• Проблеми, які розколюють суспільство, потрібно вирішувати — експерти

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 11 січня 2013 року
Чи існує розкол у суспільстві, які питання роз’єднують українців та як виправити ситуацію, розповіли Великій Епосі президент Аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов та голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко під час прес-конференції 9 січня.

Ігор Жданов: Я думаю, всіх людей, які живуть на сході і на заході, об’єднує несприятлива соціально-економічна ситуація. Всі: і на сході, і на заході — потерпають від тієї економічної кризи, в якій Україна зараз перебуває. І не виплачували зарплати бюджетникам як на заході, так у центрі і на сході. Нас, український народ, об’єднує те безправ’я, яке є, відсутність справедливих судів, неспроможність захистити свої права і влада, яка не звертає уваги на проблеми громадян — все це об’єднує.

Дійсно, є політичні питання, на які по-різному дивиться народ України. Це НАТО, наприклад. Це союз із Росією. До речі, Європейський союз — це найбільш м’який варіант, до якого позитивно ставляться як представники сходу, центру, так і заходу України. Це об’єднало політичну еліту, бо практично немає у нас політичної сили, крім комуністів, які виступають проти європейської інтеграції. Партія регіонів — за, на словах, принаймні. До речі, зараз йдуть переговори всередині Верховної Ради, щоб прийняти спільну декларацію стосовно незмінності курсу на європейську інтеграцію України.

Це вже давно потрібно винести за скобки політичного життя. До речі, Янукович, коли йшов на вибори, він це обіцяв: «Ми не будемо розглядати питання, що роз’єднують, розколюють суспільство». На жаль, він порушив свою обіцянку, його фракція внесла Закон про мови, більшість його проголосувала, що призводить до постійних конфліктів і всередині суспільства, і Верховної Ради. Тому потрібно винести ці питання за скобки: є питання і проблеми, які потрібно вирішувати, які об’єднають народ.

Володимир Фесенко: Дійсно, є всюди політичні інтереси. Особливо на виборах, на жаль, політики грають на розколах: так вигідно. Але логіка державних інтересів, логіка формування єдиної нації і зміцнення єдності вимагає, по-перше, нейтралізацію проблемних питань, які розколюють суспільство, розколюють країну, а з іншого боку пошуку гнучких політичних рішень, зокрема і в зовнішній політиці. Дійсно, європейська інтеграція — чим вона, між іншим, була приваблива для Януковича — тим, що вона не є такою конфліктною, немає такого розколу. І це відповідає його інтересу як керівника держави.

І от про мовне питання. Дуже важливе питання, де треба знайти таку не просто компромісну, а достатньо органічну форму. Щоб дійсно були дотримані мовні права етнічних меншин, а з іншого боку треба зміцнювати і надавати державні гарантії не тільки мовним меншинам, а й державній мові теж. Тут треба знайти достатньо органічний баланс, в основі якого має бути державний інтерес.
Підписатися:

Коментарі