• Експерт Центра Разумкова негативно оцінив Азарова як прем’єра

  • Середа, 9 січня 2013 року
Василь Юрчишин, експерт Центра Разумкова, негативно оцінив діяльність Миколи Азарова як прем'єра. У коментарі NTD, медіа-партнеру Великої Епохи, Юрчишин зазначив, що Азарову не вистачало публічності та систематичності в його роботі на посаді прем'єра протягом минулих двох років. Нижче представлений повний коментар експерта:

«Однозначну оцінку тут дати нелегко, тому що його діяльності притаманно багато протиріч. Але якщо підсумувати, то скоріш за результативністю ця оцінка буде негативною.

На початку діяльності нинішньої влади була підготовлена і представлена програма Президента, яка була оцінена досить позитивно як вітчизняними, так і іноземними фахівцями — тому що в ній декларувалися основні реформи, які потрібно зробити в Україні, щоб економічна динаміка розвивалася належним, позитивним чином.

Однак практика і реалізація програмних документів вкрай відставали від тих намірів і дій, які вимагалися. По суті, на сьогоднішній день жодна з реформ не проведена в повній мірі. Жодна з реформ не доведена до логічного кінця. Дуже багато розпочатих реформ припинялося як через неготовність влади, так і неприйняття населенням.

Можна взяти, наприклад, податкову реформу, Податковий кодекс. Ідеї були закладені спочатку непогані — зниження податкового тиску, упорядкування податків, однозначні правила гри для всіх, упорядкування пільг. Однак, як тільки Податковий кодекс ухвалили, відразу ж стався масовий протест підприємців. Президент змушений був накласти вето. Після цього знову прийняли, але малий бізнес залишився незадоволеним. Давалося доручення Кабміну продовжити пошук рішень. Тим не менш, незадоволеність залишилася і залишається, і, як результат, нинішній бюджет вказує на те, що належних надходжень до бюджету немає. Навіть ті пільги, якими завжди користувалися афганці, чорнобильці, скорочуються.

Що стосується пенсійної реформи, на жаль, єдиним її результатом стало збільшення віку виходу жінок на пенсію. Однак зовсім не вирішили [інші] проблеми Пенсійного фонду, і ми бачимо, що він як був дефіцитним, так і залишається таким. І для його наповнення шукаються абсолютно невідповідні інструменти та механізми, зокрема, 10—15%-й продаж валюти населенням, щоб відповідні кошти перераховувалися в Пенсійний фонд.

Реформа житлово-комунального господарства навіть не починалася, і, як і раніше, розмови точаться навколо ціни на газ.

Що стосується економічної динаміки, ми бачимо, що не знайдені стимули, щоб почати розвивати економіку в напрямі ефективності. Українська економіка залишається енерговитратною, і результат ми бачимо зараз — трохи похитнувся попит на український метал як основну експортну статтю на світових ринках, і відразу ми маємо різке скорочення показників. Хоч уряд говорить, що зберігається позитивна динаміка, і світова криза не дуже зачепить Україну, але в кращому випадку наш оптимістичний сценарій вказує, що економічне зростання в нинішньому році буде десь на рівні нуля, може трішки більше — 0,2—0,5%.

Діяльність уряду Азарова залишається непублічною. Потрібно звернути увагу на 2 аспекти. По-перше, традиційно разом із бюджетом представляється програма діяльності уряду на поточний рік. Але останні два роки цю програму не представляли. Вона десь існувала, але абсолютно окремо від бюджету. Більш того, ще один документ, який завжди повинен бути присутнім при поданні бюджету, — це основні напрями монетарної політики, політики Центрального банку. Такий документ також відсутній. Тобто він є у Центробанку, але існує сам по собі.

Наступний момент — цього року бюджет приймався прискореними темпами, але в будь-якому випадку, за Бюджетним кодексом, коли приймається бюджет на наступний рік, уряд повинен прозвітувати про виконання бюджету за попередній рік. І такого не було і в минулому році. Системна робота уряду не є публічною, і дуже багато питань, які вирішуються, носять або короткостроково-пожежний характер, або переносяться на потім».

Підписатися:

Коментарі