• Україна за 10 років не поборола корупцію анітрохи — фахівець Transparency International

  • П'ятниця, 14 грудня 2012 року
Щорічний звіт 2012 від міжнародної організації Transparency International свідчить про два вельми неприємні речі для України з точки зору боротьби з корупцією, говорить Аналітик організації Андрій Марусов. Нижче представлений його коментар телеканалу NTD — медіа-партнеру Великої Епохи.

«По-перше, Україна в сфері боротьби з корупцією відстає, точніше тупцює на місці протягом уже 10 років. Якщо взяти показники в 2001 році — у неї було приблизно 2,1 бала. У цьому році Україна отримала приблизно такий же показник — 2,1—2,2. Тобто за всі ці 10 років нічого не змінилося.

Єдине поліпшення рейтингу відбувалося після Помаранчевої революції, 2005—2006-2007 рік і то не набагато. Тоді це пояснювалося досить просто — у людей були досить великі очікування щодо нового уряду, і на хвилі цих очікувань робилися оцінки, ніби щось покращилося.

За останні два роки ситуація стала трохи кращою — на один або два бали. Але це було пов'язано з тим, що, коли прийшов новий Президент Віктор Янукович, він мав певну програму, в якій боротьба з корупцією вважалася одним із пріоритетів. І відповідно протягом двох років після того, як він став Президентом, були деякі очікування, що щось зміниться.

Два роки вже пройшли і стало ясно, що нічого не змінюється. Антикорупційна програма де-факто не виконується.

Крім того, у боротьбі з корупцією завжди дуже важливо, коли йде сигнал зверху, з політичної верхівки — від Президента, прем'єра, в залежності від того, президентська це республіка чи парламентська.

У випадку з Україною — це президентська республіка. З самого верху виконавчої влади ніяких чітких сигналів не надійшло. Більш того, сам Президент власною поведінкою говорить про зворотне. Ця історія з його резиденцією, маєтком, про який дізналися журналісти, вже стала світовим надбанням. Тому ми отримали такі результати.

З одного боку це говорить про те, що за 10 років фактично нічого не зроблено. З іншого боку, чітко намітилася тенденція до погіршення результатів — як у вищих ешелонах влади, так і з точки зору низової чи середньої корупції, яка в середніх шарах чиновництва державного апарату, або керівництва державних підприємств.

Якби виконувалася хоча б та програма, яку з самого початку заклав Президент Янукович, можна було б говорити про деякі зрушення, кроки. А в дійсності, особливо в останній 2012-й рік, ми бачимо протилежну тенденцію.

По перше, закрили інформацію десь про третину закупівель державних підприємств. Це було зроблено шляхом внесення змін до закону про здійснення державних закупівель. В результаті, близько третини — сто мільярдів гривень — у розпорядженні державних, комунальних підприємств, фактично пішли в тінь. Якщо до цього вони були зобов'язані проводити тендери з відкритими конкурсами, публікувати все це на державному веб-порталі, то з серпня вся ця інформація вже закрита, і вони можуть все це закуповувати як завгодно, у кого завгодно. А це більш ніж живильний ґрунт для корупції.

Крім того, всі знають, що один з найбільш ефективних інструментів боротьби з корупцією — це прозорість та відкритість. У нас у рамках антикорупційної програми існує реєстр чиновників, яких притягнули до відповідальності за зловживання у сфері корупції. Їм завідує Міністерство юстиції. Однак одночасно вони приймають закон про захист персональних даних, згідно з яким якщо чиновника звинуватили в корупції через суд, навіть його ім'я і прізвище в суспільстві ніхто не має права оприлюднювати без його згоди.

Нещодавно міністерство юстиції відзвітувало, що там вже близько 7 тисяч осіб, які по суду визнані корупціонерами, але цей реєстр закритий від громадян. Припустимо, за запитом СБУ, МВС, вони можуть надавати ці відомості, але це ж не має ніякого значення, це називається внутрівідомча боротьба, і все, крапка. А він, можливе, через 2 роки буде претендувати на посаду міністра... Суспільство взагалі не буде знати, що виявляється за ним корупційний шлейф такий, що на гарматний постріл ні до якої держпосади його не можна допускати».

Міжнародна організація Transparency International нещодавно опублікувала щорічний звіт про корупцію в світі. Україна в ньому посіла 144 місце з 174.


Підписатися:

Коментарі