• Будівництво на фундаментах Десятинної: позиція археологів

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 13 лютого 2013 року

Розмови про те, що на залишках фундаменту Десятинної церкви можуть побудувати храм, ведуться вже не перший рік.

Цього року на роботи на Старокиївській горі в державному бюджеті передбачено вдвічі більше коштів, ніж минулого року — 40 млн гривень. Заступник директора Інституту археології Гліб Івакін пояснив Великій Епосі: те, що такі гроші передбачені в бюджеті, не означає, що вони будуть дійсно виділені. Проте до можливого будівництва храму над залишками стародавньої церкви ставиться скоріше негативно.

Г.І.: Бажано нічого не будувати. В принципі можна, звичайно робити. Розумієте, все залежить від проекту. Палі можуть бути 90 см, а якою буде їхня кількість? Якщо їх буде багато, автентичні залишки просто не буде видно.

Як поведуть себе ґрунти, коли ці палі будуть вбиватися? Так чи інакше буде тиск на те, що є. Якщо буде 1—2—3 палі — це одна справа. Там є місця, де вони нічого в тому конкретному місці не порушать. Але будь-яке велике будівництво реально буде призводити до знищення Старокиївської гори.

Це символ, і тут потрібно робити щось символічне, щоб нічому не заважало, не загрожувало. Це з одного боку. А з іншого — там не має постійно стояти паркан, потрібно щось привести до ладу. Якщо буде музей — знову ж таки має бути обговорення, щоб і громадськість, та й професіонали, які розуміються в тому з точки зору архітектури, розбирались, розмовляли, а не віддавати, як то кажуть, на «відкуп» одній людині, тим більше монастирській.

— В кінці листопада 2012 року археологи у відкритому листі до Міністра культури — вже колишнього — скаржилися на те, що церковна громада готується побудувати там не просто церкву, а цілий монастир з корпусами келій.

Г.І.: Монастир, якого ніколи в житті на тому місці не було. Та і взагалі задача монастиря — служіння Богу і усамітнення, а не роз’їжджати на Мерседесах і будуватися в самому центрі сучасного міста.

***

В кінці минулого року набули розголосу непорозуміння, які виникли в ході роботи археологів та церковників в новоствореному Музеї історії Десятинної церкви. На державну службу до цього музею, окрім співробітників Інституту археології, поступило чимало монахів без необхідної фахової підготовки. Між церковниками та науковцями виникли конфлікти.

За словами археологів, Музей історії Десятинної церкви, який існує за державний кошт, обслуговує інтереси однієї релігійної громади, а деякі його співробітники, монахи однієї з українських церков, проявляють нетерпимість по відношенню до людей інших конфесій або віросповідань.

Читайте також:

Будівництво на фундаментах Десятинної: пояснення депутата

Будівництво на фундаментах Десятинної: чого хочуть церковники


Підписатися:

Коментарі