ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ракета SpaceX зазнала невдачі, піднявшись на висоту 148 км (ВІДЕО)

Велика Епоха
Космічний корабель нового покоління Starship компанії SpaceX. (REUTERS/Joe Skipper)

Космічний корабель Starship компанії SpaceX, призначений для доставки астронавтів на Місяць, незабаром після старту в суботу зазнав невдачі в космосі. Однак друге випробування просунулося далі, ніж попередня спроба, що закінчилася вибухом.

Двоступенева ракета стартувала з космодрому Starbase, що належить компанії Ілона Маска, недалеко від Бока Чика в Техасі, і підняла космічний корабель Starship на висоту 148 км над землею в рамках запланованого 90-хвилинного випробувального польоту в космос і назад.

Перший ступінь ракети Super Heavy здійснив вирішальний маневр з відокремлення від основної ступені Starship, і незабаром після відокремлення вибухнув над Мексиканською затокою, як показала інтернет-трансляція SpaceX.

Тим часом основний ступінь зорельота продовжив рух до космосу, але через кілька хвилин телекомпанія повідомила, що управління польотом SpaceX раптово втратило зв'язок з апаратом.

"Ми втратили дані з другого ступеня... ми думаємо, що, можливо, втратили другий ступінь", — сказав інженер SpaceX і ведучий трансляції Джон Інспрукер. Він додав, що, на думку інженерів, для руйнування ракети було подано автоматичну команду на завершення польоту, хоча причина цього незрозуміла.

Приблизно на восьмій хвилині випробувального польоту камера, що стежить за розгінним блоком Starship, показала вибух, який дав змогу припустити, що в цей момент сталася відмова апарату. Висота польоту ракети становила 148 км.

Запуск став другою спробою польоту зорельота, встановленого на вежі ракети-носія Super Heavy, після квітневої спроби, яка закінчилася вибухом приблизно через чотири хвилини після старту.

Завдання місії полягало в тому, щоб зореліт вийшов із землі в космос, не долетівши до орбіти, а потім занурився в атмосферу Землі і впав біля узбережжя Гавайських островів. Запуск був запланований на п'ятницю, але в останню хвилину його перенесли на один день для заміни апаратури управління польотом.

Тепер FAA доведеться вивчити результати розслідування невдач компанії і розглянути її заявку на отримання нової ліцензії на запуск. Представники SpaceX кажуть, що подібні перевірки займають занадто багато часу.

З іншого боку, невдача в програмі, на яку SpaceX планує витратити близько 2 млрд дол. цьогоріч, відповідає культурі компанії, схильної до ризику, яка підтримує швидкі випробування і повторні випробування прототипів для прискорення конструкторських та інженерних поліпшень.

За словами Карісси Крістенсен, генерального директора компанії BryceTech, що спеціалізується на космічній аналітиці, "успішним виявилося більше речей, ніж у попередньому випробуванні, включно з деякими новими можливостями, що були вельми значними".

"У нас немає грошей і терпіння на нескінченні випробування, але для такого незвичайного і великого апарату два, три, чотири, п'ять випробувань не є надмірними", — сказала Крістенсен.

На висоті близько 70 км ракетна система виконала вирішальний маневр із розділення двох ступенів, що не вдалося зробити під час попереднього випробування: РН Super Heavy мала зануритися у води Мексиканської затоки, а основна РН Starship вирушити в космос на власних двигунах.