ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Відновлювана енергія сприяє зростанню рабства: Комісія з прав людини Австралії

Велика Епоха
Дитина на фоні вантажівки, що перевозить видобуте на кобальтовій шахті каміння в Лубумбаші, Демократична Республіка Конго, 23 травня 2016 року. (Junior Kannah/AFP via Getty Images)

Австралійська комісія з прав людини (AHRC) зобов'язала компанії енергетичного та ресурсного сектора щорічно звітувати про ризики рабства, виявлені в ланцюжку постачання для відновлюваної енергії.

У доповіді, опублікованій AHRC спільно з австралійською компанією KPMG, наводяться дані про те, що в сонячній, вітряній та акумуляторній енергетиці дорослі та діти працюють у поганих або шкідливих умовах за мізерну оплату.

Було встановлено, що задоволення різкого попиту на відновлювані джерела енергії, в деяких випадках призвело до пригноблення прав людини та рабського поводження з працівниками нижчої ланки з-поміж корінних груп населення.

Китай — найбільший у світі виробник сонячних батарей — ув'язнив мільйони етнічних уйгурів, киргизів та казахів із Сіньцзяну до трудових таборів, які, як з'ясувалося, залучені до глобальних ланцюжків постачань для сонячної енергетики.

В Австралії було встановлено світовий рекорд із впровадження сонячних батарей на дахах, але вона не має свого виробництва сонячних батарей, а імпортує 90% сонячних панелей із Китаю.

Аерофото сонячної електростанції Дарлінг Даунс поблизу Далбі, Квінсленд, Австралія, 11 лютого 2020 року. (AAP Image/APA)

Особливе занепокоєння Комісії викликали постачання кобальту — найважливішого компонента літій-іонних батарей, що використовуються у смартфонах та електромобілях, таких як Tesla, — які, як з'ясувалося, тісно пов'язані із ризиками сучасного рабства.

Згідно з даними Ради з міжнародних відносин, понад 70% світового обсягу кобальту виробляється в Демократичній Республіці Конго (ДРК), з яких від 15 до 30% видобувається кустарним та дрібномасштабним способом, де шахтарі, у тому числі діти — працюють у небезпечних умовах за мінімальну винагороду.

У колективному позові, поданому групою матерів із ДРК проти п'яти американських гігантів Big Tech, стверджувалося, що внаслідок видобутку кобальту мали місце випадки заподіяння тілесних ушкоджень та смерті.

"Дітей, які добувають кобальт, не просто змушують працювати повний робочий день на надзвичайно небезпечних гірничих роботах на шкоду їх освіті та майбутньому, їх регулярно калічать і вбивають внаслідок обвалення тунелів та інших відомих небезпек, характерних для видобутку кобальту в ДРК", — стверджувалося в позові.

У доповіді також йдеться, що висхідний попит на вітряну енергію, створив умови для нестабільних умов праці та погіршення стану навколишнього середовища при лісозаготівлях в Амазонії.

Передбачається, що компанії щороку звітуватимуть про свої зусилля щодо усунення ризиків рабства, щоб уникнути порушення Закону Австралії про сучасне рабство від 2018 року.

"Глобальний контекст декарбонізації означає, що ланцюжки постачання ресурсних та енергетичних компаній швидко змінюються і стають взаємопов'язаними. Отже компаніям необхідно переглянути свої припущення про ризики для людей, що існують в їхніх операціях та ланцюжках постачання, і зосередити увагу на галузях ризиків, що виникають в результаті енергетичного переходу", — йдеться у висновку звіту.

За матеріалами The Epoch Times USA