ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Непалі погіршується ситуація з релігійною свободою

Велика Епоха
Християнська служба зцілення в Непалі.

Захопившись грандіозними порушеннями прав людини та свободи віросповідання в Китаї, світ випустив з уваги аналогічні проблеми в сусідньому Непалі. Такий висновок доповіді спеціалізованої неурядової організації International Christian Concern (ICC), опублікованої 9 листопада. Незважаючи на наявність прикордонної суперечки з Китаєм, Непал постійно голосує на користь Пекіна в ООН проти всіх спроб розслідувати порушення прав людини режимом КПК у Сіньцзяні, Тибеті та Гонконзі.

ICC зазначає, що Конституція й закони Непалу самі по собі порушують міжнародне право в галузі свободи релігії та переконань. Конституція Непалу, хоча і містить загальні посилання на свободу віросповідання, які, як повідомляється, було внесено до її редакції 2015 року під тиском Америки, зберігає статтю 26 (3), що забороняє "навернення особи однієї релігії в іншу релігію".

Ця заборона відображена в непальських законах. Загальний кодекс (Мулукі Айн), глава 19, свідчить, що "одна спроба навернення в іншу релігію карається трьома роками позбавлення волі. Наступні спроби навернення в іншу віру караються шістьма роками позбавлення волі та депортацією, якщо обвинувачений є іноземним громадянином". Аналогічне положення у статті 158 Національного кримінального кодексу Непалу свідчить, що "ніхто не повинен навертати будь-кого з однієї релігії в іншу". Цей злочин карається "тюремним ув'язненням терміном до п'яти років і штрафом у розмірі до 50 000 рупій".

Ситуація з релігійною свободою несподівано погіршилася у 2023 році, повідомляє ICC. "Наприкінці 2023 року в Непалі сталася ціла низка нападів на християнських пасторів і місця здійснення релігійних обрядів. У період із 20 серпня до 4 вересня 2023 року було скоєно щонайменше сім нападів у різних куточках країни. На фотографіях і відеозаписах, переглянутих ICC, видно розбиті вікна та інші пошкодження на території церков". У вересні в соціальних мережах було розміщено відеозапис, уже не перший у цьому роді, на якому "розлючені члени громади нападають на двох чоловіків, названих пасторами, на вулиці та мажуть їхні обличчя липкою чорною субстанцією, що, на думку ICC, є знаком ненависті та неповаги". Також повідомлялося про бойкоти християнського бізнесу та протести проти християнської практики поховання померлих замість їхньої кремації.

Успенський собор — католицький кафедральний собор у столиці Непалу Катманду.

Хоча все це свідчить про погіршення ситуації, ICC також зазначає, що серед індуїстських лідерів є ті, хто пропагує політику терпимості щодо меншин. "Міжконфесійна коаліція лідерів громадянського суспільства зібралася в червні 2023 року в Катманду, щоб обговорити стан релігійної свободи в Непалі та спільно виробити подальші кроки". У конференції взяли участь близько 200 представників індуїстів, християн, мусульман і буддистів, а також члени парламенту й представники уряду. Конференція показала, що громадянське суспільство Непалу випереджає уряд у просуванні релігійної свободи та мирного співіснування релігій.

За матеріалами BITTER WINTER