ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чому Україна не демонтує пам'ятники Леніна

Велика Епоха
В цьому році веб-сайт texty.org.ua провів дослідження і створив інтерактивну карту , що показує, наскільки багато в Україні залишається вулиць Леніна. Причому, це найпопулярніша назва для центральних вулиць селищ і міст, де розташовані органи місцевого самоврядування. Велика Епоха взяла інтерв’ю у редактора цього сайту Анатолія Бондаренка.

Мапа з сайту texty.org.ua, яка показує, наскільки багато в Україні залишається центральних вулиць з радянськими назвами (позначено червоним кольором)
Мапа з сайту texty.org.ua, яка показує, наскільки багато в Україні залишається центральних вулиць з радянськими назвами (позначено червоним кольором)
Пане Анатолію, скажіть, як, на Вашу думку, комунізм вплинув на Україну?

А.Б.: Я думаю, що без комунізму населення України було би зараз в районі 80 мільйонів. В духовному плані вплив був ще гірше, тому що необхідність фізичного виживання ставить хрест на всіх інших, більш високих щаблях «піраміди Маслоу».

Як Ви вважаєте, чи потрібно перейменувати вулиці з радянськими назвами? І що це дасть Україні?

А.Б.: Це необхідно, тому що є важливим кроком для зміни свідомості пост-совків.

Згідно з вашим дослідженням на сайті texty.org.ua, в Україні центральних вулиць з ім'ям Леніна найбільше за кількістю серед інших назв. Чому навіть після здобуття незалежності Україна не очистилася від пережитків комунізму?

А.Б.: Головна причина — відсутність уявлення про те, що може бути — і навіщо? — альтернативою лєнінам. Відсутність розуміння, що це ненормально — продовжувати тримати в своєму публічному просторі вбивць своїх рідних.

Така ж ситуація і, наприклад, з пам'ятниками Леніну. В Україні їх більше тисячі, на другому місці після Росії. Чому українська влада не поспішає їх демонтувати, а навіть навпаки недавно в Запоріжжі з'явився новий пам'ятник Сталіну?

А.Б.: Поточна українська влада ідеологічно значно ближче до пізнього совка, ніж до цінностей незалежної республіки

Коли, на вашу думку, настане час, коли Україна усвідомить своє минуле і ту шкоду, яку завдав комунізм українцям?

А.Б.: Важко відповісти на це питання, шанс зробити це швидко був втрачений на початку 90-х років, коли заради компромісу не відбулося справжнього суду над тим, що робив комунізм. Тепер залишається лише еволюційний шлях, — і йдеться про десятки років, не виключено.