• Громадськість проти будівництва на фундаментах Десятинної — депутат

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 17 лютого 2013 року

40 мільйонів гривень з державного бюджету цього року виділили на роботи із залишками Десятинної церкви. Олександр Бригинець, депутат Верховної Ради і голова Київської міської ради з питань культури та туризму, пояснює, що влада збирається побудувати над стародавніми фундаментами храм, для того і виділила такі кошти. А для узаконення будівництва хочуть прийняти у Верховній Раді відповідний законопроект.

О.Б.: Проект Мірошниченка зареєстрований кілька місяців і передбачає будівництво нової церкви на місці Десятинної і проект музеєфікації, як вони його називають. Ми проти нього виступали і на Комітеті, і на Підкомітеті з питань збереження та популяризації культурної спадщини, і не підтримали його. Чому? Тому, що це суперечить багатьом нормам закону, в тому числі нашим домовленостям зі світовим товариством щодо того, що ми не будемо вести ніяких будівництв в зоні охорони Софії Київської без попереднього погодження, а цього не було.

Для будь-яких робіт в охоронній зоні Софії Київської необхідне узгодження з ЮНЕСКО. Ви хочете побудувати будь-який проект — узгодьте його з ЮНЕСКО. Якби були сьогодні їхні висновки і була б їхня позиція: позитивна чи негативна, можна було б щось обговорювати. Зараз цієї позиції немає.

Ми зобов’язались не поновлювати споруди, зовнішній вигляд яких невідомий. Відомий зовнішній вигляд тієї церкви, яка існувала в останні роки, і не мала ніякого стосування ні по формі, ні по змісту до тієї церкви, підмурки якої є пам’ятками. В цьому великий конфлікт. Ми можемо замість історичних підмурків тієї святині, які є пам’яткою, побудувати якусь іншу споруду, яка не буде як мінімум пам’яткою.

Я розумію, що для певних релігійних громад це може бути і святинею, тому що для них в принципі немає принципового значення, як виглядає церква і т.д. Але з точки зору історичної і точки зору культури, це буде все-таки новобуд.

— А що саме хочуть побудувати на тому місці?

О.Б.: Проект, який ходить зараз по коридорах влади — це проект так званої музеєфікації. Суть його полягає в тому, що забивається безліч 16-метрових паль поруч із фундаментами Десятинної церкви і зверху ставиться бетонне накриття. Саме це бетонне накриття, на думку експертів, і є підмурками, підставкою для нової церкви, яка буде будуватися. 

Тобто вони йдуть на порушення закону двома способами — перше — вноситься закон, друге — під виглядом музеєфікації роблять уже готові проекти і розглядаються в різних інстанціях.

Думаю, що ті 40 млн [виділені з державного бюджету] якраз і є передвісником того, що влада готує гроші для будівництва. Насправді ситуація дивна: з міського бюджету забирають понад 8 млрд гривень, а потім деякі гроші повертають Києву на ті проекти, які хоче Кабмін. Не на ті проекти, які потрібні місту, а на ті, які потрібні Кабміну.

Мало того, що буде скандал навколо того будівництва — зрозуміло, що буде скандал, тому що громадськість проти, так вони ще будуть казати: «От бачите, вам частина грошей повертається на якісь там проекти».

Це дуже тонке і складне питання, і не треба його продавлювати в інтересах тієї чи іншої церкви. Ми дуже шануємо і поважаємо будь-яку церковну громаду, але інтереси країни, її історії та її культурної спадщини, в тому числі духовної спадщини, —

дуже важливі. В даному випадку немає ніякого значення, яка конфесія за цим стоїть. Головне — що не треба робити дурниць в інтересах жодної з конфесій.

Читайте також:

Будівництво на фундаментах Десятинної: чого хочуть церковники

Будівництво на фундаментах Десятинної: позиція археологів

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...