• Будівництво на фундаментах Десятинної: чого хочуть церковники

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 13 лютого 2013 року

40 мільйонів гривень — вдвічі більше ніж минулого року — виділили з державного бюджету-2013 на роботи із залишками Десятинної церкви в Києві.

Можливість побудови там храму з музейною частиною обговорюється останні кілька років і викликає численні суперечки між представниками церковної общини, київської громади та археологів. Яка позиція церкви щодо створення на старокиївській горі храму або музею?

Вдалось отримати коментар людини з церковної общини, яка має стосунок до можливого будівництва — заступника голови правління організації «Україна православна» Олександра Жукова. Нижче — погляд «зсередини» у справі будівництва храму та (рідкість!) точка зору церковника з цього питання.

— Чи буде будуватись храм на залишках Десятинної церкви?

О.Ж.: Якщо нас запитує влада або ті люди, які за це відповідають, ми говоримо, «звичайно, ми за». Але як я можу вам відповісти на ваше запитання «Чи будете ви будувати?» Адже питання в тому, що будують за законом, який є в державі.

Я брав участь у першій —майже два роки тому в травні чи квітні — комісії, яка розглядала проект. Фактично комісія, яка закінчила роботу, складаласяз 13 осіб.Вони 17 чи 18 травня проводили останнє засіданняз цього приводу, яке підводило підсумок розгляду цих проектів. Вони розділилися 50 на 50. Одна частина за те, щоб робити проект, який робив [архітектор] Миргородський, він був без будівництва храму, а інший— з будівництвом храму.

І ось не знали, кому віддавати першість. Встав Дьомін і каже: «А ви знаєте, один проект хороший з точки зору церкви, яка стоїть зверху, а інший проект красивий як музей. В одному проекті опрацьована верхня частина, а в іншому проекті опрацьована нижня частина. І ось я пропоную проголосувати за те, щоб обидва проекти були переможцями». І я вам скажу, що всі 100% членів, включаючи Целовальника [головний архітектор Києва], включаючи всіх, хто були противниками цього, проголосували за це рішення.

Але пройшов лише один день, і вже почалося по-іншому. Вже почав Целовальник відмовлятися, що «Як це можна, два несумісних проекти…» Послухайте, ви ж самі проголосували. Я це не для звинувачення кажу, я кажу, що події, в яких беруть участь люди, вони все одно атакуються духом, який є всередині у кожної людини.

Насправді Целовальник був за проект — трішечки посунути церкву з фундаментів Десятинної церкви, умовно кажучи всередину площі перед музеєм. Але питання в тому, що якщо переміщувати церкву, то там ще не починалися навіть археологічні роботи. Тобто для того, щоб археологічні роботи виконати, там потрібно років 10.

Тому зміщувати її взагалі неможливо і немає смислу розглядати це питання: ви і одного не зробите — не закриєте фундаменти і не зробите там музею, і не перемістите церкву. Тобто це відкласти просто років на 10 — ну, а з нашим плануванням ви знаєте, що означає відкласти на 10—15 років, це умовно кажучи, на наступне покоління.

Якби ви бачили, в якому стані воно перебувало до того, як ми підняли це питання, адже його ніхто не ставив. Якось воно піднімалося за Ющенка. Накрили її [церкву] стелажем, пішов сніг — і вона [конструкція] вся звалилася, і півтора року там просто смітник був. Мало того, адже археологи коли там працювали, вони знаходили велику кількість — кілька десятків залишків кісток, залишків черепів, залишків одягу, в тому числі священицької — можливо, це ще захисників Києва. І воно так в мішках лежало, собаки ходили, поки ми не взяли це, не перемили, не прибрали, не складували.

Археологів ми намагаємося задовольнити, навіть коли це питання піднялось, що давайте ми будемо відновлювати і будемо робити музеєфікацію, і для нас залишки Десятинної церкви — це важливо, потрібно їх зберегти, це святиня.

Сучасні технології дозволяють побудувати, ніяких проблем немає з тим, щоб зберегти повністю ці фундаменти. Тому щодо ЮНЕСКО,вони вимагають найголовнішого: щоб зберігся і не знищений був той пам’ятник стародавньої культури, який є. Питання в тому, що будь-який проект з ними можна узгодити. Можна внести якісь зміни, але це потрібно робити. Не можна узгодити те, чого немає. Ніхто не говорить, що «давайте з усіма посваримося, зі всім світом, давайте все знищимо». Можна все зберегти, і люди будуть приходити до музею, для яких цінність становить музейна частина, давньоруські складові.

Будівництво — ми за нього стратегічно, а тактично ми за те, щоб це будівництво було прийнято нормальним, цивілізованим шляхом. Тобто ми дійшли згоди, ми якимось чином один одного почули. Адже нічого не псується, нічого не порушується, нічого не знищується.

Адже ви подивіться, на будь-яких місцях, якщо потрібно побудувати будь-який будинок в Києві — ніяких проблем. Люди повиступали місяць-другий, а все одно все поставлять. Але там, де є питання зіткнення духів — не так просто це зробити.

Є питання духовні, в яких я, як людина віруюча, дуже впевнений. І ці питання духовні говорять про те, що храм там буде.

***

Втім, археологи проспівпрацю з церквою говорять набагато більш скептично.

Читайте також:

Громадськість проти будівництва на фундаментах Десятинної — депутат

Будівництво на фундаментах Десятинної: позиція археологів


Підписатися:

Коментарі