкретні кроки в тих напрямках, які найбільше турбують ЄС.

Це один з головних моментів минулого Саміту. І тут важливі не декларації, а конкретні практичні дії у сфері судової реформи, боротьби з корупцією. Знаковим критерієм умовно є виборче законодавство, яке у нас міняється від виборів до виборів.

Ось такі моменти, які повинні позначити прогрес України в цьому напрямку. Це принципово важливо.

Саміт дав Україні черговий сигнал про те, що шанс в України є. Сигнал про те, що необхідні конкретні дії, про те, що Європа готова допомагати Україні в напрямку [євроінтеграції].
Підписатися:

Коментарі